Svátek má: Teodor

Komentáře

Tomio Okamura

poslanec PČR (Svoboda a přímá demokracie)

V otázkách bezpečnosti se musíme především spoléhat sami na sebe

Současná krize v souvislosti s pandemií koronaviru jasně ukazuje, že se musíme v otázkách bezpečnosti a obrany v první řadě spoléhat sami na sebe, a nikoliv na EU a NATO.

Armáda v tichosti stáhla minulý týden vojáky z Iráku. Zdůvodnila to výrazným omezením operačních úkolů, bezpečnostními hrozbami, epidemií koronaviru a plánovanou restrukturalizací mise. Hnutí SPD toto rozhodnutí vítá. Podle našeho názoru by ale stažení našich vojáků nemělo být dočasné, ale trvalé.

Je potřeba v současné době stáhnout vojáky ze všech zahraničních operací. Naše vojáky nyní potřebujeme v naší zemi, aby zde plnili své úkoly. Rezort ministerstva obrany k dnešnímu dni také eviduje několik vojáků nakažených koronavirem a téměř tisíc je v této souvislosti v karanténě.Vojáci posilují složky IZS, ale plní i vlastní úkoly a další vojáci jsou součástí odběrných míst v krajích. Více než dva tisíce vojáků je vyčleněno na posílení Policie ČR pro ostrahu hraničních přechodů a nikdo neví, na jak dlouho. Je zde akutní nedostatek několika tisíc policistů. Ty nyní nahrazují vojáci. K tomu chybí více než čtyři tisíce policistů z ostrahy hraničních přechodů, kteří byli propuštěni po našem vstupu do Schengenu. Dnes vidíme, že to byla chyba.

Hnutí SPD bude v této souvislosti požadovat změnu Bezpečnostní a Obranné strategie ČR a Koncepce výstavby AČR. Současná krize v souvislosti s pandemií koronaviru jasně ukazuje, že se musíme v otázkách bezpečnosti a obrany v první řadě spoléhat sami na sebe, a nikoliv na EU a NATO. Česká republika na 1.místě!
 
Tomio Okamura