Jaroslav Bašta: Holobrádek sluhou lidu

politika

Přiznám se, že v době, kdy jsem sloužil v Kyjevě a sledoval vývoj ukrajinské politiky, tak jsem občas žertoval, že si mohu zřídit futurologickou agenturu, která bude s nebývalou přesností předpovídal vývoj české politiky, píše v komentáři pro Prvnizpravy.cz Jaroslav Bašta.

Jaroslav Bašta:  Holobrádek sluhou lidu
Jaroslav Bašta
3. března 2019 - 03:20

Po Majdanu mě ten optimismus přešel, ale průběh letošní ukrajinské prezidentské předvolební kampaně posunul Ukrajinu do pozice země, v níž se jako v křivém zrcadle zobrazuje budoucnost evropské politiky. V ní zřejmě napříště nerozlišíme, kdy končí komediální televizní seriál a začíná šedá realita politiky.
   
Může za to velmi nápaditá předvolební aktivita prezidentského kandidáta Vladimíra Zelenského a jeho politické strany Sluha lidu. Pod tímto názvem se skrývá název nejúspěšnějšího šou mladého komika, kterou vidělo 98 milionů lidí. Její děj je nekomplikovaný – mladý učitel Vasilij Petrovič Holoborodko se jednou do nepříčetnosti rozčílí nad zhovadilostí současných poměrů a pronese plamennou řeč, v níž tvrdě zkritizuje sociální a politickou situaci Ukrajiny. Jeden z jeho žáků ji nahraje a pověsí na sociální sítě. Video a jeho protagonista rázem získá ohromnou popularitu a z Holoborodka (Holobrádka) se stane úspěšný tribun lidu.
   
Popularity seriálu si povšiml významný ukrajinský oligarcha s velmi temnou pověstí Ihor Kolomojskij, který se upřímně nesnáší se stávajícím ukrajinským prezidentem Petrem Porošenkem. Zdá se, že si mladého komika najal, aby si se svým kolegou spoluoligarchou vyřídil staré i nové účty a křivdy. Založili politickou stranu jménem Sluha lidu a Vladimír Zelenskij svou předvolební kampaň postavil na konfrontaci s prezidentem. Proto neustále slibuje, že Petr Porošenko jako ten největší zloděj skončí ve vězení. Nedávno dokonce v jedné ze svých šou prezidenta docela realisticky pohřbil.
   

Pokud jde o reálné politické sliby a program, tak Sluha lidu paradoxně usiluje o mír na východní Ukrajině. Slovo paradoxně používám proto, že jeho promotér I. Kolomojskij patřil k těm, kdo občanskou válku zahájili, dokonce má svoji soukromou armádu a podporuje nacionalisty v praporu Azov. Zpočátku chce Zelenskij dosáhnout zastavení palby na Donbasu rozhovory s představiteli Ruské federace. Zdůvodňuje to potřebou ukončit vzájemné zabíjení a zachránit lidské životy. Jednání o skutečném míru podle něho začnou, až se za jednací stůl posadí Ruská federace, Spojené státy a Velká Británie.
   
První kolo ukrajinských prezidentských voleb proběhne 31. března a je docela pravděpodobné, že ho Sluha lidu (a Kolomojskij) vyhraje. Zvítězí-li i v tom druhém, asi bychom měli přemýšlet, dle jakého televizního seriálu budou probíhat naše příští volby prezidenta. Napadá mě Rapl, případně Most!
  
Máme se nač těšit.

(rp,prvnizpravy.cz,foto:arch.)


Anketa

Je v pořádku, že na budově Národního muzea v Praze visí ukrajinská vlajka?

Ano 39%
transparent.gif transparent.gif
Ne 61%
transparent.gif transparent.gif