Katar, jeden z klíčových dodavatelů zkapalněného zemního plynu (LNG) do Evropy, důrazně varoval Evropskou unii, že může přerušit dodávky suroviny na starý kontinent. Důvodem je nová evropská směrnice o korporátní udržitelnosti (CSDDD), která má podle katarské strany nepřijatelný dopad na svrchovanost producentů energie.
V centru sporu je článek 22 této směrnice, který požaduje, aby evropské firmy zajišťovaly dodržování klimatických závazků EU i ve svých dodavatelských řetězcích (tedy i u zahraničních partnerů mimo Unii). Pokud by firmy podmínky nedodržely, mohly by čelit pokutám až do výše 5 % globálního obratu. Právě tento aspekt označil katarský ministr energetiky Saad al-Kaabi za „nepřijatelný zásah“ do fungování suverénních států a „prakticky neproveditelný požadavek“ vůči firmám jako QatarEnergy.
V dopise belgické vládě al-Kaabi uvedl, že pokud EU směrnici nezmění, Katar zváží přesměrování dodávek LNG na trhy mimo Evropu.
„Jsme připraveni přeorientovat vývoz na regiony, které podnikání nevztahují na klimatické ultimáty,“ uvedl al-Kaabi.
Katar v posledních letech výrazně posílil svůj podíl na evropském energetickém trhu, zvláště po ruské invazi na Ukrajinu v roce 2022, kdy se EU rozhodla zbavit závislosti na ruském plynu. Katar dnes pokrývá 12–14 % evropské spotřeby LNG, a výpadek jeho dodávek by mohl mít zásadní dopad na ceny energií a plánovaný přechod na obnovitelné zdroje.
Evropská komise se snaží situaci uklidnit návrhem, že některé části směrnice, včetně klimatického článku, odloží až na polovinu roku 2028 a umožní větší flexibilitu. Katar však považuje tato opatření za nedostatečná a požaduje zásadní změnu přístupu. Tvrdí, že CSDDD není v souladu s Pařížskou klimatickou dohodou, která uznává státní suverenitu při určování klimatických cílů.
Evropští diplomaté si jsou vědomi možného rizika, že tlak na udržitelnost může být vnímán jako protekcionistický zásah do mezinárodního obchodu. Situace se tímto ale komplikuje i geopoliticky. Pokud totiž Katar své hrozby naplní, mohlo by to otevřít prostor pro jiné dodavatele, jako je USA nebo Alžírsko, ale za vyšší cenu a s menší spolehlivostí.
Psali jsme: Ztrácí Zelenskij podporu Západu? „Dorazily nové notičky“, píše Vidlák
Podle expertů jde o první takto výrazný střet mezi energetickým producentem a EU v oblasti klimatické legislativy. Výsledek vyjednávání mezi Bruselem a Dauhá bude mít dalekosáhlý dopad nejen na ceny plynu, ale i na budoucnost evropské klimatické politiky.
(Beneš, prvnizpravy.cz, repro: zai)