Roček: Bez Číny se neobejdou ani v den nezávislosti

politika

Ohlédnutí za týden v politice je v poslední době stereotypní. Furt někde bombardují, furt se Zápaďáci dívají divně na Činu. Nuda. I začátkem července.

Roček: Bez Číny se neobejdou ani v den nezávislosti
František Roček, publicista
6. července 2025 - 02:20

Publicista František Roček v komentáři pro Prvnizpravy.cz uvádí: Děsná psina byla v pátek 4.7., kdy je den plný keců a velikánského ohňostroje ve Washingtonu, protože se slaví den výročí nezávislosti. Nesprávně se píše „výročí americké nezávislosti“ jako by do oslav patřila třeba americká Argentina či Kanada. Psina je, že úžasné ohňostrojové pšouky na oslavu založení USA prskaly z čínských raket.

Prodejci a provozovatelé ohňostrojových pšouků při letošních oslavách připomněli, že jejich zástupci půjdou za císařem Trumpem. Je nemyslitelné, aby se na čínské pšouky vztahovala vysoká cla proti Číně. Při oslavách 250. výročí americké nezávislosti v roce 2026 v té době by poptávka po zábavní pyrotechnice ve Spojených státech mohla prudce vzrůst. Výrobci zábavní pyrotechniky však potřebují dlouhé dodací lhůty, ale mnoho amerických pšoukologů se obává, že cla opět vzrostou a učiní dodávky do USA nerentabilními. Proto se tento měsíc do Washingtonu D.C. vydají dvě hlavní asociace ohňostrojného průmyslu, aby lobbovaly u vlády, aby udržela cla na nízké úrovni. Bez Číny nemohou USmani slavit 250. výročí Trumpovy říše USA.

Oslava 4. července aneb plánované šílenství

Dostupnost rachejtlí do ohňostrojů je mimořádně důležitá pro vnitrostátní agendu. Je součástí plánovaného státního šílenství.

Není třeba dlouhého vysvětlování. Stačí odcitovat z článku 4. července 2025 v New York Times (www.nytimes.com/2025/07/04/us/july-4th-photos-videos.html): „Lidé pochodovali po hlavních ulicích ve vlastenecké červené, bílé a modré. V Brooklynu se dav v hořčicově žlutých pěnových kloboucích sešel na promenádu na Coney Islandu, aby sledoval, jak fanatici požírají desítky párků v rohlíku. A po celé zemi se očekávalo, že se lidé shromáždí ve velkých i malých městech, aby se dívali na ohňostroje praskající na obloze nad nimi.
… Rodiny zdobily auta a dvorky hvězdami a pruhy a nově naturalizovaní občané si tento den připomněli při obřadech v několika státech.“



EUmani, chovejte se slušně, když něco chcete

V oněch dnech po bláznivé Evropě jezdil představitel čínského císařství ministr zahraničí Wang Yi. Ve čtvrtek bagatelizoval obavy EU z omezení vývozu vzácných zemin a nabídl záruky, že potřeby evropských společností budou uspokojeny, pokud budou dodržovat řádné postupy pro podávání žádostí. V překladu do češtiny to znamená: Chovejte se přiměřeně, protože v případě obchodních omezení Číny to bude mít reciproční dopad.    

Neboť kontrola zboží dvojího užití je suverénním právem a mezinárodní odpovědností všech národů, řekl Wang ve čtvrtek během tiskové konference s německým protějškem v Berlíně. 

O den dříve Wang Yi ve středu řekl vůči představitelům Evropské unie, že Peking nechce vidět ruský neúspěch na Ukrajině, protože USA by přesunuly veškerou pozornost na Peking. Nebylo to vyřčeno veřejně, ale již je to v médiích.

Bylo to prý v rozporu s čínskými veřejnými projevy. Ministerstvo zahraničí pravidelně říká, že Čína "není stranou" ve válce. Je to k smíchu. USA přece také nejsou stranou ve válce a nejméně od roku 2013 podporovaly ukrajinské neonacisty a nacionalisty v jejich konfliktu s Ruskem.

Někteří zúčastnění představitelé EU prý byli překvapeni upřímností Wangových poznámek. Přitom to diplomaté z Číny naznačují již dávno. Teď přitvrdili? Čínský diplomat tak reaguje na protiruskou hysterii politických opic v EU.

