Jan Campbell: Stalin a Mao včera, Putin a Si dnes

KOMENTÁŘ

Aktuální situace v Itálii a rozhodnutí prezidenta (Sergio Mattarella,1941) pověřit sestavením vlády 25 let (!) ex-sloužícího ředitele MMF (Carlo Cottarelli, 64 let), kterého prezident hodnotí jak apolitického (!),....

30. května 2018 - 07:00
....mne nutí konstatovat, že se EU nachází mezi více než třemi třecími kameny, a ne jak jsem psal v příspěvku, Co nám napovídá dění ve světě. Uvedené potvrzuje dění v Itálii a 30.1.2015 zveřejněný v Les Crises teorém předsedy EK, Jean-Claude Junckera: Il ne peut y avoir de choix démocratique contre les traités européens. Česky: Nemůže být žádné demokratické rozhodnutí proti smlouvám EU.

V kontextu skutečností, že hospodářská politika je téměř vždy národního (včetně America First) a vojensko-zahraniční politika geopolitického charakteru, je možné Junckerův teorém (z řeckého theorein, pozorovat), použít nejenom v kontextu vztahů mezi jednotlivými členskými státy EU, ale i k porozumění vztahu ČLR – RF. To proto, že se někdy tvrzení charakteru věty označují i jako lemma (pomocná věta sloužící především k důkazu jiného tvrzení), pozorování či důsledek (věty vcelku jednoduše plynoucí z něčeho již dokázaného).

Příkladem pro tvrzení slouží i dnešní zasedání Rady EU pro zahraniční věci (FAC) v Bruselu. Za ČR se jednání účastní (podle mé informace) náměstek ministra zahraničních věcí Ivo Šrámek.

Hlavním tématy jsou: pokračování jaderné dohody s Íránem, situace ve Venezuele, vztahy EU se zeměmi Afriky, Karibiku a Pacifiku s ohledem na novou dohodu o spolupráci po vypršení platnosti té aktuální z Cotonou v únoru 2020. Pozornost bude zaměřena na možnosti EU při řešení politické a bezpečnostní situace v Konžské demokratické republice. A co je jistě nejenom pro mne zajímavé: neformální výměna názorů ministrů členských států EU se zakladatelem opozičního hnutí Otevřené Rusko M. Chodorkovským o perspektivách vývoje v Rusku během nového mandátu prezidenta Putina a o možnostech výraznější unijní podpory ruské občanské společnosti. Světe div se, na co mají ministři čas, a co taková výměna názorů může dát, 70 let po té, co bylo v bývalém SSSR možno číst heslo Stalin a Mao na mnohých místech častěji, než Sláva KSSS.

Nehledě na skutečnost, že se později ČLR a RF rozešly, Rusko na Čínu nezapomnělo. Mezitím ČLR klidně čekala, nejenom na návrat Ruska. A dočkala se. Jedno z prvních setkání (vojenského námořnictva ČLR a RF) se uskutečnilo v 1993 na vojenské námořní základně v subprovinčním městě Čching-tao (čínsky pinyin Qīngdǎo, zjednodušeně 青岛, tradičně 青島; česky Zelený ostrov). Bylo to první setkání po 40 letech, ve městě Čching-tao ležícím v jihovýchodní části provincie Šan-tung na pobřeží Žlutého moře. V současné době je to jedno z nejdůležitějších čínských a jedno z 10 největších kontejnerových přístavních měst světa.

Hospodářsky a populačně (cca 8 milionů obyvatel) se město o ploše cca 10 654 km² rozvíjí díky novému průmyslu, obchodu, a již v roce 1891 císařským dvorem dynastie Čching založené vojenské základně. Pro informaci uvádím, že v roce 1897 se město stalo německou koncesí, strategicky důležitým přístavem, a městem s mnoha výstavnými ulicemi a boulevardy. Němčina byla oficiálním jazykem, a tvrdě prosazována!

