Svátek má: Nela

Komentáře

Zbyněk Fiala

žurnalista

Skotsko, libra a dluhy

Hlavním lákadlem zastánců skotské nezávislosti je přímý podíl na severomořských zásobách ropy a plynu. Největší nejistoty se týkají příští měny a dědictví britských dluhů.


Tam se soustřeďují klíčové argumenty v diskusích, které brzy skončí, hlasování poštou už začalo. K urnám se půjde 18. září. Základní postoj skotské vlády: Napřed musíme dostat možnost rozhodovat, pak se do toho pustíme.

Hlasování o skotské nezávislosti právě začalo. Tedy jeho poštovní část, které chce využít asi šestina voličů. Televizní debata v pondělí večer na obrazovkách BBC, tak byla pro část Skotů tou poslední, která je měla ovlivnit. U nás by mohla ovlivnit, jak se takové debaty vedou, aby se diváci něco dozvěděli.

Utkal se šéf skotské vlády Alex Salmond, rozhodný zastánce oddělení od Spojeného království, s bývalým ministrem financí labouristické vlády v Londýně Alistairem Darlingem.

Bitva trvala 90 minut a podle bleskového průzkumu listu Guardian a agentury ICM ji vyhrál skotský Salmond s 71 procentem hlasů. Podívejme se aspoň na debatu o měně a ropě.

Nejprve první zkřížení zbraní:

Salmond připomněl dva historické okamžiky z poslední doby, které rozjely skotské úvahy o nezávislosti. Prvním bylo zvolení Margarety Thatcherové v roce 1979. Tím druhým pak vítězství labouristů roku 1997, když nenaplnilo naděje, které vyvolalo. Skotsko je stále příliš svazováno Londýnem, a přitom je zatahováno do nelegálních válek, škrtů v sociální oblasti a zároveň obrovského plýtvání jinde. Teď má šanci na změnu, nikdo nechce krok zpátky.

Darling se snažil soustředit debatu hlavně na britskou libru. Co mají Skoti v rukávu, pokud Británie sdílení libry odmítne? Bývalý ministr financí soudí, že Skotsko nemá odpověď a žene se do nebezpečné situace v oblasti cen, pracovních příležitostí, financování veřejných služeb. Chybí také realistická představa o příštím zásobování ropou, skotské údaje o těžitelných zásobách jsou přehnané. Zastánci nezávislosti tak ohrožují budoucnost svých dětí.

Tolik úvodní prohlášení obou aktérů. Následovala debata, která byla nesena otázkami z publika i od moderátora.

Otázka z publika: Přinese nezávislost větší bezpečnost, posílí naše jistoty?

Salmond je přesvědčen, že nezávislost přinese Skotsku větší prosperitu. Pokud jde o libru, přednost má vyjednání měnové unie. Lze si však představit i nezávislou měnu, případně s fixním kurzem vůči libře.

Moderátor nechce nechat zapadnout Darlingovu poznámku o sporném rozsahu zásob ropy. To je další horké téma. Skotská vláda pracuje s odhadem britského ropného a plynařského průmyslu, že ve vodách Severního moře lze vytěžit 24 miliard barelů ropy. Londýnský Úřad pro rozpočtovou odpovědnost (OBR) toto číslo považuje za příliš vysoké a minulý týden vyjádřil pochybnost, že skotská čísla jsou nadsazená o 45 až 60 procent, takže i polovina může být moc. Avšak odhady průmyslu nyní podpořili i dva vážení univerzitní profesoři.

Není tedy naopak londýnský odhad příliš nízký?

Darling tvrdí, že i v minulosti bývaly odhady londýnské vlády příliš optimistické, a tak daňové příjmy z těžby „v posledních letech“ zaostávají za plánem o 5 miliard liber. Pokud se to stane Skotsku, nezbyde než zvedat daně a škrtat v rozpočtu.

Salmond si s tím neláme hlavu. Říká, že zásoby ropy v Severním moři mají hodnotu jednoho bilionu liber - a konzervativci a labouristi jsou jediní, kdo v tom vidí zátěž, nikoliv bohatství.

Darling varuje, že značná část zisků z tohoto bohatství odtéká do Ameriky. Severomořské zásoby se přitom pomalu vyčerpávají, a tak bychom se neměli pouštět do hazardu s budoucností.

Moderátor se obrací na Salmonda: Vážně v tom nevidíte riziko?

Salmond uvádí, že z ropy pochází 15 procent skotských rozpočtových příjmů, v Norsku je to 20 procent, ale to je hodně vysoká laťka. Každá jiná evropská země by dala cokoliv za to, aby se dostala k severomořským ložiskům. Je však pravda, že výnosy kolísají.

Publikum vrací debatu k příští skotské měně. Jaká tedy bude?

Salmond říká, že napřed musí mít mandát. Až zahájíme jednání s mandátem, budeme v mnohem lepším postavení. Lze si představit různá řešení, ale začít je třeba s tím, co je nejvýhodnější, a tím je společné užití britské libry, měnová unie.

Darling připomíná, že souhlasit musí samozřejmě oba partneři. Nebo chcete euro? Taková volba by nesla „nesmírné riziko“. Jenže nesmírné riziko obsahuje i měnová unie, protože skotské rozhodnutí se odehraje v Londýně.

Jaké jsou jiné alternativy?

Salmond připomíná panamský model, kde nemají vlastní měnu, používají cizích banky a jejich mizerné služby. Ani euro nechce.

Moderátor: Užili byste libru šterlinků i bez souhlasu Londýna?

Můžeme to udělat, připouští Salmond. Jenže pak by Londýn Skotsku upřel jeho aktiva v centrální Bank of England. A na Skotsko by se mohla vztáhnout povinnost platit celý britský dluh, „který nasekal Alistair Darling a jeho společníci“.

Jistě, můžete mít libru, ale pak nemůžete mít centrální banku, oponuje Darling. V takovém případě musíte mít stále přebytkový rozpočet jako Panama nebo Ekvádor, protože si nemůžete vypůjčovat na finančních trzích. To by byla nesmyslná volba.

Moderátor: A jak to tedy bude s britským dluhem? Převezme jej Londýn?

Darling říká, že londýnské ministerstvo financí už potvrdilo svoji odpovědnost za tento dluh. Avšak když zkrachuje nezávislé Skotsko, nikdo mu nepomůže.

Další otázka k měně z publika: Samostatné Skotsko ztratí výjimku Spojeného království, že nemusí přijmout euro.

Salmond shrnuje: Skotsko podle jeho názoru splatí férový podíl na britském dluhu. A nikdo nemůže žádnou zemi nutit k přijetí eura. Je tu příklad Švédska. Euro je dobrovolné.

Darling varuje: Bude-li měnová unie, všechny věci daní a rozpočtových výdajů budou rozhodovány v Londýně.

Zbyněk Fiala (vasevec.cz)

Souhlasíte s tvrzením premiéra Fialy, že jsme ve válce?

Ano
transparent.gif transparent.gif
34%
Ne
transparent.gif transparent.gif
66%