Jan Zahradil

europoslanec (ODS)
[title]
Ing. Jan Zahradil (*20.3.1963)

Absolvoval Vysokou školu chemicko-technologickou v Praze, obor technologie vody a životního prostředí a po jejím ukončení pracoval jako výzkumný pracovník. V letech 1990 - 1992 byl zvolen poslancem Federálního shromáždění. Působil jako poradce předsedy vlády ČR pro zahraničně-politické otázky a poté jako vedoucí oddělení evropské integrace Úřadu vlády ČR.

Od roku 1998 byl poslancem Parlamentu ČR, kde zastával funkci místopředsedy Zahraničního výboru. V roce 2001 byl zvolen místopředsedou ODS, v letech 2002 - 2004 byl 1. místopředsedou ODS. Mezi roky 1998 - 2006 byl stínovým ministrem zahraničí ODS. V roce 2002 byl Poslaneckou sněmovnou zvolen zástupcem ČR do Konventu o budoucnosti Evropské unie. Působil jako předseda stálé parlamentní delegace při Evropském parlamentu a od roku 2003 byl předsedou parlamentní delegace pozorovatelů v Evropském parlamentu.

Po zvolení do Evropského parlamentu v červnu 2004 se stal předsedou české národní delegace v parlamentní frakci Evropské lidové strany - Evropští demokraté a předsedou klubu ODS v Evropském parlamentu. Jako poslanec Evropského parlamentu působil ve Výboru pro rozvoj, v Dočasném výboru pro politické výzvy a rozpočtové prostředky rozšířené Unie v letech 2007-2013 a jako náhradník ve Výboru pro občanské svobody, spravedlnost a vnitřní věci. V roce 2014 byl zvolen 1.místopředsedou ODS.

Ve volbách do Evropského parlamentu v červnu 2009 svůj mandát obhájil jako lídr kandidátky ODS. Byl zvolen místopředsedou nově vzniklé eurorealisitické frakce Evropští konzervativci a reformisté (EKR), kterou spoluzakládal, a dne 8. března 2011 se stal jejím předsedou s mandátem do konce roku 2011. V současné době pracuje jako člen Výboru pro mezinárodní obchod a je náhradník ve Výboru pro rozvoj a v Podvýboru pro lidská práva.

V roce 2011 se stal předsedou frakce Aliance evropských konzervativců a reformistů v Evropském parlamentu a zastával tuto funkci do konce toho roku, k roku 2014 je prvním místopředsedou této frakce.
[title]
KOMENTÁŘ

Jan Zahradil: Nové strašidlo ideových linií

Evropský parlament přijal minulý týden dlouho chystanou zprávu o boji proti zahraničnímu vměšování a dezinformacím.

Před 629 dny
[title]
KOMENTÁŘ

Jan Zahradil: Zpráva o stavu EU – správně pojmenované hrozby, špatný návrh řešení

Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyen  přednesla svou další zprávu o stavu Unie.

Před 808 dny
[title]
KOMENTÁŘ

Jan Zahradil: Evropský parlament schválil poslední brexitovou dohodu

Dnešním dnem (28.4.) končí několikaletý proces odchodu Spojeného království z Evropské unie. Evropský parlament formálně schválil Dohodu o obchodu a spolupráci mezi EU a Spojeným královstvím.

Před 948 dny
[title]
KOMENTÁŘ

Jan Zahradil: Nastavení dobrých vztahů s Velkou Británií bude pro ČR klíčové

Velká Británie v noci z pátku na sobotu opustila Evropskou unii.

Před 1401 dny
[title]
KOMENTÁŘ

Jan Zahradil: Konec stěhování Evropského parlamentu?

Evropský parlament dnes vyhlásil klimatickou nouzi v celé Evropské unii. Podle europoslanců ODS nemá takový krok žádnou oporu v unijním právu. Do rezoluce ale prosadili výzvu, aby se členské státy dohodly na jediném sídle Evropského parlamentu.

Před 1462 dny
[title]
KOMENTÁŘ

Jan Zahradil: Jourová je jen poslušným kolečkem v mocenské mašinerii Evropské komise

O nové Evropské komisi zatím víme, že plánuje zavádět nové evropské daně, celoevropskou minimální mzdu nebo drastická protiuhlíková opatření, která zásadně ohrozí naši konkurenceschopnost.

Před 1558 dny
[title]
KOMENTÁŘ

Jan Zahradil: Ochrana autorů ano, ale ne za cenu ohrožení internetu

Důsledná ochrana autorských práv a boj proti internetovému pirátství jsou nezbytné.

Před 1713 dny
[title]
KOMENTÁŘ

Jan Zahradil: Smlouva z Cách je krokem k superstátu, čeští politici by se měli jasně vyjádřit

Rozhodně nemáme nic proti posílení bilaterální spolupráce dvou zemí.

Před 1775 dny
[title]
KOMENTÁŘ

Jan Zahradil: Pozdě, ale přece. Komise ztrojnásobí rozpočet na ochranu hranic

Evropská komise navrhuje utratit na ochranu vnějších hranic EU zhruba 35 miliard eur během příštích sedmi let. Dosud bylo na tento účel vyčleněno pouze třináct miliard.

Před 1999 dny

Anketa

Zrušili byste koncesionářské poplatky?

Ano 72%
transparent.gif transparent.gif
Ne 14%
transparent.gif transparent.gif
Nevím 14%
transparent.gif transparent.gif