Fiala a jeho média. Skandální odhalení Jany Bobošíkové

politika

Jedním z nejvěrnějších spojenců vlády v mediálním světě je web FORUM 24 Pavla Šafra, který je propojen s ODS a TOP 09, takže není divu, že i názorově vystupuje jako „Fialův dvorní server“.

Fiala a jeho média. Skandální odhalení Jany Bobošíkové
Jana Bobošíková
3. února 2023 - 09:01

Až půl milionu korun ročně ze státních peněz si má podle pořadu Aby bylo jasno vydělat novinář, kterého si současně vláda platí jako poradce. Jeho portfoliem je přitom slovy moderátorky Jany Bobošíkové „kritika opozice“.

Propojení je ale mnohem hlubší a je stále rozvíjeno. Pořad Aby bylo jasno upozorňuje na smlouvu mezi Úřadem vlády ČR a Jiřím Sezemským. Ten má poskytovat premiérovi „poradenské a konzultační služby“ a může si tak vydělat do konce roku až 500 000 korun.

Poradenství v oblasti sociálních věcí, realizované formou konzultací, psaní odborných vyjádření nebo účasti na jednáních, má být honorováno částkou 500 Kč za hodinu, s maximální výší plnění půl milionu.

Jiří Sezemský je současně v pozici „komentátor“ členem redakce Šafrova webu Forum24.cz. Píše také třeba pro Reflex (od dubna 2021 jako „stálý komentátor“), kde se v medailonu chlubí, že si „práci v médiích vyzkoušel z obou stran barikády“.


Bobošíková následně přibližuje historii této „práce z obou stran barikády“. Vystudovaný architekt od devadesátých let působil v tiskovém odboru ODS a vrcholu u tohoto zaměstnavatele dosáhl za Petra Nečase. Tomu dělal mluvčího na ministerstvu práce a byl jedním z jeho nejbližších spolupracovníků přes komunikaci, i když se stal premiérem.

Když ODS odešla do opozice, přešel na „druhou stranu barikády“ a začal psát pro různá média, nejvíce pro Reflex a Forum24.cz. V této redakci Pavla Šafra působí i nyní, když už je současně smluvně vázán na úřadu vlády. Tento web si přitom jako svou ambici klade důslednou a nezávislou kontrolu politiků.

Za sedmnáct dní od začátku smlouvy na ÚV zde Sezemský publikoval hned 21 článků. Protože to bylo v čase prezidentské předvolební kampaně, věnoval se hlavně tomuto tématu. Zajímavé ale je, že jeho texty se zaměřovaly takřka výhradně na negativní obraz jednoho z prezidentských kandidátů.
Bobošíková jen namátkou ocitovala několik titulků:

Agent Bureš rozjel špinavou kampaň. Sází na Zemana a Putinovu pátou kolonu.

Děsivá fašizace české společnosti? Prokremelské weby volí Babiše.

Kdo koho podporuje? Za Babišem stojí jen Zeman, Nejedlý, Mynář a komunisté.

Andrej Babiš byl v jeho textech popisován jako „agresivní mluvka a populistický lhář“. A ve volbách podle něj šlo o mnohem víc, než o obsazení úřadu prezidenta. Jde o „tlak na změnu prozápadního kurzu“.

Nezávislý komentátor, placený z úřadu vlády, přispěl i do Šafrova předvolebního plátku, distribuovaného do schránek, kterému dominovalo velké foto Petra Pavla s heslem Naděje. Sezemský přispěl textem o tvůrcích Babišovi kampaně, kteří „předvádějí ten nejpokleslejší a nejcyničtější hnus, jaký lze v této branži představit“.

Také jsme psali:

To ovšem stále není vrchol spolupráce webu a úřadu vlády. Ten je totiž současně povinen kromě „řádných podmínek“ a odpovídající součinnosti dodat Sezemskému také „veškeré relevantní informace“ pro jeho činnost.

Vzniká zde tedy kanál pro únik zajímavých informací z úřadu vlády do spřáteleného média. „Normální, lidská, rozumná a slušná politika,“ zakončila Bobošíková oblíbenou frází Petra Fialy.

(dan, prvnizpravy.cz, foto: red.)


Anketa

Je v pořádku, že na budově Národního muzea v Praze visí ukrajinská vlajka?

Ano 41%
transparent.gif transparent.gif
Ne 59%
transparent.gif transparent.gif