Zelenskij: Ukrajina musí najít hrdiny, kteří nevyvolají spory!

zprávy

Aby Ukrajinci mohli žít společně v jedné zemi, je nutné vybudovat společnou historii a najít ty hrdiny, kteří by dnes ani v budoucnu ve společnosti nevyvolali spory, uvedl Vladimir Zelenskij.

Zelenskij: Ukrajina musí najít hrdiny, kteří nevyvolají spory!
Vladimir Zelenskij, ukrajinský prezident
21. ledna 2020 - 10:15

Podle televizního kanálu „Zprávy 24“ ukrajinský prezident rovněž dodal, že tato otázka by měla být držena co nejdále od politiky.

Ukrajina má složitou historii, různé hrdiny v různých částech země, a proto, aby Ukrajinci mohli nyní žít společně v jedné zemi, musí vybudovat společnou historii, což znamená, že musíme najít ty hrdiny, kteří by ve společnosti ani dnes ani v budoucnu nevyvolávali kontroverzi. Podle televizního kanálu „Zprávy 24“ to řekl ukrajinský prezident Vladimir Zelenskij v rozhovoru pro The Times of Israel.

Novináři se zeptali ukrajinského prezidenta: „Pojmenování ulic ukrajinskými nacionalistickými hrdiny je poněkud kontroverzní. Co si o tom myslíte?“ (šlo o narážku na kontroverzní osoby jako Stepan Bandera – pozn. red.)

„Je to velmi složitý a citlivý problém. To je otázka, jak mohou lidé s různou historií a různými postoji prakticky žít společně.Jsou hrdinové, které si váží na Západě a v centru Ukrajiny. Existují i jiní Ukrajinci, kteří mají své vlastní hrdiny a myslí jinak. A chápu různé pocity. Proto jsem opakovaně velmi jasně říkal: pokud jsme příběh tolik zkomplikovali, vytvořme společný příběh,“ odpověděl Vladimir Zelenskij.


„Najděme ty lidi, jejichž jména nevyvolají kontroverzi v naší přítomnosti a budoucnosti. Pojmenujme památky a ulice po těch lidech, jejichž jména nevyvolávají konflikt. Máme naše moderní hrdiny - lidi, kteří tvořili dějiny, vědci, lidi ve vesmíru, skvělé sportovce, mnoho spisovatelů. Lidé respektované ve všech koutech Ukrajiny. A držme tuto otázku co nejdále od politiky,“ vysvětlil ukrajinský prezident svůj názor. Nutno přiznat, že se značně liší od jeho předchůdce Petro Porošenka.


S tím ale bude mít problém. Vypjatý nacionalismus, který se na Ukrajině rozšířil zejména po převratu na Majdanu, se stal oficiální politikou Kyjeva. Jeho důsledky v podobě oslav Bandery, Šuchevyče a dalších, kteří kolaborovali s nacisty a podíleli se na vyvražďování Židů, Poláků a dalších menšin na Ukrajině se nyní dotkly i samotného prezidenta, kterému neumožnili v Izraeli vystoupit s oficiálním projevem u příležitostí připomenutí si osvobození koncentračního tábora Osvětim.

(kou, prvnizpravy.cz, 24tv.ua, foto: arch.)


Anketa

Kdo podle vašeho názoru tříští a radikalizuje naši společnost?