Svátek má: Nela

Komentáře

Zbyněk Fiala

žurnalista

Ve stínu Brexitu

Finanční trhy ukazují v předstihu, co se stane, pokud Británie odejde z EU.

Nevypadá to vábně, indexy míří dolů. Máme víc věřit bookmakerům, podle toho, co nabízejí v sázkových kancelářích? Zatím to mají nastaveno k výsledku, že Británie zůstane.

Ať už Brexit dopadne jakkoliv, zemi změní. Už teď není rozumná debata možná. Když předseda Evropské rady Donald Tusk řekl, že Brexit může být začátkem konce evropské civilizace, nastavil laťku opravdu vysoko. Ale proti tomu vytáhl tábor zastánců odchodu argument z podobného pytle – když pro ně máme takovou cenu, ať nám to tedy zaplatí. Tahle debata – a na této úrovni – bude nepochybně pokračovat i po referendu a bude hledat další témata, která by ji přiživila.

My jsme to zažili při trhání Československa, byť bez referenda. Tím hlavním argumentem, že oddělení urychlí růst Česka, se jeho autoři historicky znemožnili. Někdejší český předstih před Slovenskem už zcela zanikl. Zmenšení domácího trhu však zvýšilo zranitelnost obou zemí a snížilo jejich vyjednávací pozici ve světě. Vlastně se nás nikdo na nic neptá, už proto, že nám nic nepatří a nikam nesměřujeme. Horizont možného rozhodování zkracuje monokulturní ekonomika automobilového průmyslu, na které se obě části někdejší federace nešťastně přeorientovaly a která nemusí být slučitelná s nastupující civilizační změnou.

V Británii teď vládnou souběžně dvě protikladné nálady. Každý den přináší zprávy o průzkumech, že Brexit je na spadnutí. Vedle toho však setrvává představa, že ve finále se to srovná a členství v EU zůstane zachováno.

Souhrn všech průzkumů, který sledují Financial Times, ukazuje mírnou převahu stoupenců Leave (odejít) nad stoupenci Remain (zůstat) v poměru 47:44. To je obrat proti začátku měsíce, kdy Remain jednoznačně vedlo. Ostatně vedlo po většinu období, odkdy to začalo být horké, tedy od září 2015. Skóre je ovlivňováno pohyby v táboře nerozhodnutých, kteří se na jaře přesouvali do tábora Remain, ale nyní se jejich prudký propad na pouhých 8 procent promítl do přírůstku tábora Leave.

Proti tomu stojí jiný index, výpočet pravděpodobnosti odchodu podle informací od bookmakerů sázkových kanceláří. Nabízené sázky ukazují na setrvání v EU, byť už ne v poměru 8:2 jak to bylo v květnu, ale jen 6:4. Není to bezvýznamný signál. V minulosti se potvrdila vysoká vypovídací hodnota peněz vložených do předpovědi politických rozhodnutí. Lze však vyslovit i předpoklad, že při vyrovnaném poměru sil sázky míří spíše do kontrariánského tábora, aby se na tom vůbec dalo něco vydělat.

Mnohem větší sázky se však odehrávají na finančním trhu, a ten naopak pluje po proudu. Obvykle zveličuje impulsy, které proud přináší, čili přestřeluje. Když se v úterý objevily hned tři dílčí průzkumy, které ukazovaly výrazný předstih Brexitu, zavládla na trzích panika. Britská libra začala oslabovat k úrovním, kde byla naposledy v 80. letech minulého století. Akciový trh se rozeběhl dolů, jak peníze hledaly útočiště ve státních dluhopisech. A když je poptávka po dluhopisech, roste jejich cena, což se dá vyjádřit také jako pokles výnosů. Výnosy těch německých klesly pod nulu. Logiku záporného výnosu hledejme v tom, že lepší je malá předvídatelná ztráta než nepředvídatelná zničující pecka z investic jinam.

Pár dní před referendem míří zraky investorů taky přes oceán. Americký Fed má nyní rozhodovat o dalším zvýšení úrokových sazeb. Na prezidentské volby se na chvíli zapomnělo, tohle je opravdu důležité. Americká ekonomika se celkem rozvíjí, nezaměstnanost je nízká, sazby jsou jen kousek nad nulou, mohly by tedy vzrůst. Kdyby do toho ani v Evropě nic nelezlo, dalo by se to přežít. Banky přímo prosí, aby už se sazby zvedly.

Ale vidíte, co dělá Brexit. Kdyby 23. června opravdu prošel a strach ochromil banky, Evropská centrální banka musí znovu vyvalit miliardy euro na kvantitativní uvolňování, aby ekonomiku rozdýchala. To postrčí sazby dolů. Fed se musí rozhodnout, jestli chce riskovat takové rozevření nůžek – s globálními dopady. Peníze se začnou uvolňovat z investic, které nevynáší, do investic, kde lezou výnosy nahoru. Proto ekonomové straší globálními důsledky Brexitu. Teď postrkuje opravdu ty nejmocnější globální páky.

Při vyrovnaném poměru sil přitom výsledek dost záleží na náhodě. Velkou neznámou představuje účast voličů v referendu. Mladí měli tendenci podpořit Remain, ale k urnám jich chodí málo. O osudu Evropy může rozhodnout i čtvrteční počasí. Bude lijavec? Vyrazí jen skalní? Tyhle sázky jsou těžší než fotbal.

Zbyněk Fiala
Vasevec.cz

Souhlasíte s tvrzením premiéra Fialy, že jsme ve válce?

Ano
transparent.gif transparent.gif
34%
Ne
transparent.gif transparent.gif
66%