Začala bitva titánů. Pavel s Babišem si nebrali servítky

politika

Bývalý premiér Andrej Babiš (ANO) a generál Petr Pavel (kandidát podporovaný koalicí SPOLU) se poprvé od konání prvního kola prezidentské volby utkali v duelu. A oba zopakovali vlastní agendu proti svému soupeři. 

Začala bitva titánů. Pavel s Babišem si nebrali servítky
Petr Pavel, Andrej Babiš
19. ledna 2023 - 09:01

Podle Pavla představuje Andrej Babiš proruskou scénu, která pracuje v jeho prospěch. Babiš naopak Petra Pavla osočil z toho, že jako provládní kandidát chce omezovat svobodu slova a zvyšovat daně. Kromě Babišova občasného skákání do řeči a posměšných reakcí z obou stran proběhla debata klidně bez vášnivých emocí. 

Zhruba dvacetiminutovou živou debatu před druhým kolem odvysílal zpravodajský web Deník.cz pod názvem Prezidentský souboj. Pavel v úvodu zopakoval, že Babiš představuje svět chaosu, ve kterém se lidé osočují. 

„Můj soupeř je mistr v překrucování faktů," označil bývalý generál Babiše. 

Řeč přišla i na Babišovy billboardy a tvrzení, že Pavel zatáhne zemi do války. V debatě se ale Babiš od tohoto tvrzení mírně distancoval a prohlásil, že on žádnou válkou nestraší. 

„Jestli někdo mluvil o válce, byla to vláda Petra Fialy," řekl Babiš v debatě a následně odcitoval výroky vládních členů z února 2022, kdy Rusko napadlo Ukrajinu.

Babiš rovněž zopakoval, že jeho soupeř chce omezit svobodu slova a zvýšit daně, protože souhlasí se současnou vládou. Pavel prohlásil, že není žádný politický kandidát a nežádal žádnou stranu ani hnutí o podporu v prezidentských volbách a na rozdíl od Babiše si "poctivě nasbíral hlasy občanů". Babišovi kandidaturu zajistily podpisy poslanců hnutí ANO.


Prezident zastává i funkci vrchního velitele ozbrojených sil a Babiš si v této souvislosti stěžoval na armádní kariéru Petra Pavla. Prohlásil, že Česká republika už jednoho náčelníka generálního štábu má. 

"A proč máme mít dva?" zeptal se řečnicky. Bývalý generál Pavel ale není vojákem už pět let.

Pavel v roce 2015 nastoupil do funkce předsedy vojenského výboru NATO, kde působil až do roku 2018. Podle Babiše od té doby pro Českou republiku neudělal Pavel vůbec nic. 

„Já byl od roku 2018 v důchodu, v žádné angažované funkci," odpověděl mu na to Pavel s tím, že byl ale aktivním občanem, což Babiš označil za přípravu na prezidentskou kampaň. 

Následně Babiš vytáhl připravenou fotku z někdejšího summitu NATO, kde byl Petr Pavel přítomen s bývalým americkým prezidentem Donaldem Trumpem. 

"Já bych vám ukázal, co v NATO dělal. Dělal tam zapisovatele," shazoval Babiš svého oponenta a jeho působení v alianci.

Babiš ve své kampani prohlásil, že by jako prezident uspořádal na Hradě mírový summit k ukončení války na Ukrajině. V debatě se k tématu vrátil a řekl, že usiluje o mír v Evropě.

„Já nestraším válkou, já nechci válku, já chci mír," řekl Babiš s tím, že v Evropě máme mír od druhé světové války. 

Také jsme psali:

Pavel mu ale připomněl, že od druhé světové války kromě konfliktu na Ukrajině byla například válka v Jugoslávii. 

„Zaprvé hovořit o trvalém míru je opravdu iluze. Stačí se podívat na historii lidstva a trvalý mír je opravdu nesmysl. Historie lidí je historií konfliktů. Neznamená to ale, že se nemáme o mír snažit,“ dodal Pavel.

Babiš se s Pavlem za celé období prezidentského souboje o Hrad setkal v debatě teprve podruhé. Před prvním kolem voleb Babiš odmítl kromě jedné všechny debaty kandidátů. Dorazil pouze na jedinou debatu tří kandidátů s nejvyššími preferencemi na Nově.

(nov, prvnizpravy.cz, foto: red.)43-8974200277/0100

Pro platby ze zahraničí: IBANCZ5601000000438974200277
BIC / SWIFT kódKOMBCZPPXXX

Anketa

Je podle Vás vysílání České televize objektivní a vyvážené?