Svátek má: Blanka

Profily

Profil autora

Jan Zahradil

Jan Zahradil

europoslanec (ODS)
Ing. Jan Zahradil (*20.3.1963)

Absolvoval Vysokou školu chemicko-technologickou v Praze, obor technologie vody a životního prostředí a po jejím ukončení pracoval jako výzkumný pracovník. V letech 1990 - 1992 byl zvolen poslancem Federálního shromáždění. Působil jako poradce předsedy vlády ČR pro zahraničně-politické otázky a poté jako vedoucí oddělení evropské integrace Úřadu vlády ČR.

Od roku 1998 byl poslancem Parlamentu ČR, kde zastával funkci místopředsedy Zahraničního výboru. V roce 2001 byl zvolen místopředsedou ODS, v letech 2002 - 2004 byl 1. místopředsedou ODS. Mezi roky 1998 - 2006 byl stínovým ministrem zahraničí ODS. V roce 2002 byl Poslaneckou sněmovnou zvolen zástupcem ČR do Konventu o budoucnosti Evropské unie. Působil jako předseda stálé parlamentní delegace při Evropském parlamentu a od roku 2003 byl předsedou parlamentní delegace pozorovatelů v Evropském parlamentu.

Po zvolení do Evropského parlamentu v červnu 2004 se stal předsedou české národní delegace v parlamentní frakci Evropské lidové strany - Evropští demokraté a předsedou klubu ODS v Evropském parlamentu. Jako poslanec Evropského parlamentu působil ve Výboru pro rozvoj, v Dočasném výboru pro politické výzvy a rozpočtové prostředky rozšířené Unie v letech 2007-2013 a jako náhradník ve Výboru pro občanské svobody, spravedlnost a vnitřní věci. V roce 2014 byl zvolen 1.místopředsedou ODS.

Ve volbách do Evropského parlamentu v červnu 2009 svůj mandát obhájil jako lídr kandidátky ODS. Byl zvolen místopředsedou nově vzniklé eurorealisitické frakce Evropští konzervativci a reformisté (EKR), kterou spoluzakládal, a dne 8. března 2011 se stal jejím předsedou s mandátem do konce roku 2011. V současné době pracuje jako člen Výboru pro mezinárodní obchod a je náhradník ve Výboru pro rozvoj a v Podvýboru pro lidská práva.

V roce 2011 se stal předsedou frakce Aliance evropských konzervativců a reformistů v Evropském parlamentu a zastával tuto funkci do konce toho roku, k roku 2014 je prvním místopředsedou této frakce.
  Všechny články autora

Označili byste Rusko jako teroristický stát?

Ano
transparent.gif transparent.gif
28%
Ne
transparent.gif transparent.gif
45%
Nevím
transparent.gif transparent.gif
27%