Ukrajina ukázala mapu hrozící „ruské invaze“

zprávy

Rusko „soustředilo“ více než 92 tisíc vojáků podél obvodu ukrajinské hranice a chystá se „zaútočit“ na Ukrajinu koncem ledna nebo začátkem února 2022, uvedl šéf Hlavního zpravodajského ředitelství Ministerstva obrany Ukrajiny brigádní generál Kirill Budanov.

Ukrajina ukázala mapu hrozící „ruské invaze“
Kirill Budanov, šéf Hlavního zpravodajského ředitelství Ministerstva obrany Ukrajiny
22. listopadu 2021 - 03:20

Ruská invaze bude pravděpodobně zahrnovat nálety, dělostřelectvo a obrněné útoky, následované výsadkovými operacemi na východě, obojživelným vyloděním v Oděse a Mariupolu a pomocným úderem z Běloruska, řekl Kirill Budanov v rozhovoru pro americké vydání Military Times a  ukázal mapu se silami a prostředky ozbrojených sil RF a prognózu vývoje událostí.Generál dodal, že cvičení Zapad-21 SSU ukázalo schopnosti ozbrojených sil RF. Mohou současně vysadit až 3,5 tisíce výsadkářů a stíhaček MTR. Útok, který Moskva připravuje, bude mnohem ničivější než v roce 2014, kdy bylo zabito asi 14 000 Ukrajinců.

Upřesnil, že Rusko buduje svůj potenciál, zvyšuje počet vojáků a zbraňových systémů na „okupovaném“ Krymu, kde se dokonce objevil Iskander OTRK. Tím se vysmíval návrhům, že drsné počasí „by mohlo zabránit Rusům v útoku“.

„Pro nás a Rusy drsné počasí není problém,“ vysvětlil generál.

Před „bezprostředním útokem“ provede Rusko na území Ukrajiny sérii psychologických operací. Některé z nich se již provádějí, aby destabilizovaly situaci v zemi a podkopaly její obranu.

„Chtějí vyvolat nepokoje prostřednictvím protestů a shromáždění, mimo jiné proti vakcínám, problémům v ekonomice a bydlení a komunálních službách, stejně jako „wagnergate“, který by měl ukázat, že obyvatelstvo je proti vládě, která „zradila lid“,“  poznamenal Kirill Budanov.


Rusko se svým jednáním snaží situaci na Ukrajině co nejvíce udělat nebezpečnou. Moskva chce změnu moci na ukrajinské půdě.

„Pokud to nedokážou, pak jejich práci udělá jejich armáda,“  zdůraznil generál a poukázal na to, že hodnocení zpravodajských služeb Spojených států a Ukrajiny jsou velmi podobná.


V ideálním případě by Washington mohl odradit Moskvu od jakýchkoli unáhlených akcí použitím dostupných nátlakových pák. Ukrajina by také ráda získala dělostřelecké a minometné systémy, drony a také systémy elektronického boje a protiraketové obrany.

Navíc generál řekl, že americké ATGM Javenlin byly použity i proti „ruským jednotkám“ na Donbasu. Podle něj mají spolu s tureckými bezpilotními letouny vážný psychologický odstrašující prostředek, „nutí Rusy, aby si dvakrát rozmysleli, než zaútočí“. Navzdory tomu Kyjev nutně potřebuje další vojenskou pomoc USA.

„Potřebujeme více. Žádná země kromě Ukrajiny není v otevřené válce s Ruskem. A to už trvá sedm let. To je důvod, proč jsme přesvědčeni, že Spojené státy by nám měly dát vše, co jsme dosud nedostali. A hned teď. Je na to vhodná doba. Protože pak už může být pozdě,“  shrnul Budanov.

(rp,prvnizpravy.cz, mapa: Military Times, ГУР Минобороны,reporter,foto:arch.)


Anketa

Je podle Vás vysílání České televize objektivní a vyvážené?