Irena Ryšánková: Kaplička jako akciovka. Zlatá.

KOMENTÁŘ

Udeřila naše hodina, otevřely se brány. Vlastně ještě ne, až ve středu v deset. Jestli to bude či nebude brána do pekel, uvidíme. Každej si totiž peklo představuje jinak.

4. srpna 2013 - 07:00

Bohuslav Sobotka, předseda ČSSD, se stále staví proti vládě Jiřího Rusnoka. To je jeho peklo. Svým hlasem se sexeapealem nádražního rozhlasu to omílá pořád dokola. Sociální demokracie – či alespoň její velká část, má názor jiný. „Přece moje strana nebude hlasovat proti mně,“ nechal se slyšet v kuloárech, aniž mu došlo, že to není „jeho“ strana. A tak je teď „Slávek“ na rozcestí. Buď nějakým způsobem donutí či přesvědčí ČSSD, aby hlasovala pro Rusnokovu vládu (a je jedno, zda vláda podporu nakonec dostane nebo ne), a pak se možná budou řešit předčasné volby – nebo taky možná ne. Vyhazovy Nečasových a Topolánkových trafikantů a Polčákových milců z ministerstev budou pokračovat a levice dostane ve volbách hlasy voličů. Možná se dostane do sněmovny i SPOZ, což je patrně důvod, proč se „Slávek“ zuby nehty brání té vládě. Nebo tu vládu ČSSD nepodpoří a Zeman bude mít důvod, proč se Sobotkovi pomstít. Protože jak pravil Sobotka, program Rusnokovy vlády je takřka totožný s programem ČSSD. Vláda důvěru nedostane. V tu chvíli přichází v úvahu varianty dvě: Ta první znamená, že Zeman pověří znovu Rusnoka (nebo ministra vnitra), což umožní sestavit prakticky totožnou vládu - a nebo taky žádnou vládu. Sestavovat neznamená sestavit. Na třetí pokus už nikdy nedojde. Vláda v demisi povládne do konce mandátu – a ten může ukončit pouze Kalousek tím, že se jeho TOP09 rozhodne přidat se k těm, kteří si přejí předčasné volby. V opačném případě vláda v demisi povládne do května. Nebo Zeman pověří Miroslavu Němcovou, což bude znamenat Nečasovu koalici bez Nečase – pak ovšem ČSSD končí, protože to jí voliči nezapomenou. Peklo je pro každého něco jiného. How elementary.

Ministr kultury Jiří Balvín odvolal Jana Buriana z funkce ředitele v den kdy nastoupil. Herci se vzbouřili, šéfové dali výpověď. Řada herců „zlaté kapličky“ kvůli tomu oznámila svůj odchod z divadla. Premiér Jiří Rusnok vzápětí nařídil, aby Buriana do funkce ředitele Národního divadla vrátil. Ministr kultury odvolání ředitele odůvodňoval tím, že Burian neprošel řádným výběrovým řízením. Herec Martin Stropnický podpořil Balvínovo rozhodnutí, v komisi prý seděli Burianovi přátelé. Premiér konstatoval, že „pan ministr měl poněkud naivní romantickou představu, že by bylo dobře, aby byly posty v kultuře obsazovány otevřeným výběrovým řízením. Ale jak se ukazuje, kulturní fronta toho nežádá. Kulturní fronta žádá toho, aby z jejich středu se vždycky vybral jeden předem určený zájemce, nejlepší osoba, a tak toho budou mít.“ Balvín vyměkl. Jan Burian přijal Balvínovu nabídku opět vést Národní divadlo. Jako podmínku setrvání ve funkci si však klade návrat členů vedení divadla, kteří včera na protest proti jeho odvolání odstoupili. Přestože Balvín ustoupil, herci na výpovědích trvají — Miroslav Donutil, David Prachař i Ondřej Pavelka. Kdepak je asi přijmou? Nebo že by si zahráli v nějakém nováckém seriálu? Obávám se, že doba, kdy herci byli etalonem a „svědomím národa“ skončila nadobro, spolu s vládou Gustáva Husáka. Rusnok se ovšem projevil jako cynický zbabělec. Podlehl tlaku vzedmuté kulturní fronty, ačkoliv zcela určitě viděl Třicet případů majora Zemana, díl Štvanice.

