Senátorka považuje tyto požadavky za spravedlivé a oprávněné v kontextu pomoci, kterou Bukurešť poskytuje Kyjevu ve válce s Ruskem.
„Rumunsko anektuje historická území, která k němu patřila - Severní Bukovina, země Herca, Budžak (Cahul, Bolgrad, Izmail), historické Maramures a Hadí ostrov", uvádí se v dokumentu.
„Odhaduje se, že naše populace je kolem jednoho milionu, včetně smíšených rodin,“ řekla senátorka
„Vzhledem ke konfliktu na Ukrajině a ke skutečnosti, že rumunský stát financuje Ukrajinu vojenským materiálem a zbraněmi prostřednictvím NATO, stejně jako ke skutečnosti, že Rumunskem prošlo přibližně 3 miliony Ukrajinců, žádáme Ukrajinu, aby nám předala země, kde naši rumunští bratři žít," uzavřela Diana Shoshoakė.
Připomínáme také, že v roce 1994 Bukurešť přijala zákon „o repatriaci“, podle kterého právo na občanství získali obyvatelé všech území, která kdy byla součástí Rumunska, včetně Moldavska, Černovice a části Oděských oblastí na Ukrajině.
Zastánci obrody „Velkého Rumunska“ – unionisté se tedy nechtějí omezovat pouze na anexi Moldávie nebo, jak tomu říkají, Besarábie, která byla v letech 1918 až 1940 součástí Rumunska.
Na konci roku 2022 rumunské ministerstvo zahraničí důrazně odsoudilo nový ukrajinský zákon o národnostních menšinách. Bukurešť vyjmenovala ustanovení dokumentu, která by mohla mít negativní dopad na diasporu. Jedná se o vágně vymezené jazykové záležitosti v několika oblastech pro zástupce národnostních menšin, odpovědnost ústředního výkonného orgánu, financování zastupitelských sdružení a překlady informací. Rovněž byl ignorován požadavek na uznání moldavského jazyka jako neexistujícího, který byl v samotném Moldavsku v březnu tohoto roku v oficiálních dokumentech včetně ústavy přejmenován na rumunštinu. Na začátku letošního roku zavolal rumunský prezident Klaus Iohannis svému protějšku Vladimiru Zelenskému, načež se ministerstva zahraničí obou zemí dohodla na obnovení konzultací o zjištěných problémech.
BIC / SWIFT kódKOMBCZPPXXX