To je tak vždycky, když dějiny dojdou ke svému zlomu. Už nejsme jednotná civilizace, která ví, co chce a kam kráčí. Přešlapujeme na místě, všechny velké pravdy minulosti najednou nefungují, naše instituce se obrátily v karikaturu sebe sama a ujíždí nám vlak. Za takových okolností se vždycky pálily knihy i s kacíři, dávní přátelé se měnili v nepřátele... máme to i teď. Ale právě takováto neúcta k mrtvému lidi probouzí a probuzení lidé jsou aktivní lidé a aktivní lidé dříve nebo později znovu najdou cestu.
Ministr vnitra a šéf hnutí STAN Vít Rakušan zveřejnil předvolební klip, v němž tvrdí, že se už příliš dlouho kráčí po „fialové stezce“. Podle něj je země na křižovatce a je třeba nového vedení, které přinese změnu. Není zvláštní, že po čtyřech letech ve vládě najednou volá po změně právě ten, kdo byl u toho?
Rakušan dobře ví, že SPOLU a STAN jsou voličsky spojité nádoby. SPOLU může získat voliče u STANu a nebo STAN u SPOLU. A tak o ně prostě válčí jak jen mohou. Jen si neuvědomují, že pokud to bude příliš zničující válka, tak voliče nedostane ani jeden z nich. Budou znechucení a zůstanou raději doma.
Ale jinak máte pravdu - ten, který svítil o všech opatření této vlády, se najednou vymezuje. Znovu se ukazuje, že drzé čelo je lepší než poplužní dvůr.
První vicepremiér a ministr vnitra Rakušan se také objevil na protivládní demonstraci v Bratislavě. Jeho účast vyvolala ostré reakce a kritiku slovenských ministrů, kteří to označili za vměšování do vnitřních záležitostí. V českých mainstreamových médiích to však žádné pobouření nevyvolalo, spíše mlčení či nulové pohoršení. Co na účast prvního vicepremiéra na protivládní demonstraci v naší bratrské zemi říkáte?
Myslí, že se Vítka Rakušana zeptám v některé debatě, jestli jel na Slovensko vládním autem a nebo svým vlastním. To abychom si ujasnili, jestli tam byl jako soukromá osoba, jak tvrdí on sám a nebo jako místopředseda české vlády, jak tvrdí Slováci.
Rakušanův STAN ve volebních preferencích stagnuje, a tak ministr v horké fázi kampaně nečekaně oslovil voliče Pirátů. Připomeňme, že s nimi šel do koalice PirSTAN, jenže během voleb došlo ke „kroužkovacímu zemětřesení“, které Piráty de facto vyšachovalo. Teď oslovuje ty samé voliče, které jeho hnutí tehdy odsunulo. Je to chytrá strategie, nebo cynické přiznání, že vlastní voliče už ztratil?
Průzkum agentury Median pro Český rozhlas ukázal, že téměř každý druhý Čech by si po volbách přál premiérem Andreje Babiše. Druhé místo obsadil Tomio Okamura. Současný premiér Petr Fiala v žebříčku totálně propadl. Ukazuje se tu touha po návratu „silného lídra“, nebo spíš zoufalství z Fialovy vlády?
Spíš to ukazuje zoufalství z politiky jako celku. Pokud se na ty průzkumy podíváte, prakticky každý má víc odpůrců jak příznivců. Není to tak, že bychom tu měli nějakou všeobecně přijímanou a oblíbenou osobnost, kterou by lidé bez výhrad následovali a které by s radostí dali důvěru.
Ale právě taková situace tříbí charaktery a vytváří tlak na nová řešení a nové postupy. Podle mě nás čekají čtyři lepší roky než s Petrem Fialou, ale stále to budou roky hledání. Hodlám během nich přispět k tomu, aby byla nalezena všeobecně přijatelná česká cesta vpřed pro příští dvě generace.
Andrej Babiš v podcastu Insider prohlásil, že pokud mu lidé dají důvěru, komunistům nedá ani čuchnout k moci. Nejsou taková prohlášení jen líbivou rétorikou, když historie ukázala, že Babiš se vždycky dokázal dohodnout s kýmkoliv?
Moc nerozdává Andrej Babiš, ale voliči ve volbách a politici se pak s tím nadělením musejí nějak vyrovnat. Ale jestli Andrej Babiš chce po volbách vládnout s Rakušanem nebo s Fialou, kdo jsem já, abych mu to rozmlouval? My také chceme naše voliče zpátky. Hnutí ANO, to jsou všechno bývalí voliči Sociální demokracie a KSČM. Jestli je ANO zradí spoluprací s gangstery, kampeličkáři a bitcoinisty, kam myslíte, že půjdou? Kdybych byl na Andrejově místě, volil bych opatrnější prohlášení, protože mu to pak po volbách otlučou novináři o hlavu.
