Adam B. Bartoš: Řekněme NE Babišovu ANO

KOMENTÁŘ

Andrej Babiš patří do nejnovějšího arzenálu pravdolásky - mezi "rozzlobené" miliardáře či pseudomiliardáře slibující nová košťata, kterým vymetou neduhy a zavedou nám ráj na zemi.

27. dubna 2013 - 07:00

Dlouho stál ve stínu pseudomiliardáře Karla Janečka, ale tomu se poslední dobou moc nedaří, takže byl poněkud upozaděn. Loutkovodiči vystrčili do popředí Andreje Babiše - teď se ukaž ty, co je v tobě. Janeček selhal, snad se podaří strhnout Čechy do víru revoluce s prostořekým Slovákem.

Ten je alespoň miliardář opravdový, i když je pravda, že dosud není jasný jeho poměr k židovskému magnátovi Marc Davidu Richovi alias Marcellu Davidu Reichovi, podvodníkovi s americkým, španělským, belgickým a izraelským občanstvím, který podnikal přes embargo s íránskou ropou, za největší odhalený daňový únik v historii USA (48 milionů dolarů), nezákonné obchody se zbraněmi a další podvody byl v USA odsouzen na tři sta let vězení a americkou tajnou službou prohlášen za nebezpečného zločince, načež uprchl do Evropy (Švýcarsko), kde se skrýval, dokud se i tam nedostal do malérů, takže nakonec našel útočiště v České republice, kde spolu s dalšími židovskými soukmenovci - Serge Borensteinem a Richardem Butlerem - založil v roce 1997 developerskou firmu Karlin Group.

Dnes už se ale skrývat nemusí, protože mu americký prezident Bill Clinton udělil v poslední den svého úřadu milost za dlouhodobou finanční podporu Demokratické strany a především - na nátlak sionistické lobby (která zdůrazňovala, že jeho pronásledování má antisemitský charakter a připomněla, že pro svůj původ musel chudák Rich už jednou uprchnout ze své rodné Belgie - před nacisty). V neposlední řadě se spekulovalo o tom, že svoji milost dostal i na nátlak izraelských tajných služeb, protože Rich spolupracuje s Mossadem (je příznačné, že tento nejhledanější americký hospodářský zločinec v historii nakonec dostal několik ocenění v Izraeli. Tam zřejmě vždy dokážou ocenit toho, kdo je úspěšný v okrádání Gójimů).

Byl to dokonce pravdoláskařský plátek Respekt, který před lety naznačil spojení Riche na firmy, které měly podíl v Agrofertu. Je tedy otázkou, zda české zemědělství drží v hrsti skrze Agrofert Slovák Babiš, nebo spíše Žid Rich / Reich. Ale to jen tak na okraj...

BABIŠ A JANEČEK

Snad i pro tyto významné vazby je mezi Babišem a Janečkem, i přes médii prezentované údajné neshody z poslední doby, vztah, který by se dal nazvat loajalitou. Ani jeden nejde proti tomu druhému.

Babiš například financoval Janečkův protikorupční fond, platí si Českou pozici, jejíž šéfredaktor István Lékó veřejně vystupuje s Janečkem na protikorupčních vystoupeních, podle zjištění serveru VašeSvoboda financoval fízlovací aktivity Janečkova špióna Karla Randáka, respektive spřízněné detektivní firmy V97. Když byl Janeček veřejně tázán na jeho vztah k Babišovi, vysekl mu poklonu: "Jeho úmysly jsou férové, to, co dělá, je celkem v pořádku."

Ony údajné neshody vznikly, když se Babiš rozhodl ze svého protikorupčního hnutí ANO 2011 vytvořit politickou stranu. Takovou cestou Janeček nechtěl jít - ten hraje spíše na havlistickou strunu nepolitické politiky a něčím takovým, jako je zakládání politické strany, se ušpinit nechce (podpořit ale někoho jiného, kdo tu stranu založí místo něj, mu ale nevadí - jak vysvětloval na svých spanilých cestách po krajích v rámci Pozitivní evoluce. Takže onu neshodu musíme brát spíše s rezervou a jako určitou mediální legendu).

Babiše však jeho touha založit si politickou stranu neopustila - ani přes skandální propadák svých sedmi kandidátů v posledních senátních volbách. Nejnověji jsme se dočetli, že buduje strukturu své strany v krajích a shání pro ni lídry, krajské manažery a kandidáty do Sněmovny, se kterými se chce ucházet o hlasy voličů v příštích sněmovních volbách. Rovněž skupuje média ve snaze zbudovat si vlastní mediální dům, i když na nepřízeň médií si rozhodně stěžovat nemůže.