…. Zeman vešel do Kalinovy ministerské kanceláře s úsměvem: „Přišel jsem na váš rozkaz, soudruhu plukovníku.“ Okamžitě však toto hlášení proměnil v žert, vesele se zeptal: „Proč takovej poplach, Vašku? Vykradli nám snad ministra?“ Kalinovi však tentokrát nebylo do žertování. „Co to tam vyvádíte, Honzo?“ Hodil před něho výtisk Lidových novin: „Četl jsi tohle?“ Zeman vzal noviny, rozevřel je. Kalina mu napověděl: „Tam dole, v Černé kronice.“ Zeman našel tu věc a četl: „Včera večer došlo při představení v poetické vinárně Konírna k politováníhodné události. Neznámý pachatel tam postřelil zpěvačku Evu Moulisovou. SNB zatklo jako důvodně podezřelého básníka Pavla Daneše.“ Obrátil se nechápavě ke Kalinovi: „To je snad v pořádku, ne? Normální četkařská zpráva.“  „Jenomže přečti si titulek.“ Zeman znovu nahlédl do novin, rozesmál se: „Noční razie na kulturní frontě... No to je potvora, ta Neblechová. Co s ní uděláte?“Kalina se však nesmál, zůstal naopak velmi vážný. „Ten titulek převzal dnes celý západní tisk.“…

Nejvtipnější je, že ředitele Národního divadla Aleně Hanáková vybírala „odborná“ komise v čele s dramatikem Milanem Uhdem (ODS, pak US) a ředitelem Jihočeského divadla, senátorem hnutí Starostové – Jihočeši 2012 (součást TOP09) Jiřím Šestákem. Komise těchto odborníků navrhla změnu právní subjektivity divadla z příspěvkové organizace na akciovou společnost. Národní divadlo jako akciová společnost …  Koncepce počítá s tím, že stát provozuje a financuje pouze jeden operní soubor (což znamená, že samostatnost Státní opery je ve psí, bude se propouštět) a předpokládá vytvoření společné servisní organizace zajišťující třeba výrobu kostýmů a dekorací, dopravu a obchod. To bude úspor…

„Chci říct, jak já v tuto chvíli vnímám koncept dalšího rozvoje Národního divadla. Mým úkolem je rozpracovat materiál vypracovaný experty...“ prohlásil po svém jmenování na začátku roku Burian. Operní pěvci protestovali, odboráři vstoupili do stávkové pohotovosti. Sólisté Opery Národního divadla podpořili stanovisko Orchestru Opery ND proti zvažovanému slučování orchestrů ND a bývalé Státní opery Praha a připojili se k jejich stávkové pohotovosti. Společně odmítají návrh transformace ND vypracovaný týmem expertů a schválený ministerstvem kultury Aleny Hanákové (TOP 09/STAN). Informovala předsedkyně umělecké rady ND Lenka Šmídová. Ale to bylo 8. února 2013. Balvín nyní jen vyhověl těmto oprávněným námitkám. Teď už je ale kulturní fronta jednotná jak nikdy. Všechno je jinak. TOP 09 zvítězila. Všichni proti Balvínovi. Kvikot kulturní fronty zní dusnou Prahou. Balvína se nezastal nikdo.

Podobný kvílivý protest se ozval z řad TOPky. Myslím si, že vzhledem k tomu, že Alena Hanáková pocházela ze spolku TOP09-Starostové, může sice Petr Gazdík vraštit čelo, ale to je tak zhruba všechno. Nebo poslanec Polčák doufá, že svoláváním podvýboru pro kulturu všichni zapomenou na to, že Alena Hanáková existovala a vytvoří z ní zachránkyni kultury a mučednici?

Rychtářovic Džambulku aka Ivetu Bartošovou vypustili z blázince proti vůli lékařů a vzhledem k očekávatelným peripetiím lze se nadíti, že se brzo dočkáme nějakého pěkného slzavého pohřbu. Jen ti muži, kteří na ní parazitují, si budou muset najít jinou oběť. Ale kde, že jo…

Televize – komerční – představily svá podzimní schémata. Velkolepá tiskovka, na níž si Jan Andruško hrál na Steva Jobse, měla patrně evokovat novou éru. Ostatně, Warneři už ťukají na dveře. Nova hodlá „vsadit na původní tvorbu“, což v praxi znamená stále nové a nové díly papundeklových seriálů.

