Koller: Nákup F-35? Tak to bude finanční mejdan pro dodavatele

politika

<< VIDEO >> V posledních letech především vidíme jeden zásadní problém hluboký rozvrat euro-americké společnosti a ten rozvrat se logicky musí projevit i v rámci ozbrojených sil, říká Martin Koller v pořadu Stanislava Novotného „O čem se mlčí".

Koller: Nákup F-35? Tak to bude finanční mejdan pro dodavatele
Martin Koller, vojenský analytik
29. července 2022 - 14:00

Takže nejslabším státem je samozřejmě evropská armáda, paní ministryně Černochová se pyšní tím, že hodlá nakoupit americké stíhací letouny F-35 . Je to opravdu priorita České armády? A co nás ta sranda vůbec bude stát? ptá se Stanislav Novotný Martina Kollera, vojenského analytika.

A Martin Koller porovnává F-35 a Gripeny: „No to bude skutečně finanční mejdan pro amerického dodavatele, když to řekneme na rovinu, protože to je nejdražší přezbrojení. Vznikla tady otázka zda F-35 proti švédskému Gripenu?

Obecně: Na  Gripeny jsme dostali nabídku, že bychom je mohli provozovat za velmi výhodných podmínek, náklady by byly méně než třetinové proti Spojeným státům.

Když si spočítáme ty ceny, tak asi mnozí budou udiveni. Letoun F-35 v té základní variantě má cenu zhruba 79 milionů dolarů to je snížená cena v přepočtu to je 1,9 miliardy korun,  24 letadel je 455 miliard Kč za jednicovou cenu, ale těch cen je několik, je cena výrobní, je cena se započtením nákladů,  je cena jednicová, je cena systémová, takže výsledná cena je zhruba dvojnásobná. To znamená, že budeme zhruba na 950 miliardách až miliardu korun za těch 24 letadel v den, kdy se k nám dostanou s tím, že si na ně musíme půjčit, to je další věc protože my samozřejmě na to nemáme, aby jsme si ta letadla koupili.

Za 30 let ta systémová cena dosáhne zhruba čtyři biliony korun, musíme vycházet z pravděpodobné životnosti letadel, která je plánována na 30 let I když osobně tomu nevěřím, že tak dlouho vydrží i ty technologie, když si započítáme úroky tak v současnosti mohou být 10% krizové, tak se dostaneme někam na 7 až 8 bilionů Kč za těch 30 let. K tomu dodám asi tolik, jsou to důležité provozní náklady ty dosahují zhruba trojnásobku a více kupní ceny za 30 let, to je třeba zdůraznit, takže k tomu bilionu musíme připočíst další zhruba 3 +. Hodina letu F-35 stojí 38 tisíc dolarů, jsou uváděny i nižší ceny, ale když započteme všechny naše problémy  což je 912 tisíc korun, necelý milion za jednu hodinu jednoho letounu.

K 24 letounům potřebujeme 24 pilotů, spíš víc na střídačku a každý ten pilot by měl ročně nalétat 60 hodin aby se tedy udržel ve vzduchu, dokázal létat ve formaci a dokázal základní manévrový letecký boj. Když toto započítáme tak zjistíme že nás to bude stát 1,3 miliardy za rok, na Gripenech by nás to stálo podstatně méně. Za 30 let u těch F-35 je to 39 miliard korun. K tomu musíme připočítat pojištění, které není malé oproti Gripenům, bude asi tří až čtyřnásobné, logistiku, provoz a opravy, úpravy letišť, výzbroj a doplnil bych ještě jednu věc, nechci dělat advokáta Gripenům, ale Gripen je zaprvé rychlejší, má lepší letovou obálku, je lepší v manévrovém boji, je to letoun do polních podmínek, což F-35 zdaleka není, odlupuje se „neviditelný povrch“, potom je tady problém s přehříváním výzbroje a řada dalších technických problémů přestože tyto letouny vlastně jsou už několik let ve výzbroji, tak stále to vypadá, že vývoj není dořešen.

Když to srovnám s Gripenem, letouny jsou podstatně levnější, na  logistiku jsou piloti vycvičení, tak musím říct, že nákup letounu F-35 je opravdu politický nákup.

Nejsem proti tomu, aby se letectvo modernizovalo, ale rozhodně ne v době, kdy nám budou v zimě staří lidé a děti umírat na podchlazení a my budeme vyhazovat biliony korun za to, že se budeme předvádět jako vojenská velmoc, dodává Martin Koller.

Celý rozhovor


(rp,prvnizpravy.cz,ocemsemlci,foto:arch.)


Anketa

Myslíte si, že by měl ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) rezignovat?

Ano 66%
transparent.gif transparent.gif
Ne 17%
transparent.gif transparent.gif
Nevím 17%
transparent.gif transparent.gif