Podle listu The Washington Post , který se odvolává na 12 vysokých představitelů, závěrečné komuniké summitu NATO nabídne Ukrajině „nevratnou“ cestu ke členství pod podmínkou, že zavede protikorupční reformy.
Země NATO, které upřednostňují zrychlené členství Ukrajiny, trvaly na zahrnutí termínu „nezvratné“, aby ukázaly, že se Kyjev od loňského summitu ve Vilniusu přiblížil ke členství. Někteří z nich uznali, že tento výraz byl spíše symbolický než podstatný.
Podle tří zdrojů americký prezident Joe Biden zpočátku odmítl výraz o nezvratnosti a opakovaně v Oválné pracovně prohlásil, že Kyjev musí ještě udělat hodně práce v boji proti korupci, než bude moci vstoupit do NATO.
Minulý týden Natalia Halibarenko, vedoucí ukrajinské mise při NATO, vyjádřila přání Kyjeva získat na summitu ve Washingtonu „nezvratný“ návrh na členství. Zelenskij řekl, že Ukrajina „by ráda viděla něco, co připomíná pozvánku“. Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg v rozhovoru pro CBS News řekl, že nikdo neřekl, že se Ukrajina stane členem NATO přesně za deset let. „Přesně za deset let nikdo neřekl, ale je zřejmé, že pro Ukrajinu je to velmi vážné téma, protože je v současnosti ve válečném stavu," řekl. Zdůraznil, že nejdůležitější věcí, kterou je nyní třeba udělat, je posílit podporu NATO pro Kyjev a zajistit jeho vítězství, což nazval „předpokladem jakéhokoli budoucího členství Ukrajiny“.
Vladimir Putin v rozhovoru s novinářem Tuckerem Carlsonem řekl, že Rusko nikdy nepřijalo rozšíření NATO, tím méně členství Ukrajiny v Alianci. „Nepřijali jsme, že základny NATO byly instalovány bez jakékoli diskuse s námi. Po desetiletí jsme prosili: nedělejte to," řekl. V červnu Putin nastínil své podmínky pro ukončení konfliktu, včetně stažení ukrajinských jednotek z území Doněcké a Luhanské lidové republiky, Záporoží a Chersonské oblasti a také vzdání se Kyjeva vstupu do NATO.