Petr Hampl: Je smyslem kapitalismu neustálé zvyšování zisku?

politika

<< OTÁZKA TÝDNE >> Na tu poučku narážíme neustále. Smyslem podnikání je prý vytváření zisku. Stále většího zisku. V krajním případě je to spojeno s tvrzením, že ziskovost je jediným měřítkem užitečnosti, a že všechno, co přináší zisk, je morálně správné.

Petr Hampl: Je smyslem kapitalismu neustálé zvyšování zisku?
Petr Hampl, nezávislý sociolog
28. února 2020 - 03:20

A z druhé strany slyšíme odsudky, že veškeré podnikání je stejně jako honba za ziskem, píše v komentáři pro Prvnizpravy.cz Petr Hampl.

Obě strany se mýlí stejným způsobem. Smyslem normálního zdravého podnikání není neustálé zvyšování zisku.

To potvrdí každý, kdo sám podnikal nebo kdo znal zblízka majitele firmy, ať už zaměstnával 10, 20 nebo 200 lidí. Proč to dělal? Protože ho to bavilo. Protože se tím dobře uživil – to znamená hezký dům, auto, dovolenou, někdy poměrně drahého koníčka a rozumné úspory. Ale neznamená to nutnost hromadit obrovské finanční částky. Podnikal také proto, že ho těšilo mít moc nad lidmi (asi nepřekvapí, že mezi úspěšnými podnikateli se poměrně často vyskytují psychopati). Protože měl dobrý pocit, když mohl být hrdý na svůj výrobek. Protože chvála zákazníků lechtala jeho ego.

Samozřejmě, že firma nemůže být ztrátová. Potřebuje peníze na materiál, výplaty, leasingové splátky, obnovu vybavení, modernizaci, rozjíždění nových projektů, reklamu, údržbu budov a tisíc dalších věcí. Ale na druhou stranu, není žádný důvod, proč by musel zisk každoročně růst třeba o 10%. Když je někdy zvlášť dobrý rok, je to příjemné. Ale to je něco jiného než zvyšování zisku za každou cenu.


Kromě toho ještě existují úplně jiné organizace. Ty potřebují neustálý meziroční nárůst zisku. Růst zisku a manažerské bonusy jsou jediné, na čem záleží. Takové organizace jsou připraveny vysávat zaměstnance bez omezení, zničit vztahy se zákazníky a šidit kvalitu výrobku. Protože jediné, na čem záleží, je výkaz zisku za momentální období.

Pokud takové organizace převládnou, vzniká nejhorší ekonomický systém v dějinách, ať už mu budeme říkat jakkoliv. Rozhodně to není nutná vlastnost podnikání. Je to patologie. Pokud jsou daňová a další pravidla nastavena tak, že zvyšovači zisků převládnou, působí to horší škody než rozpočtové deficity a přehnané sociální výdaje.  

(rp,prvnizpravy.cz,foto:arch.)


Anketa

Jste spokojeni s výsledky voleb do Evropského parlamentu?

Ano 28%
transparent.gif transparent.gif
Ne 62%
transparent.gif transparent.gif
Nevím 10%
transparent.gif transparent.gif