Velká německá minorita, vojenská garnizona a vězení v Čching-tao dovolily existovat německým novinám prakticky až do konce 1. světové války: Deutsch-Asiatische Warte (泰东古今鉴, Tàidōng Gǔjīn Jiàn), týdeníky (do roku 1906) Die Welt des Ostens, Altes und Neues aus Asiens, Tsingtauer Neueste Nachrichten a Kiautschou Post, apod.  Kdo chce vědět více:

Hans-Martin Hinz, Christoph Lind: Tsingtau. Ein Kapitel deutscher Kolonialgeschichte 1897–1914. Deutsches Historisches Museum u. a., Berlin 1998, ISBN 3-86102-100-5, A. Whitney Griswold, The Far Eastern Policy of the United States (1938) pp 239–68, Griswold, The Far Eastern Policy of the United States (1938) pp 326–28, a Toyokichi Iyenaga (Oct 26, 1914). What is Kiaochou worth?, The Independent.

V roce 1914 byl Čching-tao okupován Japonskem. Zpět čínské vládě se město vrátilo 1922. Město bylo okupováno také během druhé světové války. Do příchodu Čínské lidové armády (ČLA) 2. června 1949 v něm dokonce sídlila část americké pacifické flotily. Historie města je spojena s Versailleskou mírovou smlouvou. Připomínám ji a historku s prvním post-sovětským setkáním námořníků, které se uskutečnilo 9 let po první návštěvě tří amerických křižníků (USS Rentz, USS Reeves, USS Oldendorf,  5. 11. 1984), z několika důvodů.

Za prvé, historka dokazuje něco, čeho si dnes západní společnost přestala vážit: Historie a úcta k ní. V jedné části zaštítěného zálivu  Čching-tao ukázali čínští vojáci ruským vojenské lodě, vyrobené ve 40 a 50 letech minulého století v tak modernizovaném, vybaveném a bojeschopném stavu, že při návštěvě a pohledu na lodě se objevily u některých členů ruské posádky slzy v očích. Tak se styděli Rusové za dění v ruské armádě za doby Jelcina.

V Jelcinově době si již Poláci dovolili zneuctít vlajku SSSR, když ze znaku vytvořili mužský pohlavní orgán. A NATO při průjezdu Adénským zálivem se nechovalo lépe: Ruské lodě doprovázející konvoj NATO musely mít vlajky NATO. Ty předali Rusům s pomocí vrtulníku Němci a Italové. Vše mělo sloužit k rozšíření znalostí, zvyků a novému přátelství s NATO.


Během návštěvy druhé části zálivu uviděli ruští námořníci (z nichž jednoho jsem znal) něco jiného: Ruské ponorky (Малютки, Щуки a Катюши). Nebyly natřené na černo, jak je zvykem v Rusku, ale stejnou barvou, jakou používají Číňané u lodí, které známe. Modernizované ponorky, které pravděpodobně válčily ještě s Japonskem, mi připomínají přísloví: Člověk, který má pravdu, nepotřebuje zvyšovat hlas.

Za druhé, historka ukazuje na dynamiku vývoje a současně dokazuje, že kvalitní lidské vztahy mohou přežít mnohé, včetně perestrojky a sankcí. V době přátelských vztahů mezi ČLR a RF byla v Čching-tao prakticky jenom jedna, jednosměrná normální ulice evropského standartu. Ta vedla přímo od moře k centru. To bylo v době, kdy za dva USD rikša vozil celý den, kdy opilé (z vodky závodu, který je tam i dnes) odvezla policie autem k lodi a ruština se vyučovala ne jako první cizí jazyk, ale jako druhý rodný.

Dnes je to doba, kdy čínští šedesátníci a starší ještě rozumí ruštině, někteří dokonce mluví rusky. Doba, kdy rozhovor s čínskými starci připomíná rozhovor s vnuky (bez rodičů a prarodičů) v moderním domě, ve kterém se vždy pro tebe najde místo, a ve kterém by si mladší generace mohla představit a může připomenout, co znamená přátelství a pomoc. Na tomto místě připomínám se zamyslet nad obsahem vztahu: Stalin a Mao včera, Putin a Si dnes.

