Rusko pokračuje v útocích a využívá přitom přesunů ukrajinských sil

zprávy

Rusko pokračuje v útočných operacích na Donbasu a využívá oslabení ukrajinských sil v regionu. Tato výhoda je částečně důsledkem stažení ukrajinských jednotek ve směru na Charkov.

Rusko pokračuje v útocích a využívá přitom přesunů ukrajinských sil
Ilustrační foto
11. července 2024 - 02:20

Po pádu Avdijivky v polovině února byly ukrajinské ozbrojené síly nuceny stáhnout se na západ, kde se umístily za četnými opevněnými obrannými liniemi.

První z těchto linií se ruské armádě podařilo prorazit koncem dubna v oblasti Očeretina. Tato bitva byla klíčová, protože umožnila Rusům přiblížit se k druhé linii ukrajinské obrany, která se rozprostírá u Pokrovskoje.

Situace na místě ukazuje, že Ukrajina v současnosti brání svou poslední obrannou linii na Donbasu. Není však jasné, zda ukrajinské síly dokážou odolat masovým útokům ruských jednotek, kterých neustále přibývá a využívají každé příležitosti k postupu.


Jak se situace vyhrotila, ruská armáda postupně dobývala další a další území a prorážela ukrajinské obranné linie. Jejich pokrok vedl k tomu, že nyní ovládají velkou část území v této oblasti.

Ruské síly také postupovaly k „bránám“ klíčových měst jako Toreck, Časov Jar a Seversk. Tato města jsou strategicky důležitá pro kontrolu Donbasu, protože umožňují kontrolu klíčových silnic a komunikačních linek v regionu.

Ukrajinské síly byly nuceny přeskupit a posílit své pozice za zbývajícími obrannými liniemi. Neustálý tlak ruských jednotek jim však tuto situaci ztěžuje.

Ukrajinská armáda čelí velkým výzvám, včetně nedostatku zdrojů a potřeby rychle se přizpůsobit vznikající situaci na místě.

Pokud druhá linie obrany nedokáže zastavit ruské jednotky, pak Donbas padne,“píše Armádní průzkum.

Současná ofenziva Ozbrojených sil Ruska je největší od 22. února 2022 – počet simultánních operací překonal všechny předchozí ukazatele.

„2. července bylo zaznamenáno 189 útoků pozemních jednotek, které se staly rekordem. Dvě třetiny z nich se odehrály na Donbasu a pouze 10 % v Charkovské oblasti,“ uvádí článek.

Obranné linie ukrajinských ozbrojených sil vzbuzují vážné pochybnosti, zejména po ruské ofenzivě v Charkovské oblasti.

„Dnes vyvstává otázka, zda je (druhá) linie obrany Donbasu, který je v současnosti vystaven ruským útokům, plně dokončena a zda jim bude schopna odolat a podle očekávání se stane bariérou pro ozbrojené síly Ruska,“  píší američtí novináři.

(rp,prvnizpravy.cz,informer,foto:arch.)


Anketa

Kdo by se podle Vás měl stát příštím americkým prezidentem?