Svátek má: Brigita

Politika

Velikost textu:

Za nemravné a odpudivé považuji požadavek konkurzního správce

Za nemravné a odpudivé považuji požadavek konkurzního správce

„Za nanejvýš nemravné a odpudivé považuji požadavek konkurzního správce, aby ti, kdož své domy dostavěli, si je znovu, tedy potřetí, zaplatili a koupili.  Přitom by řešení mělo být tak snadné – odsoudit a potrestat viníky," komentoval František Beneš.

Bývalý poslanec František Beneš
6. října 2019 - 09:01

„Mnohokrát jsem se ptal, jak dlouho se ještě bude v médiích objevovat kauza postižených klientů H-Systému. Opakování je matka moudrosti, což v prvém pádě značí vlastnost trvalou," přemítal bývalý poslanec  za KSČM  František Beneš.

„V souvislosti s posledním rozhodnutím Nejvyššího soudu, který rozhodl, že byty, které dostavilo, za své a s vědomím původního konkurzního správce, SBD Svatopluk, mají být vyklizeny a prodány, aby z výnosu byli uspokojeni všichni klienti bývalého H-SYSTÉMU, chci zopakovat, co jsem již několikrát uvedl a napsal. Je to svinstvo, ale…  Na tom není nic divného, když u nás existuje taková rarita, jako soukromí exekutoři a státem tolerovaná lichva. Na webu SBD Svatopluk byl již dávno k dispozici přehled, jak bylo během konkurzu naloženo s pozemky, které do něho spadly. Byly prodány v rámci konkurzního řízení za 125 milionů korun. Jejich hodnota však byla desetkrát vyšší, což se potvrdilo u některých z nich ihned, co je vydražitelé dále prodali. Jeden dokonce už druhý den! Poté, co si z utržené ceny převzali nárokovou odměnu konkurzní správce a soudy, na úhradu dluhů skutečně moc nezbylo. Celkové pohledávky činily téměř miliardu, pozemky však měly, podle údajů na vzpomínaném webu, v roce 2004, tržní hodnotu vyšší. Jasně to uvedl ve svých příspěvcích i úspěšný senátor Čunek. Např. na webu první zprávy v roce 2014 poukazuje na prodej pozemků v katastrálním území Lichoceves. Zde ho šokuje, že pozemky, které mají 84 ha, prodali správci konkurzní podstaty, se souhlasem soudu, mimo dražbu za 17 milionů korun, ale po několika převodech na různé majitele bylo prodáno pouhých 36 procent těchto pozemků (aniž by se na nich cokoli změnilo - včetně územního plánu), již za cenu 16 milionů euro, což v tehdejším kurzu činilo téměř 420 milionů Kč. Ptám se tedy, spolu s postiženými, proč byli ošizeni? zeptal se bývalý poslanec František Beneš.


„Zde je třeba připomenout, jakou negativní roli na tomto debaklu sehrála i prominentní a nyní opět ambiciózní právnička Hana Marvanová. Právě ona měla svůj podíl na tom, že se postižení rozdělili – části se povedlo, pravda s dalšími náklady, své domy postavit, ale druhá část postižených věřitelů s pomocí Marvanové vytvořila sdružení Maják a podala návrh na uvalení konkurzu. Výsledek viz výše," připomenul bývalý poslanec.

Prvnizpravy.cz rovněž napsaly ...


„Za nanejvýš nemravné a odpudivé považuji požadavek konkurzního správce, aby ti, kdož své domy dostavěli, si je znovu, tedy potřetí, zaplatili a koupili. Nebo si je za tu atraktivní cenu v rámci konkurzu může koupit někdo jiný. Přitom by řešení mělo být tak snadné – odsoudit a potrestat viníky. Pan Smetka, aniž bych se zastával přímo jeho či jeho aktivit, měl přeci pozemky v hodnotě vyšší, než byly pohledávky věřitelů! Kdo tedy způsobil, že zbylo jen tak málo pro postižené klienty? Právě to by mělo zajímat soudy i ombudsmanku či jejího zástupce," konstatoval Beneš.

„Mám dojem, že účelem, proč se uvedená kauza opakovaně vrací, je i dnes hlavně otrávit lidi, vyvolat zdání, že naše bezmoc je normální, že mnozí jsou na tom přeci ještě hůř než já se svými všedními starostmi. Lidi rozdělit a přitom ovládnout. Ponížit naše sebevědomí. Rozhlas i televize plní takové zadání vzorně i tím, že nám budou ukazovat celebrity, zvát jimi vybrané »známé osobnosti« do svých pořadů, aby nám vysvětlili, jak to vidí – oni, nikoliv my, a při každé příležitosti jenom trousit pomluvy na dobu před listopadem. Až bych se tomu smál, ale přiznám se, že už jsem tím otráven, protože generace, která tu dobu nezažila, takovým zkratkám uvěří. Nevím, proč v této situaci ještě máme povinnost platit rozhlasové či televizní poplatky. Návrh na jejich zrušení existuje, a vypuštěný rybník je přeci osvědčenou metodou pro obnovu prosperity krajiny," uzavřel svůj komentář František Beneš.

(ps, Prvnizpravy.cz, foto: ps)