Za třetí, historka představuje výzvu a současně otázky. Pro všechny ty, kdo se angažoval v Číně dávno před SSSR, kdo se chce, nebo musí angažovat dnes a zítra, včetně následníka SSSR, Ruskou federaci. Čching-tao jako finanční centrum je v tomto roce (2018) na 33 místě ve světě, podle hodnocení Global Financial Centres Index (GFCI). Před deseti roky (2007) se město zařadilo do první desítky Chinese Cities Brand Value Report, v roce 2009 získalo ocenění jako nejpříhodnější město pro život od Chinese Institute of City Competitiveness.

Dnes udržuje město, ve kterém žije 38 etnických minorit, podle mnou neověřených informací partnerství s 22 městy světa. Z nich je 5 německých, dvě francouzská, jedno ruské. České město mezi nimi není. Mezi nejznámější festivaly města patří International Horticultural Exposition a International Beer Festival(青岛国际啤酒). Ten se koná v srpnu a září od roku 1991. Německo – britské JV založené v roce 1903 vyrábí pivo Tsingtao. Je nejznámějším exportním pivem ČLR. Známý, nejenom v ČLR je fotbalový klub Huanghai F.C. 29.1.2013 založený klub se dostal hned v první sezóně do druhé ligy, po té do první (China League One). Dnes nevím, zda klub hraje v Super League, a jak na tom klub je. Asi ale lépe než Slávie. Vím, že klub je nazýván fotbalovými fanoušky Čínská Barcelona.

2016年统计用区划代码和城乡划分代码:青岛市 (in Chinese). National Bureau of Statistics of the People's Republic of China. 2016. "统计用区划代码 名称 370201000000 市辖区 370202000000 市南区 370203000000 市北区 370211000000 黄岛区 370212000000 崂山区 370213000000 李沧区 370214000000 城阳区 370281000000 胶州市 370282000000 即墨市 370283000000 平度市 370285000000 莱西市"

Tolik k výzvám. A otázky?  SRN a ostatní kolonizátoři se nemohou opravdu spřátelit s Čching-tao, ani s ČLR tak, jak to může Ruská federace. Nehledě na historii. SRN hledá řešení výzev, které představuje ČLR. Na otázky o přátelství nemá čas. Proto snaží o kompenzaci obchodem, spoluprací a odkazem na slova vůdce Čínské revoluce 1911, a prvního prezidenta Sun Yat-sen (1866-1925): I am impressed. The city is a true model for China's future. Česky: Jsem dojat. Toto město je opravdovým modelem pro Čínskou budoucnost.(Schultz-Naumann, p. 184). Ruská federace také čelí a bude i v budoucnosti čelit výzvám. Ale jiného druhu. Řešení těchto výzev může ulehčit odpověď na důležitou otázku: Nenastal čas k obnově starého přátelství moderními prostředky v nově se formujícím světě?

Jestliže nastal čas, tak je to čas Putina a Si. To indikuje oznámení Kong Xuanyou (MZV ČLR) v předdveří plánové návštěvy prezidenta Putina v ČLR v červnu t.r.: Lídři podepíšou a zveřejní důležité dokumenty, které vytyčí kurz rusko-čínských vztahů a také určí priority a principy těchto vztahů a dvoustranné spolupráce. Nová ruská vláda by si proto měla rychle uvědomit opravdové potřeby ruské společnosti, rozhodnout se uspokojit je odchodem ze stínu Západu v době co nejkratší, tím umožnit budovat bez prodlení vlastní euroasijskou společnost a vztah k ČLR, dovolující nejenom mluvit, ale praktikovat přátelství a vzájemnou pomoc v nouzi, která se nikde, nikdy a u nikoho nedá vyloučit. Kromě toho v ČLR mnozí vědí, že Přítel, který není pevný jako skála, je bez vůle a zbytečně se nazývá přítelem, a že Čteš-li knihu napoprvé, poznáš nového přítele, čteš-li ji podruhé, potkáš starého. Souhlasu netřeba.

Jan Campbell


Anketa

Zúčastníte se červnových voleb do Evropského parlamentu?

Ano 70%
transparent.gif transparent.gif
Ne 15%
transparent.gif transparent.gif
Nevím 15%
transparent.gif transparent.gif