Svátek má: Bohumil

Zprávy

Velikost textu:

Miliony uživatelů odcházejí od WhatsApp

Miliony uživatelů odcházejí od WhatsApp

Monopolisté na Facebooku očividně přehnaně stimulovali své požadavky. V reakci na ohlášené změny uživatelských podmínek opouštějí miliony uživatelů oblíbenou službu messenger WhatsApp patřící Facebooku.

Ilustrační foto
14. ledna 2021 - 06:20

Změny pravidel umožňují Facebooku získat podstatně více uživatelských dat z WhatsApp. Každý, kdo nesouhlasí se změnami do 8. února, bude z užívání aplikace vyloučen.

Dalším důvodem jsou rigidní cenzurní opatření Facebooku. Skupina nyní podniká kroky proti nejrůznějším kritikům, bez ohledu na to, zda jsou zastánci odcházejícího prezidenta Trumpa, skeptici koronárních opatření nebo vědci, kteří vyjadřují pochybnosti o politice v oblasti klimatu. Bez rozdílu - nebo lépe: ne bez rozdílu - zprávy jsou mazány a účty jsou dočasně blokovány bez podrobnějšího vysvětlení.

Několik alternativ k WhatsApp je k dispozici. Telegram hlásí příliv více než 25 milionů nových uživatelů do 72 hodin. Platforma má v současné době kolem 500 milionů aktivních uživatelů za měsíc a blíží se hodnotám WhatsApp. „Lidé se již nechtějí vzdát svého soukromí pro bezplatné služby,“ vysvětlil jejich operátor a dodal, „ Telegram je největším útočištěm“.


Šéf Facebooku Mark Zuckerberg, jehož chování nyní odpovídá směsi monopolního kapitalisty a diktátora, dělá to co jiní jemu podobní  před 15 lety. Tehdy to byl Bill Gates, který se svým operačním systémem Windows a připojenými produkty Office, prohlížečem a mailovým programem, se mocnil světa počítačů. Poté se konkurenti probudili a díky Linuxu, OpenOffice a prohlížečům, jako je Firefox, se v některých případech objevily výrazně lepší alternativy.

Bude zajímavé sledovat reakce monopolisty Zuckerberga. Mohl by pozastavit změny podmínek a omezit cenzurní opatření - nebo by mohl pokračovat a riskovat, že uživatelé opustí hlavní projet Zuckerberga, tedy samotný Facebook.

(rp,prvnizpravy.cz,freiwelt,foto:arch.)Jste spokojeni s výsledky komunálních a senátních voleb?

Ano
transparent.gif transparent.gif
30%
Ne
transparent.gif transparent.gif
32%
Je mi to jedno
transparent.gif transparent.gif
38%