Petr Žantovský: Vláda bez důvěry

KOMENTÁŘ

Řekne-li se „vláda bez důvěry“, obvykle nám automaticky naskočí „bez důvěry vyslovené Poslaneckou sněmovnou“, která je podmínkou pro normální fungování vlády v mezích získaného volebního mandátu.

9. května 2023 - 07:00

A hned si vzpomeneme na první vládu Mirka Topolánka z podzimu 2006, která důvěru nezískala, stejně jako úřednická vláda Jiřího Rusnoka v roce 2013. Topolánek důvěru Sněmovny pro změnu i ztratil, a to v roce 2009. Dnešní vláda si z podobných konců starosti nedělá. Má jistotu 108 hlasů ve Sněmovně. Tato většina je vykoupena nejednotou pěti koaličních stran včetně takových absurdit, jako jsou tři ministerské posty pro Piráty, kteří mají jen 4 poslance, jež dokonale vyobchodovali se zbytkem koalice třesoucí se o dlouho vyhlížená koryta.

Jenomže důvěra parlamentní komory je jen vstupenkou do Strakovy akademie. To podstatné, totiž důvěra občanů ve vládu, vypovídá o tom, jak hodnotí obyvatelstvo činnost a výsledky vlády samé. A zde jsou po roce a půl vládnutí Petra Fialy a spol. čísla docela jiná.

Vládu pod vedením šéfa ODS považují lidé za nejhorší od roku 2014. „Většina občanů je nespokojena s programem, činností i složením vlády, předsedou kabinetu a tím, jak vláda komunikuje s veřejností,“ uvedlo na základě aktuálního průzkumu Centrum pro výzkum veřejného mínění (CVVM), což je relevantní zdroj informací, na rozdíl od různých komerčních agentur vyrábějících průzkumy na objednávku. CVVM patří totiž pod Sociologický ústav Akademie věd, to pro informací, kdyby si nějaký provládní propagandista usmyslel uvedená data relativizovat či popírat.

Fialův kabinet si vysloužil horší hodnocení než předchozí vláda Andreje Babiše, kabinet Bohuslava Sobotky a úřednická vláda Jiřího Rusnoka. S dosavadní činností vlády je spokojeno 27 procent veřejnosti. Nespokojenost vyjádřilo 69 procent občanů. 4 procenta zůstala nerozhodnuta. Nejhůře respondenti hodnotili personální složení vlády. S ministry je spokojena jen necelá čtvrtina (24 procent) dotázaných občanů. Nespokojenost přesahuje 70 procent dotázaných. 5 procent lidí se v tomto ohledu nedokázalo v průzkumu CVVM rozhodnout.Pro srovnání: Babišovu vládu na jaře 2019, tedy s obdobným odstupem od voleb, jakým aktuální průzkum měřil vládu Fialovu, kladně i záporně hodnotilo pro CVVM stejné množství respondentů, totiž 47%. Zbylých 6% bylo nerozhodnutých. A to berme v úvahu , že nejpozději od roku 2015 byl Babiš každodenním terčem útoků médií i politiků, včetně těch, s nimiž sdílel vládní křesla. Zatímco Fiala má mediálně cestu zametenou a na politické protivníky může se svými 108 hlasy z vysoka kašlat. Takže důvod neslavného výsledku v tom průzkumu bude zjevně jinde.

Tkví v reálném obrazu, jaký vláda za ten krátký čas o sobě samé vytvořila. Transferuje nekonečné miliardy do války, na níž naše země nemá žádnou účast. Kompenzuje to zvyšováním daní, snižováním důchodů, rostoucí inflaci, nezvládnutou energetickou krizí – až po nedostatek léků na trhu. Důsledkem čehož je a hlavně ještě bude dramatické snížení životní úrovně občanů. Kde pak tito mají brát optimismus a souhlasný pohled na Fialovu skvadru?

Petr Žantovský


Anketa

Je podle Vás vysílání České televize objektivní a vyvážené?