Svátek má: Ctirad

Zprávy

Velikost textu:

NI: Americké sankce "pomáhají" k vytvoření protiamerického bloku!

NI: Americké sankce "pomáhají" k vytvoření protiamerického bloku!

Na první pohled se americké sankce proti Íránu a Venezuele zdají být velmi efektivní, ale ve skutečnosti přispívají k sbližování mezi Ruskem a Čínou, píše v článku pro National Interest odborník na zahraniční politiku Daniel DePetris.

Vůdci Ruska a Číny
27. srpna 2019 - 10:01

DePetris je přesvědčen že tlak na „menší“ mocnosti nestojí za vzestup a sbližování hlavních amerických soupeřů.

Hospodářské sankce jsou pravděpodobně nejvíce používaným nástrojem zahraniční politiky Washingtonu. Takový názor ve svém článku pro National Interest vyjadřuje odborník na zahraniční politiku Daniel DePetris. Zákaz vstupu občanů do Spojených států, zmrazení aktiv v jurisdikci USA a odmítnutí přístupu zahraničních společností do finančního systému USA jsou pro americké politiky zcela jednoduchými kroky.

DePetris zároveň nazývá hlavu Bílého domu Donald Trump zvláštním fanouškem sankcí. Podle odhadů advokátní kanceláře Gibson Dunn se počet uvalených sankcí zvýšil až o 30% jen v prvním roce Trumpova prezidentství.

Autor článku se nicméně domnívá, že taková politika není pro zemi vždy přínosná. V některých případech jsou sankce nejen neúčinné, ale také vedou k opačným výsledkům. Omezení Íránu a Venezuely tedy ve skutečnosti negativně ovlivňují to, co Trump považuje za svůj nejdůležitější cíl zahraniční politiky - soupeření s Ruskem a Čínou.


Sankce proti ropnému průmyslu Íránu a Venezuely skutečně podkopávají hospodářství obou zemí: čím méně íránské a venezuelské ropy vstupuje na trh, tím méně peněz dostanou vlády. Tato část rovnice pracuje podle plánu, poznamenává DePetris. Vývoz ropy z Teheránu od dubna 2018 tak klesl z 2,4 milionu barelů denně na pouhých 100 000. Ve Venezuele řada společností, například Čínská národní ropná a plynárenská společnost, se vzdala spolupráce s venezuelskými ropnými společnostmi, pravděpodobně v obávě amerických sekundárních sankcí.

Dlouhodobé přínosy takových sankcí však budou anulovány náklady a tyto náklady budou docela významné: komplikují nejen život obyčejných Íránců a Venezuelanů, ale také otevírají Rusku nové příležitosti k vyplnění mezery na trhu a posílení vztahů s Čínou.

Přestože Peking stále kupuje ropu z Teheránu a Caracasu, americké sankce nutí čínskou vládu, aby se obrátila na Moskvu za jinou alternativu. Autor tvrdí, že při zavedení omezujících opatření vůči Íránu a Venezuele vzrostla celosvětová poptávka po ruské ropě.

Ve svém článku pro National Interest DePetris vyzývá Trumpovu administrativu, aby zvážila, zda tlak na „menší“ mocnosti stojí za námahu, pokud pomůže hlavním protivníků Washingtonu vytvořit jednotný protiamerický blok.

(kou, prvnizpravy.cz, nationalinterest.org, foto: arch.)