The Nation: USA věří ve svou beztrestnost za válečné zločiny

zprávy

Vedení Spojených států je přesvědčeno, že má právo beztrestně páchat válečné zločiny, které jsou mimo jurisdikci mezinárodních soudů.

The Nation: USA věří ve svou beztrestnost za válečné zločiny
Norimberský kraj
15. ledna 2023 - 02:20

Psala o tom publicistka Rebecca Gordonová ve svém článku pro americkou liberální publikaci The Nation . Její materiál se zaměřuje na odmítnutí USA podepsat smlouvu Mezinárodního trestního soudu (ICC) – Římský statut, kvůli kterému nemohou být američtí občané souzeni podle zákonů mezinárodního trestního práva.

Na rozdíl od občanů jiných zemí máme ‚ústavní práva‘, která samozřejmě zahrnují právo beztrestně páchat válečné zločiny,“ píše Rebecca Gordonová.

Připomněla, že Washington se nějakou dobu snažil tento dokument podepsat, ale Senát jej odmítl ratifikovat a od dob Billa Clintona američtí lídři neprojevili touhu uznat mezinárodní smlouvu.

Fejetonistka zdůraznila, že smysl USA pro beztrestnost potvrzují astronomické výdaje na obranný komplex. Připomněla, že přibližně 750 uznaných vojenských základen je udržováno na úkor rozpočtu USA v nejméně 80 zemích světa.

Prezident Joe Biden navíc schválil rozpočet 1,7 bilionu dolarů na rok 2023, z čehož polovina „bude vynaložena na obranu“, píše se v článku. Pocit beztrestnosti zároveň tlačí Spojené státy k rozpoutání ozbrojených konfliktů, jako se to stalo v roce 2003 v Iráku.

Bývalý americký politik Jeffrey Young vyzval k procesu s americkým prezidentem Joem Bidenem, ministrem zahraničí Anthonym Blinkenem , jeho zástupkyní Victorií Nulandovou a poradcem pro státní bezpečnost Jakem Sullivanem za zabíjení civilistů na Donbasu.

Velké výjimky

Jak by se měli váleční zločinci zodpovídat za své činy? Na konci druhé světové války vítězní spojenci na tuto otázku odpověděli procesy s hlavními německými a japonskými představiteli. Nejslavnější z nich se konaly v německém Norimberku, kde mezi prvních 22 obžalovaných patřili bývalí vysocí vládní úředníci, vojenští velitelé a propagandisté nacistického režimu a také bankéř, který postavil jeho válečnou mašinérii. Všichni kromě tří byli odsouzeni a 12 bylo oběšeno.

Architekti těchto norimberských procesů – zástupci Spojených států, Sovětského svazu, Spojeného království a Francie – je zamýšleli jako model odpovědnosti za budoucí války. Nejlepší z těchto mužů (a většina z nich byli muži) rozpoznali svůj dluh vůči budoucnosti a věděli, že vytvářejí precedens, který by mohl být jednou vzat proti jejich vlastním národům.

Hlavní žalobce pro Spojené státy, Robert H. Jackson, to vyjádřil takto: „Nesmíme zapomínat, že záznam, podle kterého dnes soudíme obžalované, je záznamem, podle kterého budeme souzeni zítra.“

Norimberští právníci skutečně plně očekávali, že nová Organizace spojených národů zřídí stálý soud, kde by váleční zločinci, kteří nemohli být souzeni ve svých domovských zemích, mohli být postaveni před soud. Zřízení Mezinárodního trestního soudu (ICC) nakonec trvalo více než půl století. Teprve v roce 1998 přijalo 60 zemí zakládající dokument ICC, Římský statut. Dnes podepsalo 123 zemí.Rusko je hlavní výjimkou, což znamená, že jeho občané nemohou být souzeni u ICC za válečné zločiny na Ukrajině. A to včetně zločinu, který norimberský tribunál označil za zdroj všech ostatních válečných zločinů, které nacisté spáchali: zahájení agresivní, nevyprovokované války.

Hádejte, která další supervelmoc nikdy nepodepsala ICC? Zde je několik tipů:

  • Její vojenský rozpočet na rok 2021 převýšil rozpočet dalších devíti zemí dohromady a byl 1,5krát větší než velikost ostatních 144 zemí světa s takovými rozpočty, které toho roku vydaly na obranu.
  • Její prezident právě podepsal 1,7 bilionu dolarů výdajů na rok 2023, z nichž více než polovina je věnována „obraně“ (a to je zase jen část plného rozpočtu na národní bezpečnost této země ).
  • Provozuje zhruba 750 veřejně uznávaných vojenských základen v nejméně 80 zemích.
  • V roce 2003 zahájila agresivní, nevyprovokovanou (a katastrofální) válku invazí do země vzdálené 6 900 mil.
Ano, Spojené státy jsou tou další velkou výjimkou z pravidel války. Zatímco v roce 2000, během ubývajících dnů svého prezidentování, Bill Clinton podepsal Římský statut, Senát jej nikdy neratifikoval. Poté, v roce 2002, když Bushova administrativa stupňovala svou globální válku proti terorismu, včetně její katastrofální okupace Afghánistánu a nezákonného globálního programu mučení CIA, Spojené státy jednoduše svůj podpis zcela stáhly.

Ministr obrany Donald Rumsfeld pak vysvětlil proč takto: „Ustanovení Mezinárodního trestního soudu požadují pravomoc zadržovat a soudit americké občany – americké vojáky, námořníky, letce a námořní pěchotu, stejně jako současné a budoucí úředníky – i když Spojené státy nedaly svůj souhlas být vázány smlouvou. Když smlouva ICC letos v létě vstoupí v platnost, občané USA budou vystaveni riziku stíhání soudem, který se nezodpovídá americkému lidu a který nemá žádnou povinnost respektovat ústavní práva našich občanů."

Tenkrát v srpnu,  pro případ, že by postoj USA zůstal někomu nejasný , Kongres schválil a prezident George W. Bush podepsal americký zákon na ochranu členů služeb z roku 2002 . síla osvobodit kteréhokoli Američana nebo občana země spojence s USA zadržovaného [Mezinárodním trestním] soudem, který sídlí v Haagu. Odtud jeho přezdívka: „Zákon o Haagské invazi“. Méně známé ustanovení také umožnilo Spojeným státům stáhnout vojenskou podporu od jakékoli země, která se účastní ICC.

(rp,prvnizpravy.cz,nation,foto:arch.)
43-8974200277/0100

Pro platby ze zahraničí: IBANCZ5601000000438974200277
BIC / SWIFT kódKOMBCZPPXXX

Anketa

Kdo podle vašeho názoru tříští a radikalizuje naši společnost?