Ruská vakcína Sputnik V letí do Evropy

zprávy

Evropská agentura pro léčivé přípravky začíná po týdnech skepticismu lidí ze Západu přezkoumávat ruskou vakcínu.

Ruská vakcína Sputnik V letí do Evropy
Ilustrační foto
11. března 2021 - 09:01

Pro Kreml je to čestný úspěch. Ruská vakcína Sputnik V, kterou navrhlo Národní středisko pro epidemiologii a mikrobiologii Gamaleya, bude studována Evropskou agenturou pro léčivé přípravky (EMA), a proto je možné ji průběžně přezkoumávat, což je průběžná revize údajů, píše se na farncouzském portálu Liberation.

Ruské úřady usilují o co nejrychlejší uvedení na trh a Kiril Dmitriev, ředitel státního fondu, který se podílel na vývoji vakcíny, ujišťuje o produkčních kapacitách své země: „Po schválení „AEM“ jsme schopni  od června poskytnout vakcíny pro 50 milionů Evropanů.“

EMA dokonce upřesnila, že harmonogram přezkumu bude z důvodu již provedených přípravných prací kratší než obvykle.

V tiskové zprávě EMA odůvodňuje rozhodnutí o povolení průběžného přezkumu na základě výsledků laboratorních studií a klinických studií u dospělých. Ukazují, že ruská vakcína spouští produkci protilátek a imunitních buněk. Neustálý přezkum by měl pokračovat, dokud nebude možné prokázat, že přínosy převažují nad riziky, což je podmínkou jeho komercializace. Sputnik V (oficiální název Gam-Covid-Vac) musí být rovněž hodnocen podle evropských standardů účinnosti, bezpečnosti a kvality.Přesvědčivé vědecké studie

Stejně jako jeho anglický protějšek, vakcína Oxford-AstraZeneca, se Sputnik V spoléhá na techniku „virového vektoru“, která spočívá v použití jiného viru, zde neškodného adenoviru, k přenosu genetické informace Sars-Cov-2 do těla. Virus se nakonec rozpadne a tělo produkuje antigen, v tomto případě nyní známý protein „Spike“. Rusové stejně jako Britové plánují dvě injekce: první na základě adenoviru Ad26, na rozdíl od Britů, a druhá na Ad5.

Zatímco Maďarsko jako první schválilo ruskou vakcínu, Slovensko, Srbsko a Bosna Hercegovina ji také  schválily a první dávky dorazily na evropskou půdu.
 
Od závěrečných výsledků studie fáze 3 publikované v lékařském časopise The Lancet v únoru se změnil příliv vakcíny Sputnik V. O vakcíně se uvádí, že je proti Covid-19 účinná na 91,6%. Zpočátku skeptičtí Evropané nyní projevují mnoho projevů zájmu. 2. února předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová prohlásila: „Pokud ruští nebo čínští výrobci otevřou své soubory a prokáží transparentnost […], pak mohou získat podmíněné rozhodnutí o registraci, stejně jako ostatní.“ Podobné poznámky přednesla německá kancléřka Angela Merkelová: „Každý, kdo získá povolení od Evropské agentury pro léčivé přípravky, bude naprosto vítán. Přesně v tomto duchu jsem mluvila s ruským prezidentem. “

Zatímco Evropa nyní ve své očkovací kampani zaostává, rozhodnutí EMA potvrzuje, že ruská vakcína je nyní na vzestupu. Ruský fond státního bohatství uvedl, že o vakcínu již požádalo 39 států.


Nedůvěra ruského obyvatelstva

Na ruském území se však vakcína snaží přesvědčit populaci. V anketě zveřejněné v únoru centrem Levada, ruské nevládní organizace, by 62% Rusů nechtělo dostat vakcínu vyrobenou v jejich zemi. Nejméně důvěry ve vakcínu má věková skupina 18–24 let. Respondenti uváděli vedlejší účinky. Stejný průzkum ukazuje nedůvěru Rusů k pandemii Covid-19, protože 71% 40-54letých věří, že virus byl vytvořen jako biologická zbraň. Pouze 23% z nich věří, že Sars-Cov-2 má přirozený původ.


10. února ruský ministr zdravotnictví Michail Muraško prohlásil, že více než 2 miliony Rusů dostaly alespoň první dávku přípravku Sputink V z celkového počtu 145 milionů obyvatel. Údaje výrazně pod očekáváním ministerstva, které chtělo za šest měsíců oočkovat 60% dospělých. Správa orgánů Covid-19 navíc nefunguje ve prospěch Kremlu. Až na konci prosince vláda připustila, že nejméně třikrát podcenila úmrtnost na Covid. Pokud EMA nakonec schválí používání Sputniku V, mohl by se Vladimír Putin pochlubit diplomatickým a vědeckým úspěchem.

(rp,prvnizpravy.cz,liberation,foto:arch.)


Anketa

Zrušili byste koncesionářské poplatky?

Ano 67%
transparent.gif transparent.gif
Ne 17%
transparent.gif transparent.gif
Nevím 16%
transparent.gif transparent.gif