Japonsko se nevzdává nároku na Kurily,odevzdá je pak do správy USA?

zprávy

Japonský premiér Šinzó Abe a ruský prezident Vladimir Putin se setkají před začátkem Východního ekonomického fóra ve Vladivostoku.

Japonsko se nevzdává nároku na Kurily,odevzdá je pak do správy USA?
Šinzó Abe a Vladimir Putin
11. září 2018 - 10:15

"Vztahy mezi oběma zeměmi se od japonsko-ruského summitu před dvěma lety hladce rozvíjejí ,“ řekl Abe, zatímco Putin zhodnotil, že bilaterální vazby se "výrazně zlepšují".

Abe také řekl, že chce mluvit o mírové smlouvě po druhé světové válce, kterou Tokio a Moskva nepodepsaly kvůli teritoriálním útokům na skupinu ostrovů mezi oběma zeměmi.

Japonsko chce budovat důvěru prostřednictvím ekonomických aktivit jako krok k vyřešení desetiletí trvajícího sporu o ostrovy a nakonec podepsání mírové dohody. Rusko zase chce přilákat japonské investice do oblasti bohatého, ale nedostatečně rozvinutého regionu Dálného východu.

Ostrovy Etorofu, Kunashiri, Shikotan a souostroví  Habomai, které se nazývají severní území v Japonsku a jižní Kurily v Rusku, byly na konci druhé světové války v roce 1945 obsazeny Sovětským svazem.



Pozornost bude zaměřena na to, zda si obě strany mohou vypracovat podrobnosti o plánovaných činnostech na ostrůvcích v pěti oblastech, na nichž se Abe a Putin dohodli v loňském roce ve Vladivostoku, včetně akvakultury a cestovního ruchu.


Japonský ministr zahraničí Fumio Kišida nepřímo potvrdil v parlamentu, že v případě převodu  ostrovů jižních Kuril, uplatní se na ně povinnosti USA podle americko-japonské smlouvy o vzájemné spolupráci a bezpečnostní záruky.

To znamená, že USA budou muset bránit ostrov, stejně jako  celé území Japonska. Právě tato skutečnost, že na prahu Ruska budou americké vojenské základny, je ale je jedním z nepřekonatelných balvanů toho, aby Moskva vůbec uvažovala o předání ostrovů Japonsku.


Zůstává nejasné, zda budou obě strany schopny přijmout zvláštní rámec, který neohrozí právní postavení jedné strany na svrchovanosti ostrovů ani nevytváří právní problémy při provádění hospodářských činností.

Summit Abe-Putina předchází plánovanému velkému vojenskému cvičení Ruska na Dálném východě a v sibiřských oblastech, Moskva potvrdila, že na sporných ostrovech ke cvičení nedojde.

Během svého dvaadvacátého rozhovoru  tváří v tvář Abe a Putin si mohou vyměnit názory na spolupráci směrem k denuklearizaci Severní Koreje před tím, než bude třetí summit mezi jihokorejským prezidentem Mun Če-inem a vůdcem KLDR Kim Čong Unem naplánovaném  na  18.-20.září.

Během čtyřdenního pobytu ve Vladivostoku se Abe podle japonské vlády osobně setká s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem, jihokorejským premiérem Lee Nak-yeonem  a mongolským prezidentem Chaltmágín Battulgem.

(rp,prvnizpravy.cz,mainichi,foto:arch.)


Anketa

Který z premiérů podle Vás hájí více národní zájmy své země?