Petr Sak: Odchod strany zelených na smetiště dějin a Markéta Pekarová Adamová

KOMENTÁŘ

V nedávné historii se česká politická scéna obohatila o stranu zelených, která se dokonce dostala do parlamentu a při šesti poslancích měla čtyři ministry.

10. listopadu 2021 - 10:35
Těmito ministry byl Karel Schwarzenberg, Martin Bursík, Džamila Stehlíkova a Dana Kuchtová.

Tehdy se ukázalo, že je rozdíl z přítmí kritizovat druhé, vládu, jiné politické strany či vstoupit na osvětlené jeviště, na němž náhle ministři jsou na očích veřejnosti. V případě účasti zelených ve vládě se ukázalo, že zelení ministři změnu role a politické situace nezvládli.  Z té doby známe přezdívku Biomasa, jejíž popularita je srovnatelná s výrazy Švejka. Po krátkém působení ve vládě se zelení dlouhodobě, možná navždy, znemožnili a do parlamentu se již nikdy nedostali.

Možná by občané a voliči i zapomněli a zelené volili, v tu chvíli se však v médiích objeví Džamila Stehlíkova a bezpečně vyžene občanům z hlavy myšlenku volit zelené. Džamila Stehlíková také škodí stoupencům migrace. Spolu s novinářem Mitrofanovem, exportem  ze Sovětského svazu, svými  žlučovitými nenávistnými excesy v médiích posouvají hranice možného k dříve nepřijatelné agresivitě a hrubosti. Opakovaně dokládají, že přínos migrantů může být velmi problematický.

Tím se nevyjadřují proti Kazachstanu či proti Kazachům. Každá Kazaška není Džamila Stehlíková. Měl jsem studentku Kazašku, která vzdělanostně převyšovala své české spolužačky.V současnosti se utváří nová politická situace, mimo jiné i tím, že politické funkce  přebírají noví politici. U politika je důležitý obsah toho co říká a forma, jak to  říká, jaký je řečník. To se obecně přiznává, ale již tak často se nezmiňuje, že je také důležité, jak politik vypadá. Význačnou součástí politického charisma Kennedyů, Mitterranda či Obamy byl jejich vzhled.

Nová vládní koalice zřejmě tuto stránku politika podcenila a na to nejvíce osvětlené místo jeviště posadila Markétu Pekarovou Adamovou. Ve funkci předsedkyně Poslanecké sněmovny bude stále na očích a nejeden televizní divák si řekne „kdo se má na to koukat“. A pak předsedkyně promluví a bude dokonáno. Až po příštích volbách se budou sčítat hlasy, pokud TOP 09 nebude kohabitovat s jinou stranou,  a bude hledat příčinu, proč se stejně jako zelení před lety, nedostaly přes 5%, mohou si vzpomenout, koho vystrčili voličům nejvíce na oči.

Petr Sak


Anketa

Zrušili byste koncesionářské poplatky?

Ano 67%
transparent.gif transparent.gif
Ne 16%
transparent.gif transparent.gif
Nevím 17%
transparent.gif transparent.gif