Legrační je, že obchodní napětí mezi Čínou a EU roste, protože Peking uvaluje antidumpingová cla na evropskou brandy. Lze to považovat za menší štouchnutí, protože k tomu došlo v době, kdy se ministr zahraničí Wang Yi v Evropě snaží vyřešit obchodní spory.  Peking je zklamán tím, že EU hraje jakousi tvrdou hru. Ale tu nikdo neocení – kromě Trumpa.

Jedná se o drobné varování uprostřed přeskupení globální obchodní dynamiky zavedené USA. 

Trumpovské USA se stávají úředně stále hysteričtější. 

Čína v globálních souvislostech


Jednou z klíčových strategií Pekingu v obchodní válce bylo zavedení cílených kontrol vývozu prvků vzácných zemin, které se používají k výrobě důležitých komerčních a vojenských produktů a vesmírných technologií. Čína je největším světovým producentem a spotřebitelem vzácných zemin. Představuje 90 procent celosvětové nabídky a dominuje výrobní kapacitě.

Ale postupně jsou odkrývána ve světě menší ložiska vzácných zemin, takže do 10 let bude závislost na Číně menší. Ale zatím vede prim Čína.


S tím souvisí i širší souvislosti

Právě zveřejněná stěžejní zpráva Světové banky varuje: Globální ekonomické vyhlídky jsou varováním pro globální ekonomiku, která by měla v příštích několika letech nebezpečně zpomalit, ale zároveň vykazovat podstatné změny. (June 2025 - Global Economic Prospects (https://openknowledge.worldbank.org/server/api/core/bitstreams/0e685254-776a-40cf-b0ac-f329dd182e9b/content)

Růst ekonomiky se zjevně přesunul do Asie. V oblasti, kterou banka kategorizuje jako "východní Asii a Tichomoří", činil růst v roce 2023 působivých 5,2 %. Z této vysoké plošiny klesne, ale stále zaznamená 5 % v roce 2024, 4,5 % (2025) a 4 % v letech 2026 a 2027. Čína, která byla hlavním tahounem asijského růstu, v procentuálním vyjádření nevyhnutelně zpomaluje, protože její HDP vzrostl. Přesto je jeho výkon působivý; 5,4 % (2023), 5 % (2024), 4,5 % (2025), pokles na 4 % (2026) a 3,9 % (2027). 

Dále, zatímco ve většině zemí bylo tempo růstu sníženo v lednu 2025 (nástup Trumpa II), čínská čísla zůstala nedotčena. Tolik k Trumpově ekonomické válce proti Číně!

Ekonomika rostoucí o 5 % se za pouhých 14 let zdvojnásobí. 

Vzhledem k tomu, že Čína je již nyní větší než USA v paritě kupní síly, 37,1 bilionu dolarů až 29,2 bilionu dolarů, za pouhých 10 let by Čína mohla předstihnout USA o něco kolem 61 bilionů až 35 bilionů dolarů. To je pro mnohé nepochopitelný šok.

Údaje Světové banky ukazují, že Asie, jak jižní, tak východní, je tahounem globálního růstu. Viz: Vietnam roste tempem přibližně 6 % ročně, zatímco roční růst Indonésie je přibližně 5 %

Zpráva ukazuje, že globální řád prochází jak rychlými, tak významnými změnami. Trumpova cla přišla jako zádrhel, ale dlouhodobá celková trajektorie je jasná. Střed světa se přesouvá ze západu na východ.

Evropa jako chromý frajer

Zpráva zkoumá vyhlídky jednotlivých států. Světová banka očekává, že USA si povedou velmi špatně a v roce 2025 předpokládají tempo růstu 1,4 %, což je polovina tempa růstu v roce 2024. Vyhlídky se v letech 2026 (1,6 %) a 2027 (1,9 %) mírně zlepší. 

Je to však Evropa, která by si však měla vést nejhůře. Evropa, která v roce 2024 vzrostla o pouhých 0,9 %, což je zlepšení oproti 0,4 % v roce 2023 (v obou případech jde o prudký pokles oproti 3,4 % v roce 2022), poroste v roce 2025 pouze o 0,7 %, v roce 2026 o 0,8 % a v roce 2027 asi o 1 %.

(rp,prvnizpravy.cz,foto:arch.)




43-8974200277/0100

Pro platby ze zahraničí: IBANCZ5601000000438974200277
BIC / SWIFT kódKOMBCZPPXXX








Anketa

Souhlasili byste se zavedením čtyřdenního pracovního týdne?

Ano 24%
transparent.gif transparent.gif
Ne 62%
transparent.gif transparent.gif
Nevím 14%
transparent.gif transparent.gif