14. prosince 2024 - 04:20
Bidenova éra neexistuje. Existuje momentální éra Demokratickou stranou zaštítěné mocensky - ekonomické skupiny. Prezidenti jenom reagují na tok událostí, píše v komentáři pro Prvnizpravy.cz publicista František Roček.
Pokud se soustředíme na články (mezi 1. až 4. prosincem) v New York Times (nytimes.com) o Bidenově udělení milosti svému synovi, objeví se střípky vytvářející mozaiku Bidenova odcházení jako selhání, ztraceného očekávání. Ne nepodobného odchodu vojáků USA z Afghánistánu na začátku bidenovského prezidentského kralování.
Biden se stahuje z boje a udržuje lehký veřejný program a od voleb nepořádal tiskovou konferenci ani neposkytoval rozhovor.
Jeho cesta do Angoly mu tento týden dovoluje říci, že splnil svůj slib, že navštíví subsaharskou Afriku jako prezident, ale sotva (to má význam) dva celé dny na kontinentu jenom týdny před odchodem z úřadu. Během nedávného mezinárodního summitu v Brazílii byl natolik marginalizovanou postavou, že když se opozdil na skupinovou fotografii, ostatní světoví lídři se neobtěžovali čekat a pokračovali bez něj…“
Bidenovi mediálně silně uškodila milost udělená jeho synovi Hunterovi. Sice veřejnost chápe pohnutky otce. Ale, zejména umírnění členové Kongresu, uvedli, že prezidentovo rozhodnutí omilostnit syna Huntera Bidena – což opakovaně slíbil, že to neudělá – způsobilo další poškození demokratických norem.
Vzdáleně to připomíná řadu kroků v Afghánistánu v roce 2021, kdy na začátku kralování Bidena neúspěšně dokončovali odchod vojáků USA z Afghánistánu. Vrcholná část odchodu maskáčů z USA se změnila v chaos s vůní ostudy.
Afghánská bidenovská marnost
„…Během svého prvního funkčního období si Mr. Trump stěžoval, že válka v Afghánistánu byla „plýtváním“. Nikdy však nedokončil stažení USA – další připomínka toho, že velké strategické změny je těžké rychle uskutečnit. Mr. Biden nakonec problém vyřešil za něj tím, že podepsal dohodu o odchodu, kterou Trump vyjednal s Talibanem. Mr. Trump to dokonce zpočátku označil za „úžasnou a pozitivní věc“, než odsoudil Bidena za chaotickou povahu amerického odchodu. Ani jeden z nich dnes nemá sklon jednat s vůdci Talibanu…“
Psychologicky měl Demokraty nenáviděný Trump navrch, že se rozhodl ukončit nekonečný severoamerikánský marasmus v Afghánistánu.
Vládní úředníci psali oficiální zprávy o plýtvání, chybných rozhodnutích, falšování zpráv o údajných úspěších, k nimž v Afghánistánu nedošlo.
Trumpova administrativa dokončila snížení počtu vojáků na 2.500 v lednu 2021, což byl nejnižší počet amerických vojáků v Afghánistánu od roku 2001. Zároveň ale byl uplatňován trik, že v lednu 2021 zůstávalo v Afghánistánu více než sedm kontraktorů na každého příslušníka americké armády.
Čili zůstávalo více než 18.000 kontraktorů - podle údajů amerického Centrálního velitelství.
Po Trumpovi se zahnízdil v Bílém domě Biden. Zdlouhavě jeho administrativa připravovala konečný odsun končící nakonec chaoticky. Kritici Bidenovcům vyčítali, že před pádem afghánské vlády bylo dost času na to, aby se USA stáhly. Bývalý ministr obrany a šéf CIA Leon Panetta, který dohlížel na razii, která úspěšně zabila Usámu bin Ládina, přirovnal Bidenovo špatné plánování stahování k tomu, jak bývalý americký prezident John F. Kennedy zvládl invazi v Zátoce sviní v roce 1961.
Afghánský syndrom z konce roku 2024
Je nepodstatné, jestli je za Bidenem nějaký prezidentský odkaz, protože nedošlo k žádné mimořádně pozitivní změně. Prohrané volby signalizovaly, že zklamal Biden tím, jak se hrnul do druhého období, na které již neměl sílu, a Harrisová nepředstavovala výrazně pozitivní náhradu. Demokraty opustilo i mnoho sociálně chudých voličů.
To se zhmotnilo ve volební porážce a poslední dva měsíce Bidenova prezidiálního kralování jsou prázdné. Stažení vojáků z Afghánistánu v roce 2021 bylo technicky zfušované, volby 2024 byly pro demokraty zfušované a po volbách hystericky pomstichtivý bidenovský chaos.
Eskalace dodávek zbraní na Ukrajinu a povolení využití raket s větším dosahem vůči Rusku na poslední chvíli je směšné.
Podle agentury Bloomberg z 10.12. 2024 Biden chce vyšroubovat protiruskou hysterii dalším útokem.
USA zakázaly dovoz ruské ropy a zavedly na ni cenový strop, ale nová vývozní omezení by se mohla týkat i zahraničních kupců ruské ropy.
Biden se v minulosti postavil proti tomuto opatření kvůli obavám z prudce rostoucích nákladů na energie, zejména před prezidentskými volbami. Bidenova administrativa je nyní ochotna přijmout "agresivnější" opatření, protože globální nadměrná nabídka způsobuje pokles cen ropy spolu s obavami, že Trumpův nástup k moci by mohl donutit Ukrajinu rychle dosáhnout dohody o sblížení s Ruskem.
Někteří komentátorníci v médiích dumají, že Biden chce zintenzivnit válku na Ukrajině. Trump tím bude prý mít ztížené vyjednávání s Ruskem o ukončení války. Ale opak je pravdou. Čím zběsilejší bude válka až nastoupí Trump do úřadu, tím více bude jasné, že uzavření míru Rusku prospěje. Pokud bude na úkor nacionalistických militaristů z Kyjeva.
Trumpovi nejde o mír, ale mír znamená, že USA ušetří miliardy za zbytečnou podporu Ukrajiny v patové situaci. Ušetřené miliardy může Trump využít jinak. V jiných konfliktech…
(rp,prvnizpravy.cz,foto:arch.)