Evropské politické a ideové napětí opět přitahuje pozornost, tentokrát kvůli organizované kampani zaměřené proti konzervativnímu think-tanku MCC Brussels. Tato instituce, dlouhodobě hájící tradiční evropské hodnoty a konzervativní postoje, se stala terčem otevřeného a systematického útoku ze strany radikálně levicových skupin a neziskových organizací, mezi nimiž nechybí ani ty financované Open Society Foundation George Sorose.
Podle zpráv maďarského tisku zahájil sekretariát Rejstříku transparentnosti EU vyšetřování MCC Brussels poté, co byla organizace Corporate Europe Observatory (CEO) obviněna z nedodržení pravidel ohledně finančních výkazů v databázi lobbistických organizací. CEO, neziskovka známá svým napojením na Open Society Foundation, tvrdí, že MCC Brussels nesplnila povinnosti vyplývající z registrace, čímž by mohla ztratit přístup ke schůzkám s evropskými úředníky či pořádat akce v prostorách Evropského parlamentu.
Skutečný motiv těchto kroků je ale pravděpodobně jinde.
„Taková nepodložená nařčení jsou součástí širší kampaně vedené proti konzervativní instituci: MCC Brussels se neustále ocitá v hledáčku levicově liberálních aktérů,“ uvádí článek publikovaný na serveru The European Conservative.
Kritici MCC Brussels se nezastavují jen u administrativních výpadů. Již v minulém roce byla organizace jedním ze spolupořadatelů konzervativní konference NatCon, jejíž konání bylo násilně přerušeno na příkaz starosty jedné z bruselských čtvrtí. Policie tehdy dokonce fyzicky uzavřela místo konání, údajně kvůli „bezpečnostní hrozbě“, ačkoliv skutečným problémem byli levicoví demonstranti před budovou. Rozkaz byl následně zrušen soudem, belgický premiér incident odsoudil, ale mainstreamová média nadále označovala akci jako „extrémně pravicové shromáždění“.
Obdobné incidenty se opakují. Levicoví radikálové opakovaně blokují místa, kde MCC pořádá přednášky nebo prezentace knih. Nezřídka se uchylují k agresi nebo vandalismu.
Nejnovější příklad? V noci 14. dubna členové skupiny Vigilance Cordon Sanitaire pokryli fasády několika bruselských hotelů a konferenčních center plakáty s nápisy jako „Zde vítáme krajní pravici – #MCC“. Aktivisté tvrdili, že MCC reprezentuje hodnoty „autoritářského maďarského režimu Viktora Orbána“, a obvinili think-tank z rasismu, útoků na LGBTQIA+ komunitu a „klimatického skepticismu“.
Mezi napadené budovy patřily mimo jiné: Stanhope Hotel, NH Berlaymont, Press Club, ACE Events, Thon Hotel EU, Martin’s, La Librairie Solvay (Edificio), Renaissance Brussels Hotel a Sofitel Jourdan.
Zarážející není jen agresivita levicových skupin, ale i relativní mlčení institucí a médií. To, co se odehrává kolem MCC Brussels, by mělo vyvolat zásadní otázky o svobodě slova a o tom, jaká pluralita názorů je vlastně v dnešním Bruselu ještě tolerována. Pokud je jakákoli konzervativní kritika automaticky označována za „extrémismus“, a pokud je její nositel umlčován silou nebo byrokracií, pak se evropská demokracie ocitá v hluboké krizi.
Situace MCC Brussels ukazuje, jak se v praxi uplatňuje tzv. „cordon sanitaire“ neboli symbolická i faktická izolace nepohodlných politických proudů. Ironií osudu je, že právě ti, kdo se nejvíce ohánějí diverzitou a otevřeností, se často stávají netolerantními strážci ideologické čistoty.
Otázka nezní, zda má MCC Brussels právo působit a vyjadřovat se v Evropské unii. To je neoddiskutovatelné. Otázka zní, proč se část evropského establishmentu a jeho přidružených neziskových struktur bojí jiného názoru natolik, že je ochotna sahat k represím, manipulacím a diskreditaci. Jestliže se Evropská unie prezentuje jako prostor pro svobodnou debatu a názorovou pluralitu, měla by se tímto ideálem řídit i tehdy, když zaznívá názor z opačného konce spektra.
MCC Brussels nepředstavuje hrozbu pro demokracii, je výzvou pro dogma. A právě to by skuteční demokraté měli vítat, ne se toho obávat.