Pomůžeš - zaplatíš! Vítejte v Absurdistánu

politika

Jiří Vlk je soukromý pilot a člen neziskového spolku Shoot & Fly. Když v létě vypukl požár v Hřensku, nabídl svou pomoc. Stát se mu za to odvděčil stotisícovou pokutou. Vítejte v "Absurdistánu".

Pomůžeš - zaplatíš! Vítejte v Absurdistánu
Jiří Vlk, pilot
2. listopadu 2022 - 11:03

Když v létě vypuknul požár v Hřensku, rozhodl se soukromý pilot Jiří Vlk na svoje vlastní náklady pomoct hasičům. Přestože reagoval na výzvu hasičů, neměl potřebná povolení, a proto mu Úřad pro civilní letectví udělil pokutu 100 tisíc korun.

Jiří Vlk je soukromý pilot a člen neziskového spolku Shoot & Fly. Když v létě vypukl požár v Hřensku, nabídl svou pomoc. Spolek má smlouvu s hasičským sborem a hašení s bambi vakem podle Vlka pravidelně trénují. 

„V Ostravě není hasící vrtulník, ten je jenom v Brně a v Praze. Pokud z nějakých důvodů nemůže doletět, máme smlouvu, že v tuto chvíli nastupujeme my,“ vysvětlil Vlk.

Soukromý pilot tedy předpokládal, že i přes to, že při zásahu v Hřensku neměl potřebná povolení, nebude to problém. 

„Před rokem jsme podobný požár hasili v Ostravě, kde jsme od generála Vladimíra Vlčka (generální ředitel HZS ČR, pozn. redakce) dostali děkovný dopis a úřad vydal rozhodnutí, že pokud to děláme zadarmo, v podstatě nic porušujeme,“ řekl Vlk.

Před pár dny mu ale Úřad pro civilní letectví (ÚCL) udělil pokutu sto tisíc korun. 

„Úřad s námi jednal, zahájil několik kontrol na naše provozní povolení. Věděli jsme, že určité věci musíme doplnit, nicméně jsme byli přesvědčeni, že pokutu, alespoň v takovém rozsahu, nedostaneme,“ okomentoval rozhodnutí Vlk.

Připomíná, že je hasiči o pomoc požádali a vše bylo profesionálně koordinováno. „Reagovali jsme na výzvu generálního ředitelství hasičů, kteří vědí, že tuto smlouvu máme. Hasiči v Ústeckém kraji mě pozvali a řekli mi, jak bude zásah probíhat. Létal jsem v policejní formaci pod velením pana Vlasáka (vedoucí pilotního oddělení Letecké služby policie ČR, pozn. redakce). Takže se jednalo o profesionálně koordinovaný zásah,“ připomněl s tím, že někteří lidé jim na sociálních sítích psali, že ohrožovali profesionální hasiče. 


„Bohužel je špatně nastavená legislativa. Když přistanu například v Liberci na záchrance, abych pomohl hasit, potřebuju jako soukromý pilot souhlas majitele pozemku, což je tady Ústecký kraj. Když nabírám vodu v Labi, potřebuju povolení od povodí Labe. Tato povolení jsem neměl,“ vysvětlil Vlk důvod, proč mu ÚCL udělil pokutu.

„Myslím si, že je to zkratkovité jednání ze strany Úřadu pro civilní letectví. Zaprvé to není poprvé, co se něco takového stalo. Zadruhé se domnívám, že Úřad pro civilní letectví si nejdřív měl vyžádat stanovisko našeho generálního ředitelství, což neudělal, a přijmout jeho pokutu. Domnívám se, že ten postup byl principiálně špatný. Samozřejmě se s tím v žádném případě nedá souhlasit,“ vyjádřil se k postoji úřadu generál Vladimír Vlček.

Také jsme psali:

Jiří Vlk je také jedním z pilotů, kteří po začátku ruské invaze na Ukrajinu létali na vlastní náklady na Ukrajinu s humanitární pomocí. Do země dovážel například jídlo nebo lékařské vybavení.

A zajímavý rozhovor s Jiřím Vlkem udělal předseda strany PRO Jindřich Rajchl, ve kterém se dozvíte o tom, jak se Vlk k létání a spolupráci s hasiči dostal a jaké má zkušenosti. A také o tom, jak se létat a pomáhat zadarmo prostě nevyplácí. Celý rozhovor můžete shlédnout níže.


Rajchl po rozhovoru s Jiřím Vlkem ještě napsal na svůj facebookový profil několik krátkých poznámek, ve kterém neskrývá s postupem státu své pohoršení.

„Přesto, že byl s hasiči domluven, přesto, že na nákladech na pohonné hmoty vynaložil ze svého 500.000 Kč, tak byl úřední šiml zcela nemilosrdný. Nenacházím slovo, jež by z mého pohledu věrně charakterizovalo naprostou stupiditu takového rozhodnutí. Vinit někoho, že nabíral bez povolení vodu z Labe, za situace, kdy ji používal na hašení rozsáhlého požáru v jednom z nejkrásnějších koutů naší země, je asi stejně inteligentní, jako odsoudit člověka, jenž se snažil vynést z hořícího domu dítě, za to, že při tom rozbil okno," napsal Rajchl.

Rajchl se také zamyslel, proč byla tato pokuta pravděpodobně udělena. „Holt jeden poslanec chtěl protlačit firmičku, co by hasila za 2.500 EUR za hodinu, a tudíž se mu nehodilo do krámu, že to někdo dělal zadarmo," napsal Rajchl.

Rajchl ještě na závěr zveřejnil číslo transparentního účtu letecké společnosti Jiřího Vlka, která se snaží pomáhat všude tam, kde je to nezbytné.

„Mnozí z vás mi psali, že by Jirku rádi podpořili, tak tady máte možnost tak učinit. Vězte, že ty peníze s Jirka nestrčí do kapsy, ale budou využity na pomoc tam, kde to bude třeba příště. A to je myslím jedna z nejlepších investic, kterou můžeme udělat," uzavřel svůj krátký komentář Rajchl. A pokud chcete i vy podpořit Jiřího Vlka, zveřejňujme i my číslo jeho transparentního účtu:

Číslo transparentního účtu: 6006854389/0800

(böhm, prvnizpravy.cz, foto: fb)


Anketa

Kdo se podle vás stane příštím americkým prezidentem?