Fakt se na to někdo divá – kromě nás, mediálních šílenců, kteří se podívají z laboratorním zaujetím podíváme na všechno (a čím blbější to je, tím větší radost z toho máme)? Aneb, jak praví televize Nova ve své tiskové zprávě: „Hlavní stanice TV Nova se bude i nadále profilovat jako lídr trhu, k čemuž ji jistě pomohou nové řady divácky oblíbených seriálů původní tvorby skupiny Nova Ordinace v růžové zahradě 2, Doktoři z Počátků, Gympl s (r)učením omezeným a Ulice. Na obrazovky se také vrací jedna z nejúspěšnějších reality show Výměna manželek. TV Nova přichystala i zbrusu nový sitcom PanMáma, diváci se mohou těšit i na nová vydání publicistického pořadu Na vlastní oči nebo Víkendu.“ No, pánbůh s náma….

Prima své podzimní schéma představila už také - ta trochu přitvrdila a tak se nám v obývácích zjeví opět Vyvolení – kdysi trhák, kterým Prima porazila a předběhla Novu. Byla to vlastně první reality show na českých obrazovkách a první řadu už nikdy nikdo nedohnal. Nova, která krátce na to nasadila Big Brother, měla smůlu. Ten už moc nikoho nezajímal. Pak přišel Český rozhlas s projektem „tak trochu jiné“ reality show Odhalení. A gorily ze zoologické zahrady dnes zná každý. Odhalení uspěli i ve světě. Uvidíme, jestli Vyvolení po několika letech ještě někoho budou zajímat. Prima taky hrdě přetáhla Leoše Mareše a Patrika Hezuckého a taky znovu otočí talentovou soutěž. Vypadá to méně unyle, než program Novy. Ale i tak – Cool a Zoom to budou jistit. Primě ZOOM ale došel dech i jubox s dokumenty. Začala replikovat to, co je i jinde a to, co už jednou dávala. Škoda.

Česká televize podzimní schéma představí až 8. srpna, ale možná ani nemusí. Série tiskovek ke kanálu Art byla výmluvná celkem dost. Uvidíme, co nám nakonec „arte“ – kromě debatujícího Rejžka a spol., notujícího si s kulturní frontou – přinese. Ale v koutku duše doufám, že hodně dobrých filmů a taky klasickou hudbu a všechny ty věci, které jsou tou pravou součástí veřejné služby. O věcech kultury přece nemohou rozhodovat odbory, kultura totiž není věcí hlasování, nýbrž kvalifikace, tvrdil dramatik Milan Uhde. Kultura rejžkovské suity je ona třináctá komnata našich srdcí, která peníze prostě vydělat neumí. Stejně jako Národní divadlo, ta naše zlatá akciová kaplička.

Svoboda slova v evropském kulturním prostoru přestává být hodnotou. Liberální premiér Velké Británie se rozhodl filtrovat britským občanům internet, aby se děti nedostaly k pornu. Britská filtrace porna, zvaná „pornwall“ je plně připravena filtrovat i cokoliv jiného. Uvádí to Open Rights Group na základě komunikace s britskými poskytovateli internetového připojení.

Bývalého italského premiéra Silvia Berlusconiho rozzuřila italská justice poté, co ho soud vůbec poprvé definitivně odsoudil. Odvolací soud mu potvrdil 4 roky vězení za daňové úniky jeho společnosti Mediaset. Soudy Berlusconi označil za předpojaté.

Internetový obchod Amazon dá na stavbu desetihektarového skladu u Prahy miliardu.
A pak, že nejsou peníze.  

Irena Ryšánková


Anketa

Zúčastníte se červnových voleb do Evropského parlamentu?

Ano 70%
transparent.gif transparent.gif
Ne 15%
transparent.gif transparent.gif
Nevím 15%
transparent.gif transparent.gif