Přicházíme o svobodu, myslí si Češi. Bojí se nástupu cenzury

politika

Obavu, že v budoucnu přijdou o svobodu, má přes 60 procent Čechů. Zároveň si každý zhruba čtvrtý myslí, že už nyní v nesvobodě žije. Vyplývá to z průzkumu agentury STEM/MARK pro Festival svobody.

Přicházíme o svobodu, myslí si Češi. Bojí se nástupu cenzury
17. 11. 1989 - Národní třída
16. listopadu 2023 - 07:22

Festival svobody je uskupení občanských organizací, které každoročně pořádají největší vzpomínkové akce k připomínce 17. listopadu po celé České republice.

„Z výsledků je také patrné, že za revoluce získané svobody jsou pro občany důležité. Zároveň svoboda projevu či svoboda volit politické představitele je důležitější než svoboda cestovat či vlastnit majetek. To hodnotíme velmi pozitivně,“ uvedl předseda správní rady Festivalu svobody Jan Gregar. 

Gregar považuje zjištění, že přes 60 procent lidí se obává omezování svobod a že čtvrtina si připadá v nesvobodné společnosti, za „výstražné znamení“.

Svobodu volit považuje jako velmi důležitou 69 procent lidí, svobodu projevu tak hodnotí 68 procent a svobodu cestování 64 procent respondentů.

Průzkum agentury STEM/MARK po takřka půl roce navazuje na průzkum, který si zadala Společnost pro obranu svobody projevu (SOSP) letos v březnu u agentury SANEP.Z reprezentativního průzkumu agentury SANEP, který byl exkluzivně zpracován pro SOSP vyplynulo, že se více než polovina Čechů bojí otevřeně vyjádřit své názory. Téměř 61 % dotázaných považuje v případě šíření nepravdivých informací za nejvíce nebezpečnou provládní propagandu bagatelizující energetickou a ekonomickou krizi. Skoro dvě třetiny respondentů si myslí, že s tzv. dezinformacemi, jakožto s přirozeným jevem doprovázejícím demokracii, není třeba bojovat novou legislativou, ale diskusí a vzděláváním. Nejvíce se lidé bojí otevřeně vyjadřovat k migraci, covidu a otázkám pohlaví a manželství.

Průzkum tehdy dále poukázal na rostoucí tlak na omezování svobody projevu.

„Rostoucí tlak na omezování svobody slova a pokusy o zavádění cenzury, a to jak ze strany digitálních platforem, tak i Evropské unie a české vlády, vyvolávají oprávněně u veřejnosti stále více otázek. Bojí se Češi otevřeně vyjadřovat své názory? Mají pocit, že se do jejich životů vrací cenzura? O čem se lidé dnes bojí mluvit? A je potřeba zavádět novou legislativu a bojovat s dezinformacemi? Nejen na tyto otázky přináší odpovědi náš exkluzivní reprezentativní průzkum," uvedl SOSP k výsledkům průzkumu společnosti SANEP, který dále odhalil rozpor mezi názorem společnosti a kroky vlády.

Psali jsme:

„Výsledky průzkumu ukazují na to, že lidé se stále více obávají o svobodu slova, a naznačují rozpor mezi názorem veřejnosti a kroky, které vláda v otázce svobody projevu a cenzury podniká. Na základě získaných výsledků lze konstatovat, že svoboda projevu představuje pro českou společnost jeden z nejdůležitějších prvků demokracie. Její hodnota spočívá v různých pohledech na věc a otevřeném dialogu, který podporuje vzájemné porozumění. Neuvážené kroky vlády a unáhlené implementace unijní legislativy mohou nenávratně poškodit prostor, v němž se stále ještě mohou vést svobodné veřejné debaty a kde může být politika soutěží myšlenek bez diskriminace nepohodlných autorů. V opačném případě se vracíme do doby normalizace, kterou mnozí z nás ještě pamatují," okomentovala tehdy Společnost pro obranu svobody projevu výsledky průzkumu agentury SANEP.

(hýbl, prvnízpravy.cz, foto: repro: pametinaroda)


Anketa

Měla by se podle vás stát Ukrajina členem NATO?

Ano 17%
transparent.gif transparent.gif
Ne 67%
transparent.gif transparent.gif
Nevím 16%
transparent.gif transparent.gif