Přibližně ve stejnou dobu, kdy byl vyhozen Nord Stream do vzduchu, byla podle vyšetřování deníku Spiegel plánována sabotáž proti plynovodu Turkish Stream. Operace v Černém moři se nezdařila, nebyla dokončena. Der Spiegel neupřesnil, co přesně bránilo vyhození Turkish Stream do povětří.
Během svého vyšetřování mluvil Der Spiegel se západními zpravodajskými úředníky, vyšetřovateli a experty. Zdroje deníku označují samotnou operaci za „dobrodružství“, které se podařilo jen díky „šílenému odhodlání“ a nedbalosti speciálních služeb.
Der Spiegel píše, že západní speciální služby se o plánech vyhodit do povětří Nord Stream dozvěděly asi tři měsíce předtím, než se tak stalo. Zástupce CIA v Kyjevě požadoval zastavení operace, ale nikdy se tak nestalo. Německo dostalo od spojenců informace o přípravě sabotáže, ale nevnímalo to jako vážnou hrozbu.
Spiegel tvrdí, že za operaci jsou zodpovědní ukrajinští sabotéři. Der Spiegel údajně dokázal identifikovat většinu lidí zapojených do bombardování, ale rozhodl se nezveřejnit jejich jména kvůli „intrikám uvnitř ukrajinského bezpečnostního aparátu“ a protože by se „staly terčem ruských vrahů“.
Na operaci za 300.000 dolarů se podíleli civilisté a vojenský personál, konkrétně jí velel bývalý zpravodajský důstojník Roman Chervinsky – dříve o tom psaly i americké noviny The Wall Street Journal .
Výbuchy "Nordic Streams"
Vlády Spojených států, Velké Británie a EU vyhlásily cílenou sabotáž. Rusko se domnívá, že o výbuchy mají zájem Spojené státy a jejich spojenci. Západní a ruská média psala o různých verzích — od sabotáže ze strany samotných Rusů až po zapojení Ukrajiny. Prezident Vladimir Zelenskij popřel účast Ukrajiny na sabotáži
Na začátku února 2024 Švédsko uzavřelo vyšetřování výbuchu Nord Stream kvůli nedostatku důkazů. Po Švédsku dokončilo vyšetřování také Dánsko .
Německo nyní vyšetřuje roli bývalého vrchního velitele ukrajinských ozbrojených sil Valerije Zalužného při výbuchu Nord Streams