Svátek má: Zuzana

Komentáře

Jiří Valenta

člen Zastupitelstva Plzeňského kraje

Demoblok se nám zase jednou “předvedl”

Před několik dny iniciovalo několik pravicových opozičních stran, včele s prokmotrovskou ODS, mimořádnou schůzi sněmovny, na které měla být vyjádřena nedůvěra Babišovu menšinovému kabinetu.

Na půdě dolní komory tak měl pokračovat dalším krokem pokus o převzetí exekutivní moci v zemi, který je v poslední době vydatně živen některými mocenskými skupinami a odehrává se prozatím jen ve formě občanských protestů.    

Na rozdíl od Letenské pláně, kde manipulace s občany dosahuje vrcholu a organizátorům se podařilo zajistit poměrně významnou kulisu, byl pokus o “palácový převrat“ amatérský, nepřipravený, místy až obsahově trapný. A tak nebylo divu, že jeho protagonisté utrpěli drtivou porážku! Místo, aby si zajistili stojeden hlas ze všech zvolených poslanců, nedosáhli dokonce ani prosté většiny hlasů poslanců aktuálně přítomných. Tento fakt jasně ilustruje, že legálně, tedy ústavní cestou se převzetí výkonné moci v zemi prozatím neodehraje. Bakala, Landsmannschaft, šlechta či církev si prostě ještě musí chvíli počkat!     

K hlasování ve sněmovně se časně ráno dostavilo, prakticky po dvaceti hodinách plných osočování, osobních urážek a často nepřipravených, a tak obsahově velice slabých, exhibic, za přímého přenosu ČT, 183 poslankyň a poslanců. Pro návrh na vyslovení nedůvěry vládě hlasovalo, stejně jako proti tomuto návrhu, po 85 poslancích, 12 zákonodárců se zdrželo a Přemysl Mališ z ANO se k hlasování nepřihlásil. Tento poslanec má prý aktuálně nakročeno směrem k nově založenému hnutí Trikolora Václava Klause mladšího a tak své, doposud mateřské hnutí, jaksi “pro jistotu”, již nepodpořil.       Hnutí SPD Tomia Okamury se nechalo slyšet, že  návrh na vyslovení nedůvěry podpoří a to zejména z důvodu angažmá ČSSD v koalici. Socialisté totiž působí na členy SPD jako “rudý hadr na býka”. Z vystupování představitelů SPD je ale zřejmé, že v případě kdyby ČSSD opustila vládu, potom by Babiš mohl, za jistých podmínek, počítat i s jejich podporou. To znamená, že navrhovatelé nedůvěry vládě, a to primárně z důvodu výměny premiéra Andreje Babiše, měli reálnou podporu sněmovny ještě mnohem nižší než skutečně získali.  I jedenáct omluvenek z řad ANO, ČSSD a KSČM, přetavených v účast, by s miskami vah nejspíše také ještě zahýbalo. Oprávněně se domnívám, že ale také nikoliv v jejich prospěch.      

A proto dámy a pánové z “demobloku” dovolte alespoň jedno doporučení. Do budoucna, místo kontraproduktivních exhibic, před tolik lačnými kamerami veřejnoprávní ČT, raději více měřte, než rovnou řežte! Takto si přízeň voličů skutečně nezískáte, přičemž další rozdmýchávání občanské nespokojenosti na ulicích potom není, při řešení skutečných problémů země, tím právě nejvhodnějším lékem!

Jiří Valenta