Jiří Kouda: Lapálie zodpovědné a protikorupční vlády

KOMENTÁŘ

Skandál „Drobil“ pootevřela už poněkolikáte dveře podivných praktik občanských demokratů na jimi svěřených resortech a zesílila podezření o nekalém financování největší vládní strany.

17. prosince 2010 - 07:00
Tak jako v mnohých jiných případech je třeba „zatloukat, zatloukat a zatloukat“ tvrdil svého času sexuolog Miroslav Plzák. Ten ovšem mluvil o manželské nevěře. Zato konzervativní předseda „protikorupční vlády“ ODS Petr Nečas ani moc nezatlouká, on se jednoduše problému vyhýbá a jen sem tam utrousí něco, co ostatním posouvá obočí údivem někam do zátylku.

Když se aféra na ministerstvu životního prostředí proflákla – kdy měl kamarádský poradce ministra Pavla Drobila, jistý Knetig navádět šéfa státního fondu životního prostředí Michálka ke koruptivnímu jednání – působilo podivně vystoupení premiéra v Poslanecké sněmovně. Nejprve v úterý na nátlak ČSSD prohlásil, že ministr Drobil má jeho plnou důvěru, aby poté, co se tlak zvýšil i v koalici, oznámil jakousi rezignaci uvedeného ministra. Prý se domluvili už v pondělí, tvrdil svorně s Drobilem. Což vyvolalo na tvářích novinářů úsměv.

Následně se premiér kroutil, že o případu ví sotva čtrnáct dnů. Nyní, jak se zdá, věděl o případu již řadu měsíců. Výmluvy, že má příliš mnoho mailů neobstojí. Není běžné, aby předsedu vlády se závažnými informacemi informoval vysoký státní úředník (ředitel SFŽP v daném případě) každý den. V každém případě neudělal nic. Což je v rozporu se zákonnou oznamovací povinností.

Celý skandál ale ukázal hned několik znepokojivých skutečností. Podezření, že se na resortech této vlády jedná o obsazování vysokých míst jako „kamarádšoft“ (žádná vláda odborníků!) se tak prokázalo. Podezření, že si tím finančně pomáhá ODS, "vydojit"  je ten výraz, se pro změnu zase jen pouhopouze zvýšilo – ač se žene to od Pepů z Hong Kongu, přes Pandury až k předraženým čističkám dodnes.

„Pan Čistý“ - Petr Nečas – se nám před očima proměňuje v „Pana Nečistého“. Zvláště tím, jak stojí za Drobilem. Za ministrem, který žádal po Michálkovi, aby inkriminující záznamy zničil, za teplé místečko náměstka na ministerstvu. Za ministrem, který Michálkovi vyčinil, že se vůbec na Úřad vlády obrátil, prý porušení subordinace (jako na vojně – nejdříve jste si museli stěžovat veliteli, na kterého jste si chtěli stěžovat). Asi je to jen běžná praxe mezi straníky ODS, tak jaképak copak.

V neposlední řadě se tak zvyšuje podezření v jakousi nedůvěru případného zásahu policie. Ministr John pak působil svými patetickými výzvami spíše jako účastník jakési frašky, pokud by to nebylo k pláči.

Sociálním demokratům nic jiného nezbývá než žádat hlasování o nedůvěře vláda. Jako opoziční strana ostatně víc udělat nemůže. Nedá se předpokládat, že by vláda padla. Nicméně bude zajímavé, jak se k tomu postaví poslanci Věcí veřejných, které ideová konference tak snaživě zavázala prosazovat protikorupční program. A pokud se jim to nepovede, tak má strana opustit vládu. Nicméně si asi není třeba dělat iluze, že jsou důležitější  antikoruptivnější a reformní (rozuměj zlodějské) opatření před kabinetem. Vždyť je to vláda zodpovědná a protikorupční, a to je víc, než nějaká drobná lapálie.

Pro Prvnizpravy.cz
Jiří Kouda


Anketa

Zúčastníte se červnových voleb do Evropského parlamentu?

Ano 68%
transparent.gif transparent.gif
Ne 16%
transparent.gif transparent.gif
Nevím 16%
transparent.gif transparent.gif