Evropská unie reaguje na rostoucí obchodní napětí se Spojenými státy odvážným návrhem. Chce totiž vytvořit novou globální obchodní alianci společně se zeměmi Indo-Pacifiku, ale bez zapojení USA. O zprávě informoval server Politico.
Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyen na bruselském summitu lídrů EU oznámila, že EU zvažuje spojení sil s 12 členy asijského bloku CPTPP (Komplexní a progresivní dohoda pro transpacifické partnerství), včetně Spojeného království. Chtějí tak dosáhnout vzniku aliance na podporu pravidly řízeného volného obchodu. Tato iniciativa má být alternativou k Světové obchodní organizaci (WTO).
„V situaci, kdy se transatlantické partnerství pomalu, ale jistě vypařuje a USA se začínají starat primárně o své "blízké zahraničí", je obrat Evropy k Asii strategicky správný a vlastně jediný možný. Místo atlantického trhu budujme ten eurasijský, má to infrastrukturní i geografickou logiku. Také to však má několik ALE a není jasné, zda si je zrovna von der Leyen a její Komise uvědomují:
1) Jestli chce EU na jejich trhy, ať přestane tyto země poučovat, mentorovat a moralizovat. Nejsou na to dávno zvědaví. Naše povýšené výklady o lidských právech a demokracii jsou v dnešním multipolárním světě nejen irelevantní, ale už i kontraproduktivní - a vlastně směšné.
3) Jestli si myslíme, že v Asii můžeme obcovat se všemi, ale nějak obejít Čínu, jsme na hlubokém omylu. Ta je integrálním centrem tamějšího ekonomického ekosystému, viz třeba obchodní smlouva RCEP, Belt + Road a další investiční a obchodní vazby.
Sestím zkrátka smiřme.
Za poslední 3 měsíce pokročila ekonomická integrace v Asii, v reakci na Trumpovu obchodní politiku, mílovými kroky. Tam se teď bude koncentrovat globální ekonomická a obchodní dynamika. Evropa se na tom může přiživit - nebo ne,” okomentoval na síti facebook záměry Evropské unie bývalý europoslanec Jan Zahradil.