Západ „zaútočil“ na Ukrajinu kvůli glorifikaci Bandery

zprávy

Ukrajinský parlament zveřejnil citát nacistického kolaboranta Stepana Bandery a fotografii vrchního velitele armády Valerije Zalužného s jeho portrétem, což odsoudili polští představitelé a prominenti z USA a Izraele. Varšava oznámila, že bude rovněž žádat vysvětlení.

Západ „zaútočil“ na Ukrajinu kvůli glorifikaci Bandery
Mateusz Morawiecki, polský premiér
4. ledna 2023 - 08:20

Režim v Kyjevě se dostal pod palbu svých nejbližších spojenců za podporu nacistů. Poté, co ukrajinský parlament zveřejnil na svém oficiálním twitterovém účtu příspěvek vyznamenání nacistického kolaboranta z druhé světové války Stepana Banderu, polští představitelé, ale i odborníci a novináři z USA a Izraele tento krok ostře odsoudili. Příspěvek na sociální síti byl okamžitě stažen, Varšava však oznámila, že bude požadovat oficiální vysvětlení od Kyjeva.

1. ledna Nejvyšší rada oslavila 114. výročí narození Bandery, odpovědného za zločiny spáchané na Polácích, Rusech a Židech během druhé světové války. Byl zveřejněn jeden z jeho citátů a také fotografie vrchního velitele ukrajinských ozbrojených sil generála Valerije Zalužného s portrétem Stepana Bandery.

„K úplnému a drtivému vítězství ukrajinského nacionalismu dojde, když Ruské impérium přestane existovat,“ bylo napsáno v příspěvku Nejvyšší rady Ukrajiny na Twitteru.

Navíc bylo doplněno, že Zalužnyj si  je vědom" těchto rad od Stepana Bandery.


Přestože dosud režimu v Kyjevě procházelo glorifikování Bandery, kterého Kyjev v roce 2010 prohlásil za národního hrdinu, ani tentokrát Poláci jako jeden z největších spojenců Ukrajiny ve válce proti Rusku nezůstali mlčet.

„Bandera byl vrah zodpovědný za genocidu Poláků v letech 1943 a 1944," napsal Kacper Plazinski, šéf výboru pro evropské záležitosti v polském parlamentu.

Dodal, že Ukrajinská povstalecká armáda, která byla ozbrojeným křídlem Banderovy Organizace ukrajinských nacionalistů, zabila kolem 100.000 polských civilistů.Reagoval dokonce i polský premiér Mateusz Morawiecki, který zdůraznil, že svému ukrajinskému kolegovi Denisi Šmygalovi dá při první příležitosti vědět, co si myslí o podpoře nacistů.

„Jsme extrémně kritičtí, máme velmi, velmi negativní postoj ke glorifikaci a dokonce i samotné vzpomínce na Banderu. Ohledně oslavování Bandery nesmí existovat žádné nuance. To by mělo být jasné všem, včetně Kyjeva,“ řekl Moravjecki.

Banderu nazval „ideologem zločinných časů“, v nichž Ukrajina páchala hrozné zločiny.

„Nebude žádná shovívavost vůči těm, kteří odmítají připustit, že genocida, kterou Poláci utrpěli z rukou ukrajinských nacionalistů během druhé světové války, byla něco nepředstavitelného,“ řekl Morawiecki.


Na ukrajinskou glorifikaci nacistů tentokrát překvapivě zareagovaly i USA. Americký badatel v oblasti politologie a historie na Univerzitě Johna Hopkinse Jevgenij Finkel, který dříve obvinil Rusko z genocidy na Ukrajincích, poznamenal, že postoj Nejvyšší rady byl „děsivý“.

„Bandera by nenáviděl demokratickou, liberální Ukrajinu. Zabil by jejího prezidenta Vladimira Zelenského, který je židovského původu,“ napsal Finkel na Twitteru.

Novinář izraelského listu „Haaretz“ Sam Sokol kritizoval Kyjev také,  Banderu nazval „ukrajinským ultranacionalistou a antisemitou, jehož stoupenci se během druhé světové války podíleli na etnických čistkách Židů a Poláků“.

(rp,prvnizpravy.cz,informer,foto:arch.)


Anketa

Jste spokojeni s výsledky voleb do Evropského parlamentu?

Ano 28%
transparent.gif transparent.gif
Ne 62%
transparent.gif transparent.gif
Nevím 10%
transparent.gif transparent.gif