Německá ministryně chce, aby studenti navštívili povinně Osvětim

zprávy

Studenti by měli navštívit taková místa jako je bývalý vyhlazovací tábor v Osvětimi, tak mohou mladí lidé pochopit co se dělo za nacionálního socialismu, je přesvědčena ministryně školství Anja Karliczeková.

Německá ministryně chce, aby studenti navštívili povinně Osvětim
Anja Karliczeková, německá ministryně školství
27. ledna 2020 - 09:01

„Aby mladí lidé pochopili, co se stalo, je třeba navštívit místa krutostí a zastavit se před zločinem,“ uvedla ministryně školství při příležitosti 75. výročí osvobození německého vyhlazovacího tábora Osvětim.

Jen v Osvětimi zabili národní socialisté více než milion lidí. Holocaust stál život asi šesti milionů Židů. Byli zastřeleni Němci a zavražděni v plynových komorách nebo zemřeli hladem, nemocemi a vyčerpáním.

„Každý by se měl poučit s touto hroznou částí naší historie,“ řekl Karliczeková, „neměla by existovat žádná poslední linie.“

Ministryně se nevyjádřil k otázce, zda by takové návštěvy měly být povinné pro žáky. Spolkové státy požádala, aby na školách předcházeli „důsledně antisemitským incidentům“.

„Židovské děti v naší zemi se nesmí bát," řekla Karliczeková. Antisemitismus by neměl mít ve společnosti místo a neměl by být tolerován na školách.

Podle průzkumu výzkumného ústavu YouGov jasná většina Němců souhlasí s tím, aby všichni studenti povinně navštívili bývalý koncentrační tábor. Podle průzkumu 56 procent Němců souhlasí s povinnými návštěvami koncentračních táborů alespoň jednou během školní docházky. Proti tomu bylo 34 procent respondentů, 10 procent neposkytlo žádné informace. Online průzkum s více než 2.000 účastníků reprezentuje německou populaci ve věku 18 a více let.

Podle průzkumu navštívilo bývalý koncentrační tábor alespoň jednou 55 procent dospělých Němců. Je zajímavé poznamenat, že čím starší respondenti, tím nižší je podíl těch, kteří kdy byli v památníku koncentračního tábora. Je to 67 procent 18–24letých, pouze 49 procent nad 55 let. Doposud byl v Osvětimi pouze jeden z pěti dotazovaných. Nebylo zaznamenáno, zda návštěvy proběhly během školní docházky nebo později v životě.


Ústřední rada Židů poprvé před pěti lety obhajovala povinné návštěvy školáků do koncentračních táborů. Poté vždy existovaly odpovídající požadavky politiků z různých stran. V loňském roce šéfka CDU Annegret Kramp-Karrenbauerová doporučovala: „Jsem přesvědčena, že návštěva památníku je součástí každého vzdělávacího programu a že se s ním musí každý vypořádat alespoň jednou za život,“ řekla tehdy pro Bild.

Někteří odborníci naopak tvrdí, že povinnost může být pedagogicky kontraproduktivní. Státní ministryně kultury Monika Grüttersová (CDU) vystoupila proti povinné návštěvy žáků. Řekla, že návštěvy památníků by se místo toho měly stát součástí přípravy učitelů.

Spolkové země řeší toto téma velmi odlišně. Bavorsko bylo první zemí, která pevně zakotvila návštěvu památníku v učebních osnovách středních škol. V jiných spolkových státech je návštěva jednoho nebo více pamětních míst povinná. Nemusí to však být místa z nacistické éry. Mnoho škol však výlety podniká dobrovolně a doporučuje se to i v některých školních osnovách.

(rp,prvnizpravy.cz,spiegel,foto:arch.)


Anketa

Zúčastníte se červnových voleb do Evropského parlamentu?

Ano 68%
transparent.gif transparent.gif
Ne 16%
transparent.gif transparent.gif
Nevím 16%
transparent.gif transparent.gif