Zelenskij nepovolil ústup Ukrajinců z Bachmutu, propustil velitele

zprávy

Ve městě Bachmut, o které se už měsíce bojovalo, je údajně obklíčeno nejméně 2.500, ne-li až 12.000 ukrajinských vojáků: Rozkaz Vladimira Zelenského zabránil včasnému ústupu, píše se na německém webu Schall und Rauch.

Zelenskij nepovolil ústup Ukrajinců z Bachmutu, propustil velitele
Ilustrační foto
28. února 2023 - 04:20

Ukrajinští vojáci mezitím prý podnikli zoufalé protiútoky. Prezident také sesadil jednoho z ukrajinských velitelů na Donbasu.

Informace z frontového města Bachmut je třeba brát s rezervou Obě válčící strany šíří propagandistické zprávy. Na stránkách ruského Telegramu a také v časových osách mezinárodních vojenských expertů se množí informace, že městečko, které ukrajinská armáda bránila s masivními ztrátami, je nyní „takticky obklíčeno“: Ukrajinský prezident byl informován, že již není žádný způsob, jak bezpečně stáhnout ukrajinské jednotky stále bojující v ulicích - poslední přístupová cesta je pod přímou palbou ruské armády.


To znamená, že v Bachmutu by mohlo být uvězněno 2 500 ukrajinských vojáků a zahraničních žoldáků, některé zdroje hovoří dokonce o 12 000 mužích, kteří nyní budou za pár dní obklíčeni v této kapse bez zajištění munice a jídla.

Proukrajinské informační platformy informují o aktuální situaci v Bachmutu, že ukrajinské ozbrojené síly podnikají protiútoky proti křídlům ruských jednotek, a mají za cíl obklíčit prapory Kremlu. Je však spíše otázkou, zda by se to s masou vojáků nasazených ruskými ozbrojenými silami mohlo podařit.Pokud bude Bachmut jako obranná pozice zcela vyřazen, Ukrajina ztratí nejsilnější přední opevnění druhé obranné linie: ruské jednotky pak mohou postoupit přes plochý, otevřený terén k větším městům Kramatorsk (159 000 obyvatel) a Slovjansk (109 000 obyvatel). Kromě toho kremelská propaganda náležitě využije úspěchu v Bachmutu - po příkazu ukrajinského prezidenta k zastavení.

Další známka toho, že vojenská situace na Ukrajině momentálně nevypadá příliš dobře: rok po zahájení ruské invaze ukrajinský prezident Vladimir Zelenskij vyhodil vrchního velitele na Donbasu Eduarda Moskaljova. Vyplývá to z výnosu, který v neděli večer zveřejnila ukrajinská prezidentská kancelář. Dekret tento krok nijak neodůvodnil.

(rp,prvnizpravy.cz,schallundrauch,foto:arch.)


Anketa

Měla by se podle vás stát Ukrajina členem NATO?

Ano 17%
transparent.gif transparent.gif
Ne 66%
transparent.gif transparent.gif
Nevím 17%
transparent.gif transparent.gif