Svátek má: Sáva

Zprávy

Velikost textu:

Volební zemětřesení ve Švédsku!

Volební zemětřesení ve Švédsku!

Těžké ztráty pro vládnoucí sociální demokraty - obrovské zisky pro pravicové populisty - formování vlády bude velmi obtížné.

Jimmie Åkesson, šéf Švédských demokratů
10. září 2018 - 08:20

Sociální demokraté  Stefana Löfvena utrpěli značné ztráty. Podle prognóz švédské JPD dosáhli přibližně na 28,4 procenta. V posledních volbách před čtyřmi lety měli sociální demokraté ještě 31 procent.

Löfven vedl menšinovou vládu společně se Zelenými, vládu tolerovala Levicová strana. Zelení  v nedělních volbách získali jen 4,4 procenta (v roce 2014 získali 6,9%), Levicová strana (V) získala 7,9 procenta (2014: 5,7 procenta).

Jasným vítězem voleb je tentokrát pravicová  populistická strna Švédští  demokraté ( SD)  získala 17,8 procent hlasů! V roce 2014 získali Švédští demokraté 12,9 procenta.

Švédští demokraté se prohlásili za vítěze voleb: „Já vím, kdo vyhrál volby, to jsou Švédští demokraté,“ prohlásil šéf strany Jimmie Åkesson. Åkesson vyzval konzervativního vůdce Ulfa Kristerssona, aby začali rozhovory o společné vládě. "Jsem připraven hovořit se všemi ostatními stranami," řekl. To se však týká zejména konzervativců. Zatím všechny tradiční strany vylučují spolupráci se Švédskými demokraty.

Výsledky švédských voleb v roce 2018


(rp,prvnizpravy.cz,bild,foto:arch.,graf:bild)