Svátek má: Svatoslav

Zprávy

Velikost textu:

Po návštěvě Pompea v Kyjevě: Krym je pro Ukrajinu ztracen

Po návštěvě Pompea v Kyjevě: Krym je pro Ukrajinu ztracen

Krym je ztracen. Je nemožné si něco vzít zpět od Ruska, píše ukrajinský web NV.ua po návštěvě amerického ministra zahraničí na Ukrajině.

Mike Pompeo a Vladimir Zelenskij
5. února 2020 - 06:20

Co udělal během návštěvy Ukrajiny Mike Pompeo?

Mrknul na voliče, zmeškal Zelenského slova o protikorupčním boji, byl zmaten nedostatkem reformy soudnictví a uvedl nemožnost návratu Krymu k Ukrajině.

Zmínka o Ukrajině americkými politiky ve Washingtonu v posledních měsících je příliš často doprovázena skandály - protože všechno se děje na pozadí dramatického vyšetřování amerického Senátu proti Donaldu Trumpovi, zahájený demokraty poté, co se o telefonickém hovoru mezi Trumpem  a Zelenským dozvěděl celý svět.

Televizní zpravodajská reportáž o návštěvě Mike Pompea  v Kyjevě byla doplněna extrémně polooficiální krátkou komunikací s tiskem, očekávanými výroky a bez pocitů.

Pompeova návštěva v Kyjevě byla součástí cesty na Ukrajinu, Bělorusko, Kazachstán a Uzbekistán, čtyř států, o nichž se tvrdilo, že po rozpadu SSSR jsou pod vlivem Moskvy.

„Pro Pompea bylo důležité ukázat, že podpora Ukrajině zůstává, ale zároveň Spojené státy zůstanou v pozici, která nezatahuje USA do  konfliktu na východě Ukrajiny příliš hluboko.  Limity strategického partnerství jsou tedy nastíněny, “ujišťuje analytik  Nikolaj Kapitoněnko.

„Rusko a Ukrajina musí konflikt vyřešit samy,“ zmínil Pompeo

Ministr nicméně označil věci jménem: zejména agrese Ruska je agresí a nastínil tři oblasti prohloubení dvoustranného dialogu s Kyjevem: právní stát, zlepšení investičního klimatu a posílení obranyschopnosti Ukrajiny.

Navzdory nedostatku kvalitních průlomů v bilaterálních vztazích prokázal Pompeo zázraky produktivity. V jeden pracovní den v Kyjevě se mu podařilo setkat se zvlášť s prezidentem, ministryní obrany, ministrem zahraničí, a dokonce hovořil po dobu 1,5 hodiny na setkání se zástupci protikorupční komunity, krymskou aktivistkou Emine Džaparovou a předsedou americké obchodní komory. A o každé schůzce informoval na Twitteru.


Jak pozvaní účastníci řekli pro web NV, na jedena půlhodinovém zasedání se diskuse obrátila nejprve ke Krymu.

Džaparovová požádala Bílý dům, aby Krym udržel v zorném poli své zahraniční politiky  a aby pomohl s uspořádáním konference o krymské otázce ve Washingtonu.

Účastníci schůzky poznamenali, že  Pompeův výraz jasně ukázal, že má mírně odlišné priority než konferenci o Krymu.

„Krym je ztracen. Světoví hráči to pochopili. Rusko není z těch, komu by se dalo něco vzít, “říká jeden z účastníků setkání s Pompeem o Krymu.

(rp,prvnizpravy.cz,nv,ua,foto:arch.)