Fialova vláda nás zesměšňuje všude kde může

politika

Předseda SPD Tomio Okamura neměl slitování s pirátským ministrem zahraničních věcí Janem Lipavským, kterého zkritizoval za jeho totální nekompetentnost. A vládě vyčet "vlídný" přístup k nadnárodním korporacím na úkor občanů. 

Fialova vláda nás zesměšňuje všude kde může
Tomio Okamura (SPD)
9. listopadu 2023 - 07:03

„České republice se kvůli neschopnému premiérovi Fialovi (ODS) vysmívají i v Africe a dávají nám lekce v diplomacii. Problémem je i nekompetentní ministr zahraničí Lipavský (Piráti). Tento týden po Saúdské Arábii odmítla přijmou vládní delegaci i další ropná velmoc - Nigérie. V obou případech byly návštěvy zrušeny pouhý den předem. Fiala se měl tento týden setkat v Etiopii i s etiopskou prezidentkou. Ta ale na poslední chvíli také setkání zrušila. Fiala měl navštívit také Angolu, ta ale týden před zahájením cesty návštěvu českého premiéra také zrušila. Přitom byly návštěvy z české strany dlouho předem připravované. V Saúdské Arábii chtěla vláda dojednat dodávky arabské ropy místo té ruské, ale Arabové jednání s českou vládou den před návštěvou odmítli…


 Důvodem jsou prý mimo jiné hloupé výroky ministryně obrany Černochové (ODS), že chce ČR vystoupit z OSN. Přitom západní demokratické země dodnes čile ve velkém obchodují s Ruskem, Čínou i arabskými ropnými zeměmi bez aktivistické ideologie. Fialova vládní pětikoalice škodí kde může, neumí dělat zahraniční obchod a diplomacii a těžce na to finančně doplácí naši občané a naše firmy! Trapná Fialova vláda nás zesměšňuje a dělá naší zemi ostudu všude kde může. Musíme co nejdříve vládu vyměnit!" napsal ke diplomatickému selhání předseda SPD Tomio Okamura, který se později zostra obul do celé Fialovy vlády kvůli špatnému hospodaření státu a "vlídnému" přístupu k nadnárodním korporacím, které stát nechává vyvádět dividendy mimo ČR. 

Nadnárodní korporace nás vysávají

„Nadnárodní korporace vysávají naši zemi. Od ledna do srpna bylo podle předběžných dat České národní banky vyplaceno do zahraničí na dividendách a úrocích už 286,3 miliardy korun, což je o 61 miliard, tedy o 27 procent, více oproti stejnému období loňského roku. „Za letošním vyšším odlivem dividend jsou vyšší zisky podniků v zahraničním vlastnictví. Meziročně vzrostly o 19,5 procenta, to znamená o 63 miliard,“ sdělil Právu sdělil analytik UniCredit Bank Jiří Pour. Hnutí SPD navrhuje zdanění vyváděných dividend zahraničními korporacemi, což by státnímu rozpočtu přineslo desítky miliard korun ročně. Fialova vláda ale radši zvyšuje daně českým občanům, živnostníkům a firmám. 

Pour doplnil, že míra reinvestovaných zisků letos podle dat ČNB, která ještě nejspíš projdou revizí, klesla ze 30 procent na 26 procent a přiblížila se tak úrovni běžné v období mezi poslední finanční krizí a pandemií covidu v letech 2010 až 2019.

Psali jsme:

Jde o zásadní problém ČR i z hlediska veřejných financí a státního rozpočtu. Pokud by tyto vyváděné dividendy byly zdaněny srážkovou daní se sazbou 15 %, jak již léta navrhuje hnutí SPD, stouply by příjmy státního rozpočtu ročně o téměř 60 miliard.

Fialova vláda nemá odvahu tento alarmující stav řešit, přestože jde o jednu z hlavních příčin prohlubujícího se rozpočtového deficitu a narůstajícího státního dluhu. A namísto zdanění dividend vysoce ziskových zahraničních korporací zvyšuje daně o další povinné odvody českým občanům, živnostníkům a firmám, ať už formou tzv. konsolidačního balíčku, tak návrhem státního rozpočtu na příští rok. To hnutí SPD odmítá," uzavřel na svém facebooku svůj komentář Tomio Okamura. 

(hýbl, prvnizpravy.cz, foto: repro: cnn prima)43-8974200277/0100

Pro platby ze zahraničí: IBANCZ5601000000438974200277
BIC / SWIFT kódKOMBCZPPXXX

Anketa

Jste spokojeni s výsledky voleb do Evropského parlamentu?

Ano 28%
transparent.gif transparent.gif
Ne 62%
transparent.gif transparent.gif
Nevím 10%
transparent.gif transparent.gif