Martin Kupka: Kompenzace obcím ve výši 1 250 Kč na občana zachraňuje investice

KOMENTÁŘ

V těchto dnech putují na účty měst a obcí finanční prostředky, které mají podle nedávno přijatého zákona obecním a městským rozpočtům kompenzovat pokles daňových výnosů.

14. srpna 2020 - 07:00
Už od dubna jsme myšlenku podpory obcím a krajům jako poslanci za ODS prosazovali, protože bylo jasné, že útlum ekonomiky a i vládou zvolený způsob výplaty bonusu živnostníkům může zkomplikovat jejich investice. I s pomocí senátního pozměňovacího návrhu se nám to v červnu podařilo. Pokud by totiž komunální rozpočty přišly o významnou část daňových příjmů, zastavily by se z nich hrazené investice, které z velké části realizují právě české a často i lokální firmy.
 
Kompenzace ve výši 1 250 korun na každého obyvatele obce a města sice nepokrývá pokles daňových příjmů měst a obcí kompletně, ale bezpochyby starostům a zastupitelům uvolňuje ruce a zachraňuje klíčové investice, které by bez těchto dodatečných zdrojů byly ohroženy.

Projíždím v těchto dnech na kole obce a města v našem kraji a bavím se se starosty a zastupiteli, kteří jednoznačně říkají, že nebýt prosazené kompenzace, musely by být zastaveny nebo by se vůbec nerozběhly rekonstrukce komunikací. V několika obcích mi řekli, že zvažovali pozastavení plánované výstavby školy a narazili jsme také na obec, pro kterou by propad příjmů znamenal fatální problém pro výstavbu vodovodu. To jsou jasné důkazy, že kompenzace pomáhá naprosto klíčovým a životně důležitým investicím a je pro mě důkazem, že jde o velmi důležitou pomoc k rozběhnutí ekonomiky.

Martin Kupka


Anketa

Měla by být Markéta Pekarová Adamová odvolána z funkce předsedkyně Sněmovny?

Ano 44%
transparent.gif transparent.gif
Ne 18%
transparent.gif transparent.gif
Je mi to jedno 38%
transparent.gif transparent.gif