Zbyněk Fiala: Rozzuřené Slunce pomáhá Rusům

KOMENTÁŘ

Vysokoenergetické protony ze sluneční skvrny větší než tucet Zeměkoulí vypnuly družice Starlink nad Ukrajinou ve chvíli nástupu ruské ofenzívy, takže oslepená ukrajinská obrana ruský postup neviděla.

23. května 2024 - 07:00

Taky jste se dívali na polární záři? Taky jste četli varování, že to může narušit snad i distribuci elektřiny? Že nebe zasvítí a kuchyně zhasne? Nebylo to od věci.

Erupce sluneční hmoty, z nichž nejméně sedm směřovalo k Zemi, pocházely ze sluneční skvrny o průměru přibližně sedmnáctkrát větším než je průměr Země. Sluneční hmota k nám pak letěla rychlostí několika set kilometrů za vteřinu.

"Ani jedna ze slunečních erupcí posledních dní nebyla nijak oslnivá svou rychlostí ani velikostí. Byla to ale tak dlouhá a nepřerušená série erupcí, že se všechny promíchaly a vytvořily první superbouři za více než 20 let," řekl AFP profesor vesmírné fyziky na univerzitě v Readingu Mathew Owens.

https://www.ceskenoviny.cz/zpravy/2517027

Geomagnetické bouře mohou narušit navigační nástroje a vysokofrekvenční rádiové vysílání, upozornila americká Agentura pro civilní letectví (FAA). Současně uvedla, že neočekává žádné významné důsledky. To se však zmýlila.

Podle listu The Washington Post si ukrajinští vojáci stěžovali na velké problémy s používáním průzkumných bezpilotních letounů. S tímto problémem se potýkaly zejména jednotky 125. samostatné brigády územní obrany ukrajinských ozbrojených sil.

Ráno 10. května nemohl vojenský personál ukrajinských ozbrojených sil přijímat vysílání z průzkumných bezpilotních letounů. Proto ukrajinská armáda nebyla schopna sledovat pohyby ruských vojsk. Komunikaci mezi jednotkami bylo možné udržovat pouze pomocí telefonů, a ani to ne ve všech případech.

Samotný ukrajinský vojenský personál se domníval, že provoz satelitních komunikačních systémů byl zastaven v důsledku používání systémů elektronického boje ruskou armádou. Majitel společnosti SpaceX, americký miliardář Elon Musk přiznal přítomnost "zvýšené zátěže" satelitních komunikačních systémů, ale spojil je s "geomagnetickou bouří". Stejnou verzi nakonec vyslovili i ukrajinští experti.

https://www.youtube.com/watch?v=ptSbwKnRWl0

Podobné zprávy mám i z dalších zdrojů.

Ve středu 8. května začala série slunečních erupcí třídy x ze sluneční skvrny namířené na Zemi. Tyto erupce mají dvě složky. Ta první, rentgenové záření a další fotony, dorazí k Zemi za 8 minut. Následují je vysokoenergetické protony, které na nás udeří až za den nebo dva v závislosti na své energii. Protony s vyšší energií dorazí dříve. Tyto vysokoenergetické protony nesou elektrický proud, který vstupuje do Země, ionosféry a magnetických polí a vytváří geomagnetické bouře.

Vysokoenergetické protony měly podle předpovědi dorazit k Zemi v pátek 10. května, což se také stalo, i když dorazily asi o 6 hodin dříve, než se očekávalo. A 10. května byl den, kdy ruské pohraniční jednotky mezi Charkovem a Belgorodem začaly postupovat na Ukrajinu.

Tento postup se tak brzy neočekával. Na základě zpravodajských informací a ruského soustřeďování sil na hranicích měl přijít o týden později. Když se menší ruská vojenská uskupení začala přesouvat, bylo to považováno jen za testování ukrajinské obrany, pouhý průzkum bojem.

Ukrajina sice má krajinu posetou hromadami "dračích zubů" s tankovými překážkami, ty však nejsou rozestavěné do obranných linií a nejsou doplněny minovými poli, jak bylo nasmlouváno. Také ukrajinské vojenské síly, které byly na toto území umístěny, sledovaly jiné cíle než obranu vlastního území. Byly to z velké části "speciální jednotky" sestavené z "nacionalistických" praporů vycvičených k úderným výpadům do Ruska. Teď se ocitly ve zcela jiné situaci, a tak jednotně opouštěly pozice.

Ruské útoky začaly ještě před příchodem koronárního výboje vysokoenergetických protonů, možná 10 hodin předtím, ale to už byl ukrajinský Starlink oslepen ruskými útoky elektronického boje. Je možné, že ruský vpád testoval jak pohraniční síly, tak odolnost Starlinku vůči útoku, a to těsně před sérií geomagnetických bouří. Nakonec tedy maximálně takticky využil i kosmického počasí a zůstal utajen, protože sluneční erupce třídy x namířené na Zemi nebyly předvídatelné.

To představovalo "dokonalou bouři" i pro zaslepenou ukrajinskou armádu, která nebyla vycvičena ani připravena na tento včasný útok. Nebyla schopna vidět ani zaútočit na ruské pozice bez svých dronů a nebyla schopna reagovat cíleným dělostřelectvem a raketami. Mezery v neúplných obranných liniích byly velké a početné, takže ruská obrněná technika se pohybovala prakticky nerušeně.


https://drjohnsblog.substack.com/p/hug-heard-round-the-world

Od té doby už si rozzuřené Slunce trochu zchladilo žáhu a polární záře zbyly jen na fotkách. Nicméně ruská ofenzíva postupuje.

Smůly tam bylo víc. Třeba Michal&Petr.com píše, že kyjevská generalita vrhla 11. května proti postupujícím ruským jednotkám generála Lapina své nejnovější zbraně, samohybné dalekonosné houfnice Bohdana 155mm na českém obrněném podvozku Tatra. Houfnice Bohdana se nyní podle prezidenta Zelenského pro potřeby ukrajinské branné moci kdesi tajně vyrábějí tempem 8 kusů měsíčně

Tempo jejich výroby však bude zjevně nedostatečné, neboť kanály banderovců lkaly, že houfnicím Bohdana se nepodařilo prorazit ani do místa bojů u Charkova, a byly hromadně zničeny ještě na přístupových cestách k frontovým liniím.

Opět se tak potvrdilo, že koncepce levného děla Caesar-155mm, kterým se hodlá v příštích letech za miliardy vyzbrojit Armáda ČR, je zhola chybná.  Tato děla naložená na obrněném kolovém podvozku se na moderním bojišti ani nedokáží přiblížit na hranici svého dostřelu a už jsou kompletně zničena, a ani nově namontovaný “protidronový štít”, jak ukazují ukrajinské fotky a videa, je nezachránil.

https://www.michalapetr.com/

Možná bychom měli tu vesmírnou domluvu brát vážně a hledat řešení, které ukončí to nekonečné vraždění. A které obstojí dlouhodobě. Za každého kosmického počasí.

Zbyněk Fiala

vasevec.czAnketa

Je podle Vás vysílání České televize objektivní a vyvážené?