Podobně jako Janeček také Babiš oznámil úmysl se do dvou let vzdát vedení svého holdingu a svůj čas a energii věnovat své politické straně (Janeček se také odpoutal od RSJ a.s., aby se prý mohl více věnovat protikorupčním aktivitám, i když pravý důvod byl spíše ten, že se protikorupční policie začala zajímat o RSJ a.s.). Zatím je ale Babiš stále šéfem Agrofertu i šéfem politické strany, což je případ, který jsme tu už jednou měli (Vít Bárta a ABL) a médiím se to hrozně nelíbilo, ale teď jim zřejmě toto propojení byznysu a politiky nevadí.   

DALŠÍ PROJEKT PRAVDOLÁSKY

Ať už se mu stranu podaří založit a do voleb půjde či nikoli, jedno je ale jisté. Jeho projekt je jen dalším z řady na klíč dodaných marketingových produktů vnucovaných nám odkudsi ze zámoří (jen není jasné, zda zpoza Atlantiku či zpoza Středozemního moře).  

Je to jasné už z toho, jaká se mu dostala mediální publicita ve chvíli, kdy se postavil na správnou - rozuměj havlisticky "protikorupční" - stranu a oznámil úmysl vypořádat se s mafiány v Česku.

Komu ani toto není podezřelé, ten by měl zpozornět alespoň ve chvíli, kdy slyší, že Babiš chce lidem nabídnout "středovou alternativu". To je poněkud zvláštní, vezmeme-li v úvahu, že všechny strany u nás jsou ve středu. Jako poznávací znamení pravdolásky jsou ale podobné fráze o středu užitečné - kdykoli někdo začne nabízet středovou alternativu, je jasný.

A jestli má někdo i přes to vše stále pochyby, může se podívat na lidi, kteří se kolem Babišova projektu pohybují.

Pomocnou ruku mu hned zkraje nabídl lékař-spiklenec Jan Hnízdil. Babiš také oslovil Jana Švejnara s prosbou o spolupráci - ten sice odmítl, ale už jen fakt, že Babiš, který chce údajně založit něco zcela nového, zase přichází s notoricky provařeným "expertem" Švejnarem, je do očí bijící (připomeňme také, že v osobě Jana Švejnara nacházíme další styčný bod s Janečkem, protože Janeček se Švejnarem dlouhodobě spolupracuje a Švejnar pro Janečka vytvářel návrh onoho prapodivného volebního systému, se kterým Janeček chtěl ohromit Českou republiku). Do celostátního vedení své pidistrany pak Babiš umístil Věru Jourovou, která se už jednou nechala zlákat do jiného pravdoláskařského projektu europoslankyně Jany Hybáškové - EDS (Evropské demokratické strany).
     
Bez zajímavosti není ani to, že práci na volebním programu ANO v současné době vede publicista a ekonom VŠE v Praze Lukáš Kovanda. Ten je zřejmě náhradou za Švejnara, protože právě na programu se měl Švejnar původně podílet.

Lukáš Kovanda proslul svými zajímavými rozhovory se světoznámými finančníky o hospodářské krizi, než dostal nabídku od pravdolásky - Vladimír Dlouhý z něj před lety udělal ředitele svého think-tanku se zednářským názvem a zednářským logem - P20 (Prague Twenty). Od té doby můžeme Kovandovy příspěvky najít třeba v protikorupčních sbornících vydávaných Janečkovým NFPK. O vazbě Dlouhý - Janeček jsem už psal několikrát a odkazuji proto čtenáře na své poslední texty (či na souhrnný text "Karel Janeček. Vzestup a pád mediální legendy").

Volební program tedy Babišovi pomáhá vytvářet člověk s vazbami na Vladimíra Dlouhého, Karla Schwarzenberga (sedí ve správní radě P20) či Stanislava Bernarda (sedí ve správní radě P20, stejně jako ve správní radě Janečkova NFPK). Samé nové tváře. Samé havlistické tváře. Zvláště komické je to v případě Karla Schwarzenberga - Babiš se bude tvářit jako alternativa k současné zkorumpované vládě, jejímž je kníže místopředsedou, a přitom mu pomáhají lidé, kteří se Schwarzenbergem zasedají ve stejných mozkových trustech.  

Bude to zkrátka zase jen další komedie. Asi taková, jako když Babiš prozradil, že chce voliče lákat na slib zvýšení potravinové soběstačnosti Česka. Když toto říká člověk, který českou zemědělskou půdu zničil masivním pěstováním řepky olejné do biopaliv, pro kterou už na českých polích není místo pro obilí (a tedy v praxi vystupuje proti potravinové soběstačnosti Česka), je jasné, že v případě ANO 2011 jde opět jen o další havlistický podvod.
 
Adam B.Bartoš


Anketa

Zrušili byste koncesionářské poplatky?

Ano 67%
transparent.gif transparent.gif
Ne 16%
transparent.gif transparent.gif
Nevím 17%
transparent.gif transparent.gif