CNN: USA v blízké budoucnosti zahájí jaderné rozhovory s Ruskem

zprávy

Poradce prezidenta USA pro národní bezpečnost Robert O´Brien řekl, že Washington brzy zahájí jednání s Moskvou o kontrole jaderných zbraní, píše CNN.

CNN: USA v blízké budoucnosti zahájí jaderné rozhovory s Ruskem
Ilustrační foto
7. února 2020 - 10:10

Podle něj je tento problém důležitý pro bezpečnost nejen Ruska a Spojených států, ale celého světa.
 
„Budeme konfrontovat Rusy tam, kde je to pro nás nezbytné, ale zároveň si myslím, že budeme jednat. Brzy začneme jednání o kontrole zbraní, o jaderné otázce, která, jak víte, je důležitá pro bezpečnost nejen Spojených států a Ruska, ale celého světa,“ uvedl Trumpův poradce před velvyslanci různých zemí ve Washingtonu.
 
Toto prohlášení učinil přesně rok před vypršením platnosti START III, poslední smlouvy mezi Ruskem a Spojenými státy o omezení jaderných arzenálů.


Odborníci na kontrolu zbraní již zaznamenali nečekaný vývoj jaderné diplomacie mezi oběma zeměmi. Vzhledem k tomu, že k této otázce nedošlo k žádným vážným jednáním, již začali pochybovat o tom, zda má Trump vůbec zájem na zachování této smlouvy a celkově na podpisu dohod o kontrole zbrojení.
 
Navíc odborníci připomínají, že prezident Trump dříve kritizoval START III a označil ji za „špatný obchod“.
 
Prodloužení této dohody by mohlo být jednoduchým úředním krokem a ruská strana již prohlásila, že je připravena ho přijmout. Trump a činitelé jeho administrativy však dali jasně najevo, že doufají, že se těchto jednání zúčastní Čína.
 
Podle odborníků však tato snaha Washingtonu může zabránit prodloužení START III, protože Peking, jehož jaderný arzenál je podle CNN mnohem menší než Ruska a USA, pravděpodobně nebude chtít podepsat dohodu, která by jaderný arzenál Pekingu ustanovila významně menší než jeho hlavní geopolitičtí oponenti, poznamenal článek.

(kou, prvnizpravy.cz, cnn.com, foto: arch.)


Anketa

Souhlasíte s tím, aby Česká republika i nadále dodávala zbraně na Ukrajinu?

Ano 4%
transparent.gif transparent.gif
Ne 43%
transparent.gif transparent.gif
Nevím 4%
transparent.gif transparent.gif
Je mi to jedno 49%
transparent.gif transparent.gif