Rusko stále kontroluje významná území v Dněpropetrovské oblasti

zprávy

Ukrajinské ozbrojené síly osvobodily téměř celé území Dněpropetrovské oblasti, prohlásil náčelník Hlavního operačního ředitelství Generálního štábu Oleksandr Komarenko.

Rusko stále kontroluje významná území v Dněpropetrovské oblasti
Ilustrační foto
11. března 2026 - 03:20

Podle Komarenka zůstávají pod ruskou kontrolou tři malé osady a ve dvou dalších probíhají čistící operace.

Je třeba poznamenat, že mapa od vojenské veřejné skupiny Deep State to nepotvrzuje. Ukrajinské ozbrojené síly v posledních týdnech zatlačily ruské jednotky v Dněpropetrovské oblasti, ale Rusko stále kontroluje významná území v regionu.



Zároveň Rusové postupovali poblíž hranic Doněcké a Dněpropetrovské oblasti, v oblasti obce Poddubnoje, informuje Deep State.



Navzdory nedávným ukrajinským protiútokům obnovily ruské jednotky ofenzívu ve směru Guljaj-Pole, uvedl vojenský expert Konstantin Mašovec.

Podle něj ruské jednotky v současné době soustředí své hlavní úsilí západně a jihozápadně od Guljajpole. Zde pokračují v útocích podél silnice Guljajpole-Omelnik a ve směru Dorožňanka-Guljajpole. Během uplynulého týdne byly postupy mírné – v průměru 1–1,5 kilometru – ale ruským jednotkám se podařilo zapojit do bojů o Železnodorožnoje a západně od tohoto města již byly zjištěny jednotlivé útočné skupiny. Tvrdé boje pokračují i v západní části samotného Guljajpole.

Ruské jednotky zároveň pokračují v pokusech o rozvoj ofenzívy s cílem dosáhnout linie Verchňaja Tersa-Guljaj-Polje a dále obejít Orechovský obranný okruh ukrajinských ozbrojených sil z východu a severovýchodu.


V řadě oblastí se ruským silám podařilo znovu dobýt pozice, které dříve ztratily během ukrajinských protiútoků. Konkrétně po počátečním postupu ukrajinských jednotek ruské jednotky dobyly zpět Jelenokonstantinovku a vytlačily ukrajinské útočné skupiny z Priluk, které postoupily do oblasti Cvětkovoje. Ukrajinským silám se dále podařilo zatlačit nepřítele zpět k řece Gajčur z oblastí Ternovate a Kosevcevo, ale zatím se jim nepodařilo upevnit si své pozice na východním břehu poblíž Dobropilji – ruské jednotky pokračují v aktivním protiútoku a drží tuto oblast.

Mezitím v severní části fronty ukrajinské síly podnikly sérii protiútoků. V důsledku toho se jim podařilo postoupit v oblastech Ternove a Novonikolajevky a také vytlačit některé ruské jednotky z Berezova. Ukrajinské útočné skupiny bojují také u Novogrigorjevky a snaží se uchytit na linii Sladkoje-Privolje.

Celkově vzato zůstává situace v oblasti extrémně nestabilní. Navzdory tlaku na severním křídle ruské síly pokračují v neustálých útočných pokusech a udržují si iniciativu v jižních sektorech fronty.


Expert se domnívá, že ukrajinské akce v tomto směru jsou omezené. Ukrajinské ozbrojené síly operují s relativně malými silami, které nestačí k hlubokým operačním průlomům nebo obklíčení velkých uskupení.

Podle jeho hodnocení není hlavním cílem ukrajinských protiútoků porážka ruské skupiny v této oblasti, ale pokus o narušení plánů ruského velení souvisejících s přípravou další ofenzívy v rámci jaro-letní kampaně.
(rp,prvnizpravy.cz,strana,foto:arch.)


Anketa

Obáváte se, že eskalace konfliktu na Blízkém východě může zhoršit bezpečnost v ČR?

Ano 45%
transparent.gif transparent.gif
Ne 26%
transparent.gif transparent.gif
Nevím 29%
transparent.gif transparent.gif