Prezident Zeman ještě neřekl své poslední slovo, míní Vidlák

politika

Přinášíme vám další díl pravidelného pondělního cyklu s názvem VIDLÁKŮV OTVÍRÁK. Známý český bloger Daniel Sterzik, který píše pod jménem Vidlák, přináší zamyšlení nad aktuálními problémy naší doby exkluzivně pro server Prvnizpravy.cz.

Prezident Zeman ještě neřekl své poslední slovo, míní Vidlák
Vidlákův pondělní otvírák
25. září 2023 - 07:05

ZA VAŠE PENÍZE VÁS PŘESVĚDČÍME, ŽE SE MÁTE DOBŘE. Protivládní demonstrace je za námi a naše vláda, jak se dalo čekat, demisi nepodala. Jak ostatně prohlásil náš klidný profesor politologie Petr Fiala, t.č. premiér, zprávy o demonstraci zachytil jen okrajově. Na druhou stranu ale ve Strakovce až zas tak klidní nejsou, neboť ministr vnitra Vítek Rakušanů pár dní na to oznámil, že spouští masivní rok trvající kampaň za 42 milionů, která má za cíl „uklidnit“ naše občany a vysvětlit jim, jak se vlastně mají za jejich vlády dobře. Asi není náhodou, že kampaň bude trvat až do termínu konání eurovoleb. Ani Rakušan přeci není tak hloupý, aby nevěděl, že ta kampaň nezafunguje. 

Co za tím tedy je? Další snaha o „malou domů“, než se začnou skutečně ze svých útulných kanceláří pakovat? Anebo opak je pravdou a naše vládnoucí elita té své propagandě doopravdy věří?

Pšt... ať Rakušana nevyplašíte... Nemohli jsme dostat lepší dárek. Velmi oblíbený dozimetrický ministr vnitra bude za státní peníze dělat z lidí blbce. Nejspíš nejen do eurovoleb, ale až do krajských voleb, které jsou pro STAN důleitější, protože je třeba umístit celou řadu kamarádíčků na teplá místečka.  

Kampaň jsem ještě neviděl, ale jestli ji bude dělat stejně jako Petr Fiala na fejsbůku nebo Markéta Pekarová Adamová na svém tričku, tak budeme mít materiálu k výsměchu, až to hezké nebude a naše články se budou psát samy. Lidi opravdu nemají rádi, když nějaký politik podceňuje jejich inteligenci. Pamatujete, jak dopadl Gross, když to myslel upřímně? 

Navíc se PreVítek pokouší oslovit přesně ten elektorát, ke kterému my na hentěch internetech nemáme přístup. Oni budou tapetovat republiku a oslovovat ty, kteří na fejsbůku nejsou... Udělají v podstatě přesně to, co udělali lidi za covidu... nechtěli si nechat věšet bulíky na nos, udělali si profil na sociálních sítích a šup... už byli naši... 

Přeji Vítkovi hodně úspěchů a vyjadřuji svojí upřímnou touhu, aby na ty bilbórdy dal dvakrát víc, než těch mizerných čtyřicet mega. 

Rád bych se teď zmínil o Vaší návštěvě u bývalého prezidenta republiky Miloše Zemana. Vaše první dojmy z návštěvy a popis, jak schůzka probíhala, jste zveřejnil na svých Vidlákových kydech. Můžete našim čtenářům přiblížit ještě jednou, co jste si z návštěvy u pana prezidenta odnesl?

Pan prezident Zeman má pořád hlavu jako zamlada, i když tělo už trochu hapruje. Stále má ohromující přehled i o současných událostech, živě se o ně zajímá a jeho otázky směřovaly jednoznačně k tomu, aby si udělal jasno o budoucí generaci politiků. Měl k tomu celou řadu postřehů, které jsem jako člověk, který vidí do zákulisí, hodně ocenil. 

Nejsem jediný, kdo se snaží spojit opozici na něčem smysluplném. Snaží se o to po své linii i Miloš Zeman. Všichni hledáme alternativu téhle vládě, tomuto systému i tomuto uspořádání. A pokud možno nechceme, aby to bylo z bláta do louže. 

Dalo se z Vašeho rozhovoru s panem prezidentem Zemanem odhadnout, co si pan prezident Zeman myslí o protivládních demonstracích, o tom, jak funguje současná parlamentní opozice, a také ta neparlamentní? Tím mám na mysli především stranu PRO v čele s advokátem Jindřichem Rajchlem, který „vyprodal“ Václavák již po třetí v řadě…

Pan prezident se velice zajímal o většinu řečníků i organizátorů. Myslím, že jeho hlavní starostí bylo, aby tato energie nebyla zmařena zbytečnými chybami nebo žlučovitostí nepřejících. Však si podobného užil za své kariéry dostatečně. Myslím, že drží palce jakémukoliv úsilí, které by tuto vládu ukončilo, ale nejlépe si uvědomuje všechny překážky, které má celá parlamentní i neparlamentní opozice ještě před sebou. Dostal jsem pro Jindru Rajchla celou řadu dobrých rad i doporučení, které jsem mu zatepla donesl. 


Na mě dělal pan prezident dojem, že v politice ještě neřekl své poslední slovo. V této chvíli vše zpovzdálí sleduje (ale sleduje to velice bedlivě), aby se v pravou chvíli do věci vložil. Myslím, že všeobecná autorita Miloše Zemana ještě v této zemi sehraje svojí roli. 

