Jaký vzkaz nám vyslal Putin? Jana Bobošíková zjistila

politika

Vojtěch Filip v pořadu moderátorky Jany Bobošíkové Aby bylo jasno glosoval slova ruského prezidenta Vladimira Putina, jenž na fóru ve Vladivostoku řekl, že invaze do Československa v roce 1968 byla chyba, která se nebude opakovat. 

Jaký vzkaz nám vyslal Putin? Jana Bobošíková zjistila
Jana Bobošíková
14. září 2023 - 09:01

Vojtěch Filip se úvodem věnoval protivládním demonstracím, jako je třeba ta plánovaná na sobotu 16. září na Václavské náměstí v Praze, a kterou pořádá strana PRO v čele s advokátem Jindřichem Rajchlem.

„Sobotní protest bude podle mého soudu navštíven a bude mít určitě i dopady, protože lide budou hodnotit to, jakým způsobem se k tomu vláda bude chtít postavit. Nebude to mít žádný dopad do politické mapy, alespoň ne v tento moment. Protože nezmění stoosmičku ve Sněmovně, nezmění se žádné zastupitelstvo ani se nezmění poslanci Evropského parlamentu. Jenom se bude nově konstituovat politická scéna v České republice v té mimoparlamentní opozici, protože všichni budou očekávat, že získají hlasy těch, kteří s pětikoalicí nesouhlasí,“ prohlásil bývalý předseda KSČM Filip, který následně zmínil současnou předsedkyni strany europoslankyni Kateřinu Konečnou.

„Myslím, že KSČM má pevné zakotvení. Kateřina Konečná odvádí svou práci velmi dobře, navštěvuje regiony a snaží se vysvětlovat politiku KSČM. Je také velmi dobře obeznámena s evropskými tématy, která budou příští rok v politické scéně dominovat při volbách do Evropského parlamentu. V tom bude mít KSČM svůj názor, Kateřina Konečná k tomu bude mít co říct,“ řekl Filip s tím, že zásadním nedostatkem současné politické scény je rozdrobenost na levici a neochota sjednotit síly proti současné vládní koalici.


Na přetřes přišla i zahraniční témata. Pozornost vzbudil ruský prezident Vladimir Putin, který v úterý na ekonomickém fóru ve Vladivostoku sovětskou invazi do Československu v roce 1968 označil za chybu sovětské politiky, která se nebude opakovat. Vojtěch Filip zmínil, jak čte tato slova šéfa Kremlu. 

„Já tomu rozumím tak, že Vladimir Putin změnil názor na to, jak vykládat tento historicky fakt a nechce si zatěžovat svou politiku tím rozhodnutím, u kterého nebyl.“

Moderátorka se ho zeptala, zda-li  se to dá vykládat jako určitý vzkaz České republice. 

„Určitě to vzkaz je, protože on tím vlastně říká: "Vy tvrdíte, že my vás chceme obsadit jako Rusko, že máme pořád imperiální sklony, ale já říkám, že to není náš názor, my řešíme momentálně speciální vojenskou operaci na Ukrajině na ochranu rusky mluvících obyvatel Ukrajiny a na to, aby tam nezůstal fašismus. A nemáme žádný zájem na tom, abychom znovu vstupovali do jiného suverénního státu." Zásadní je to, jakým způsobem se skupina států G20 dohodla na nazírání na suverenitu jednotlivých států,“ poznamenal někdejší předseda v současné době mimoparlamentní strany KSČM Vojtěch Filip.


Filip také pokládá ze neopodstatněné, že na výboru pro obranu v Poslanecké sněmovně v uplynulých dnech zaznělo, že hlavním úkolem české obranné politiky je všestranná příprava na dlouhotrvající obrannou válku vysoké intenzity s technologicky vyspělým protivníkem vybaveným jadernými zbraněmi, tedy s Ruskem. Filip také zopakoval svůj názor, že nehrozí, že by Rusko zaútočilo na Českou republiku. 

Psali jsme:

„Já si to opravdu nemyslím, protože nevidím žádný důvod, pro který by měla Ruská federace útočit na Českou republiku. My se dokážeme spíš zničit sami, tím, že nejsme schopni jako Česká republika dělat politiku těch všech azimutů, to znamená řešit ty věcí tak, aby to pomáhalo občanům České republiky,“ konstatoval v pořadu Aby bylo jasno Vojtěch Filip.

(dan, prvnizpravy.cz, foto: repro: xtv)


Anketa

Je podle Vás vysílání České televize objektivní a vyvážené?