Bydlení zůstává jedním z nejcitlivějších témat české společnosti. Exkluzivní průzkum agentury SANEP pro XTV, provedený ve dnech 1.– 9. května 2025 na reprezentativním vzorku 2 650 obyvatel ČR starších 18 let metodou CAWI, odhaluje hlubokou nespokojenost veřejnosti s bytovou politikou státu, zvyšující se náklady na energie i silnou touhu po vlastním bydlení, které se však pro mnohé stává nedosažitelným snem.
V pořadu VOLBY 2025 na XTV diskutovali s moderátorkou Alex Mynářovou na téma "Bydlení" lídr Plzeňského kraje za hnutí STAČILO! Vítek Prokop a lídr kandidátky strany Motoristé sobě v Moravskoslezském kraji a předseda mládežnické organizace Motoristů "MotorGen" Matěj Gregor.
Češi preferují bydlet ve vlastním, realita je ale složitá
Více než 62 % respondentů uvedlo, že preferují bydlení ve vlastním, zatímco nájem by upřednostnilo jen 24,3 %. Tento výsledek ukazuje na přetrvávající český kulturní ideál – vlastnit byt nebo dům. Jenže cesta k tomuto cíli je čím dál složitější.
Za adekvátní považuje většina respondentů (40,3 %) výdaje na bydlení ve výši 20–29 % měsíčního příjmu domácnosti. Dalších 30,1 % by akceptovalo pouze 10–19 %. Realita však často přesahuje tato očekávání, přičemž se náklady na bydlení šplhají k 30–40 % příjmů, nebo i výše.
Vláda Petra Fialy čelí tvrdé kritice
Na otázku, jak hodnotí kroky vlády při řešení dostupnosti bydlení, odpovědělo 66,3 % respondentů, že vláda „totálně selhala a situace se zhoršila“. Pouze 11,3 % připustilo zlepšení a 16,1 % tvrdí, že se situace nijak nezměnila. Tento výsledek signalizuje hlubokou krizi důvěry veřejnosti v aktuální bytovou politiku vlády.
Ceny energií devastují rodinné rozpočty
Více než třetina dotázaných (35,2 %) uvedla, že musela kvůli cenám energií výrazně omezit základní výdaje. Dalších 19,7 % varuje, že pokud se ceny nesníží, budou muset výdaje teprve omezit. Pouze 8,7 % uvedlo, že na jejich domácnost ceny energií neměly žádný či jen malý dopad. Téměř 7 % uvedlo, že už nyní situaci nezvládají ani po omezení výdajů.
Největší překážky? Ceny, dostupnost a nabídka
Na otázku, co je při pořízení vlastní nemovitosti trápí nejvíce, odpovědělo 82,4 % respondentů „vysoké ceny“, 78,1 % pak „nedostupnost bydlení“. Téměř polovina (43,7 %) zmínila i „malou nabídku nemovitostí“. Problematické jsou také ceny a dostupnost stavebních materiálů, což ukazuje na komplexní charakter bytové krize.
Co by měl stát dělat? Lidé mají jasno
Většina veřejnosti požaduje aktivní kroky ze strany státu. Za klíčové považuje 73,9 % respondentů výrazné zrychlení stavebního řízení, 69,3 % podporuje dotace na výstavbu obecních bytů. Přibližně dvě pětiny dotázaných požadují daňové zvýhodnění hypoték (41,1 %) a zvýšení státní podpory stavebního spoření (38,8 %). Volá se také po regulaci krátkodobých pronájmů (26,4 %) a omezení investičních bytů (18,5 %).
Psali jsme:
Důvěra v Český rozhlas klesá, ukázal průzkum SANEP
Bytová nouze jako důsledek nečinnosti
Z exkluzivního průzkumu společnosti SANEP pro XTV jednoznačně vyplývá, že česká veřejnost se potýká s bytovou krizí na více frontách - od rostoucích cen přes nedostupnost nemovitostí až po vysoké náklady na energie. Většina občanů vkládá v otázce dostupnosti bydlení naděje do státu, ale důvěra v současnou vládu je podle výsledků průzkumu velmi nízká. Bez systémových reforem v oblasti výstavby, daní i energetiky hrozí, že sen o vlastním bydlení zůstane pro mnoho Čechů pouze nedosažitelným přáním.