Pojďme se ještě vrátit k událostem z předminulého víkendu. Na mysli teď nemám protivládní stotisícovou demonstraci Česko proti vládě, ale pokus o „protidemonstraci“ konané na Staroměstském náměstí na podporu Ukrajiny, kam kromě přenosového vozu ČT dorazili čtyři vlajkonoši s ukrajinskou vlajkou. Shrnuto dvěma slovy – nezdařilo se. Psal jste o tom, že podpora Ukrajiny u nás dosáhla bodu mrazu. Řada světových lídrů také pozvolna začíná dávat veřejně najevo, že postoj k válečnému konfliktu na Ukrajině a k proklamacím a výjevům Vladimira Zelenského je potřeba „přehodnotit“. Myslíte si, že se rýsuje šance na to, aby konečně světoví lídři přestali „skákat tak, jak Zelenskij (či USA) píská“… a začali vytvářet reálné podmínky pro ukončení války, maření statisíců lidských životů a nastolení míru?
 
Víte, já už rok a půl varuju, že Západ touto válkou jede na tygrovi. A z tygra se velmi špatně seskakuje. Nejvíce to platí pro Ukrajinu a úplně úplně ještě víc to platí pro prezidenta Zelenského. Ten sedí nejblíž tygrově tlamě. Řekněme tedy, že Západu se tato jízda pomalu začíná zajídat, ale to neznamená, že by věděli, jak seskočit a politicky (nebo fyzicky) to přežít. Opět... nejvíc to platí pro Zelenského. 

Mezi Polskem a Ukrajinou teď nastala poměrně tvrdá roztržka, která vyvrcholila prohlášením Polska, že už nebude Ukrajině dodávat zbraně. Náš prezident nás samozřejmě chlácholí, že to nic neznamená, ale není kouře bez ohně, že? 

Podpora Ukrajině skutečně stále více vypadá jako ta vyšisovaná vlajka na muzeu a ti čtyři vlajkonoši s přenosovým vozem ČT na Staromáku. Nejvíce válku podporuje Česká televize... pak pár mladých a blbých... a pak už nikdo. Ani progresivnímu a eurohodnotnému vedení Národního muzea nestojí Ukrajina za novou vlajku na průčelí... To je také jeden z důvodů, proč musí být koncesionářské poplatky zrušeny a když to nepůjde jinak, tak i s Českou televizí. 

Ale zpět k věci... i když je Evropa už z této války unavená, neznamená to, že válka záhy skončí. Příliš mnoho lidí spojila s vítězstvím v této válce svojí budoucnost. Nemluvě o tom, že tři čtvrtiny vší pomoci stejně Ukrajině zajišťují USA. 

Psali jsme:

Já osobně se přikláním k takové divoké teorii, že válka skončí tím, že Ukrajina přejde na stranu Ruska. Po všech stránkách je to totiž pro Ukrajinu nejlepší řešení. Sice přijde o část území, ale o něj přijde tak jako tak, ale nebude muset platit ty šílené dluhy, které v USA nadělala. V dnešním světě vítězí byznys a tohle dává větší smysl, než to na první pohled vypadá. 

K Ukrajině se váže ještě jedno aktuální téma, a to je dovoz ukrajinského obilí. Trojice středoevropských zemí (Polsko, Maďarsko a Slovensko) setrvává ve svém embargu na dovoz ukrajinského obilí. Kyjev na to reagoval stížností u Světové obchodní organizace (WTO). Podle našeho lidoveckého ministra zemědělství Marka Výborného je nutné zatlačit na export obilí z Ruskem napadené země skrze solidární koridory. A také prohlásil, že s ohledem na obiloviny je Česká republika plně soběstačná. Můžete nám přiblížit, jak se situace vyvíjí a jaký dopad to bude mít pro naše zemědělce?

Řekneme si fakta... Rusko exportuje na světové trhy obvyklou rychlostí. Lodě směřující do ruských přístavů nejsou ohrožené a nikdo je nepotápí. Ukrajina exportuje asi třetinovou rychlostí oproti loňsku. To znamená, že v blízkosti EU leží ohromná hromada levného obilí, jehož cena půjde dolů tím víc, čím víc se budou blížit další žně. 

Něco se podaří exportovat přes EU, ale pořád zůstane strašně moc komodit, které nakonec budou k mání za naprostý pakatel. V takovém případě zvítězí hamižnost a kšeft ýbr ales. Ceny obilí stále pozvolna klesají. Zemědělci ještě svojí úrodu většinou neprodali, protože o ní nikdo nemá moc zájem. Obchod nekvete, spíš se tak nějak zarputile drží nad vodou. Letos byla i naše úroda hodně vysoká... Ať se k nám ukrajinská pšenice dostane nebo nedostane, ať budou koridory nebo embarga, při současné úrovni ukrajinského exportu nám to prostě ceny shodí. 

V tomto ohledu to mají Ukrajinci vlastně jednoduché... oni se snaží soudit s Polskem o embargo na export a přitom stačí potopit pár lodí nakládajících v Soči... export přes Černé moře bude rázem v háji, světové ceny půjdou nahoru, bude obrovská poptávka a Poláci si ukrajinské obilí ještě rádi koupí, aby ho prodali přes své přístavy v Baltském moři. Morawiecki bude velebit dobré byznysové vztahy a bude to.  Snad jen... nikdo neví, jaká by byla ruská odveta. 

(Vidlák pro Prvnizpravy.cz, foto: red.)


Anketa

Kdo podle vašeho názoru rozděluje společnost a šíři nenávist?