Válek pod tlakem. Mladí lékaři hrozí omezením péče

politika

V čele protestů proti změnám v zákoníku práce stojí Sekce mladých lékařů České lékařské komory a také lékařské odbory. Společně předložili požadavky ministru zdravotnictví Vlastimilu Válkovi z TOP 09. 

Válek pod tlakem. Mladí lékaři hrozí omezením péče
Ilustrační foto
21. září 2023 - 07:01

Válek chce podle svých slov řešení předložit na jednání s mladými lékaři v říjnu, nejdříve s ním však chce seznámit svého vládního kolegu, lidoveckého ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečku.

Pokud by nastala situace, že se zdravotníci nedohodnou s ministerstvy práce a zdravotnictví na novele zákoníku práce, která navyšuje počet dobrovolných přesčasů, mohou v prosinci chybět lidé až na 24 000 nemocničních služeb. Kromě zrušení plánovaného navýšení objemu přesčasů chtějí mladí lékaři také samostatným zákonem upravit odměňování. 

Mezi požadavky, s nimiž se mladí lékaři a odbory na ministerstvo zdravotnictví obrátili, patří právě zrušení změny, kterou se zvyšuje objem přesčasové práce pro zdravotníky a lékaře a také úprava režimu 24hodinových směn. 


„Požadujeme, aby byl ve zdravotnických zařízeních důsledně dodržován zákoník práce,“ uvedla Sekce mladých lékařů ve společném prohlášení. Zároveň žádají mladí lékaři o nastavení přijatelných a dlouhodobě udržitelných pracovních podmínek.

„Navrhujeme legislativně ukotvit systém benefitů, jako jsou výsluhy, rehabilitační a lázeňská péče a podmínky pro dřívější odchod do důchodu bez krácení penze. Trváme na důsledném dodržování povinností zaměstnavatelů zajistit mladým lékařům atestační přípravu v zákonem stanovené době,“ píše se ve společném prohlášení Sekce mladých lékařů a odborů.

Psali jsme:

Samostatným zákonem pak chtějí upravit odměňování zdravotníků a lékařů, které by se mělo odvíjet náročnosti profese. Naplnilo by se tak memorandum, které v roce 2011 podepsala vláda právě s Lékařským odborovým klubem – Svazem českých lékařů po akci "Děkujeme, odcházíme“ a také slibu někdejšího ministra zdravotnictví Leoše Hegera, že adekvátně platu lékařů zvýší i platy dalších zdravotníků.

(hýbl, prvnizpravy.cz, foto: repro: adventisHC)


Anketa

Zrušili byste koncesionářské poplatky?

Ano 67%
transparent.gif transparent.gif
Ne 17%
transparent.gif transparent.gif
Nevím 16%
transparent.gif transparent.gif