Odposlechy odhalily věty o „penězích pro ODS“ a tajné schůzky Fialova poradce s aktérem kauzy IKEM dokonce v sauně. Příběh tak ukazuje na podezření z korupce přímo v zázemí nejsilnější vládní strany. A nejde o marginálii. Je to další závažný skandál, který se před volbami kupí po „Fialově kampeličce“ či bitcoinové kauze exministra Pavla Blažka a ministra financí Zbyňka Stanjury. Není tohle už signál, že morální kredit „největší vládní strany“ se definitivně vyčerpal?
To uvidíme po volbách. Ale souhlasím s Vámi. Strana, která jde do voleb bez programu, ale zato se strašením, která nejspíš zaplatila víc billboardů své opozici než si opozice zaplatila sama, ta je prostě v háji a ještě to za těžké peníze dává každý den najevo.
Ústavní soud vedený Josefem Baxou odsunul ostatní případy a přednostně se pustil do stížností Volt Česko proti kandidátkám SPD a Stačilo!, které mají představovat nepřiznané volební koalice. Podle ústavního právníka Jana Kysely jde o konstrukci obcházející pravidla, přestože desítky soudů v první instanci žádné pochybení neshledaly. Co říkáte na tuto nebývalou aktivitu Ústavního soudu? Je to další snaha znejistit voliče před volbami?
Celá snaha Voltu je skutečně jen o snaze vytvářet nejistotu. Ale i toto je symptom rozložené společnosti.
Dlouholetá expertka na ekonomii a bývalá zástupkyně ČR ve Světové bance Jana Matesová říká, že Češi propadli dojmu, že se máme špatně, i když data ukazují růst mezd i stabilní ekonomiku. Data je ale nezajímají a více věří sociálním sítím nebo billboardům. Žijeme skutečně v úplné bublině dezinformací, nebo je prostě realita běžného života jiná než bublina excelových tabulek ekonomů a expertů na výplatní pásce Fialovy vlády?
Je zajímavé, že podobné bláboly vždycky vyřknou různé Marie Antoinetty, které se nikdy nemusely živit rukama a jejich výplata stačila na velmi pohodlný a rozmařilý život. Koneckonců, ani ten slavný Václav P., důchodce z Vysočiny, který souhlasil se sníženými valorizacemi, neexistoval, ale vymyslela si ho Eva Destroix.
Pokud mám k obědu celé kuře a soused nemá nic, tak jsme se oba v průměru dobře najedli. Ale mě by v takovém případě nikdy nenapadlo říkat, že se máme dobře. Ano, průměrná mzda vzrostla, ale mediánová mzda nevzrostla. To znamená, že ti nejbohatší si platy zvedli a ti chudší utřeli hubu. Možná by paní Matesová měla jít někdy mezi lidi. Zjistila by, co všechno v jejích statistikách není.
Politolog Zdeněk Zbořil v článku na serveru Prvnizpravy.cz varuje, že spory typu Bohumil Vejtasa vs. Zdeněk Bakala, kde jde o vystěhování, majetek a vliv, nejsou jen právní případ. Jsou symbolem rostoucího napětí mezi mocnými a lidem. A když prezident vyzývá občany, aby důvěřovali soudům, působí to paradoxně, protože právě v podobných kauzách mají lidé obavy z nezaujatosti justice. Může dnes český občan ještě věřit, že soudy stojí na jeho straně, a ne na straně oligarchů?
Atmosféra před volbami houstne a diskuze na sociálních sítích se výrazně vyostřují. Stále častěji se objevuje heslo, že Česko potřebuje „defializaci“, tedy konec éry Petra Fialy a jeho vlády, která je pro mnohé symbolem krize, obřího zadlužení země, nesplněných volebních slibů, zavádění cenzury a rozeštvávání společnosti. Je „defializace“ reálný program změny, nebo jen ventil frustrace voličů?
Exprezident Miloš Zeman oznámil, že ve volbách podpoří hnutí Stačilo!, protože podle něj „spojuje levici“. Odklon od ANO směrem k novému uskupení je signálem, že i stará garda hledá alternativu k dosavadnímu rozložení sil. Co říkáte na to, že se prezident Zeman, který dlouhodobě podporoval hnutí ANO, rozhodl tentokrát podpořit právě hnutí Stačilo!, jehož jste předsedou?
Potěšilo mě to. S Milošem Zemanem jsem se několikrát potkal a pokaždé jsem od ně dostal zásobu dobrých rad, přátelských varování i přesných informací. Milošovu podporu beru jako ocenění naší práce. Prezident usoudil, že jsme jeho rady, varování i informace dobře použili a přišli se strategií, která bude mít úspěch.